Oto dane ze sprawozdania o stanie bezpieczeństwa w Oławie za miniony rok, które przygotował Grzegorz Maciąg Komendant Komendy Powiatowej Policji w Oławie, pełniący tę funkcję od listopada minionego roku
Policyjna doba w liczbach, czyli jak przedstawia się bezpieczeństwo na terenie miasta Oława - średnio co trzeci dzień zatrzymywana była jedna osoba poszukiwana, - co szósty dzień zatrzymywano osobę kierującą pojazdem pod wpływem alkoholu, - dziennie policjanci podejmowali średnio 17 interwencji w mieście, przy 37 w powiecie i 6 235 w skali roku, - co drugi dzień ujawniano jedno przestępstwo, - codziennie 3 wykroczenia, które mają swój finał w postępowaniach o wykroczenie, - codziennie policjanci prewencji i ruchu drogowego przeprowadzali średnio 17 legitymowań na terenie miasta przy 70 w skali powiatu.
Czas reakcji na zdarzenie, czyli jak szybko docierali na miejsce zdarzenia, by udzielić pomocy osobie potrzebującej?
Przy interwencjach pilnych, związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia to: - na terenie miasta - 9:21 minut, powiatu - 11:02. Przy interwencjach zwykłych, czyli takich, które wymagają obecności policji, ale nie są związane z zagrożeniem życia i mienia (np. kolizja drogowa, gdy droga nie jest blokowana) - czas reakcji policji to - 16:50 w skali miasta i 19 minut w skali powiatu.
Ochrona imprez i zdarzeń
Zabezpieczenie imprez sportowych, meczów piłki nożnej.
Są dwie lokalne drużyny - MKS Oława i LKS Błyskawica Gać obie czwartoligowe. - Zabezpieczenie meczów obydwu tych drużyn niesie duże zagrożenie dla lokalnej społeczności - mówi komendant. - Nie są to co prawda imprezy masowe, ale zdarzają się mecze, które z uwagi na kibiców drużyn antagonistycznie do siebie nastawionych traktujemy jako mecze podwyższonego ryzyka i ściągamy do tego wsparcie z jednostek nadrzędnych i staramy się to bezpieczeństwo państwu zapewnić.
W ubiegłym tamtym roku policja zabezpieczała lokalnie 16 meczów, siedem pociągów kibiców przejeżdżających przez Oławę. W tamtym roku policja zabezpieczała także 14 zgromadzeń publicznych w tym dwa protesty rolników. Miniony rok to także intensywne działania i współpraca ze służbami w "akcji powódź".
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
To narzędzie, które cały czas zyskuje na znaczeniu, gdyż - jak mówi komendant - jest to narzędzie do bieżącej komunikacji z mieszkańcami, które świetnie obrazuje to, co boli mieszkańców. To powszechnie dostępna strona, gdzie każdy może nanieść w sposób anonimowy informację o problemie, zagrożeniu lokalnie występującym. Policji umożliwia identyfikację zasygnalizowanego problemu. Jakie problemy najczęściej zgłaszali mieszkańcy Oławy w minionym roku? - w 477 przypadkach nadmierne przekraczanie dozwolonej prędkości, 223 przypadki nieprawidłowego parkowania, 102 przypadki spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, 55 zgłoszeń o grupowaniu się małoletnich zagrożonych demoralizacją, 53 - dzikie wysypiska śmieci, 48 - niewłaściwej infrastruktury drogowej, i 37 nielegalnych rajdów samochodowych.
Z mocy przepisów policja ma 5 dni na sprawdzenie informacji i wprowadzenie wstępnych działań, w tym sprawdzenie, czy dana informacja jest prawdziwa, bo często mają do czynienia z niewybrednymi żartami. Po tym są podejmowane wymagane działania.
Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym
W roku minionym były to 4 zdarzenia z ofiarami śmiertelnymi, i 9 na terenie powiatu ( o dwa więcej niż rok wcześniej.) 14 osób rannych w mieście i 55 w powiecie (dwie mniej niż przed rokiem), wypadki i kolizje drogowe - 327 w mieście, 732 w powiecie. Zdarzenia z udziałem pieszych - 5 osób rannych na terenie miasta, 7 w powiecie, kolizje drogowe - 17 na terenie miasta, 18 w powiecie, - wypadki - miasto 5, powiat 7. W minionym roku nie było żadnego wypadku śmiertelnego z udziałem pieszych.
Profilaktyka
W minionym roku policja przeprowadziła łącznie 197 spotkań profilaktycznych dla różnych grup społecznych i wiekowych by zapobiegać różnego rodzaju przestępstwom, demoralizacji nieletnich oraz innych niepożądanych działań. Jednym z tych programów jest "Kręci mnie bezpieczeństwo" który realizuje od 2021 roku i jest to wyjątkowe w skali województwa.
Przestępstwa kryminalne
Pod tym kątem policja ocenia zdarzenia z podziałem na 7 kategorii: przestępstwa rozbójnicze, bójki i pobicia, kradzieże cudzych rzeczy, kradzież pojazdu, kradzież z włamaniem, uszczerbek na zdrowiu oraz uszkodzenie mienia. Jeżeli chodzi o ilość zdarzeń w tych siedmiu kategoriach to było ich - 234 w mieście i 382 w powiecie. Wykrywalność sprawców tych zdarzeń wyniosła - 41,6%.
Napisz komentarz
Komentarze