I Zjazd Absolwentów
Zaczęło się w 1955 roku, w łączności z obchodami dziesięciolecia szkoły. Znalazła się grupa zapaleńców, których ciągnęło do starych szkolnych murów. "Pięć lat, spędzonych w gimnazjum i liceum, spowodowały tak duże zżycie, że ciągle chodziła mi po głowie myśl, jakby to poczucie więzi przedłużyć" - pisał Stefan Gontarz, absolwent z 1950 roku, w broszurce "Lekcja polskiego" wydanej własnym sumptem w 2000 roku jako uzupełnienie do wydawnictwa z 1995 r. pt "50 lat Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Oławie" (wyd. Agencja Wydawnicza "Awia").
Kontakt ze szkołą utrzymywał, odwiedzał w tamtym czasie swoją byłą wychowawczynię Marię Polańską-Krasuską, poznał też nowego dyrektora Józefa Palidera, który kierował szkołą od 15 lutego 1955. I tak napisał: "Nadarzyła się okazja. Dziesięciolecie powrotu Dolnego Śląska do Macierzy. Powziąłem zamiar zorganizowania z tej okazji spotkania absolwentów. Przedstawiłem propozycję dyr. Paliderowi i prof. Polańskiej-Krasuskiej. Została zaakceptowana. Doprowadziłem do spotkania z absolwentami wyrażającymi gotowość do współpracy. Powołałem komitet organizacyjny." Przemawia nauczycielka roku Maria Krasuska, od prawej sędzia Jan Dulębowski, dyrektor Józef Palider i NN Przy organizacji I zjazdu ukształtował się trzon komitetu organizacyjnego, którego przewodniczącym został Stefan Gontarz, jego zastępcą - Danuta Bednarska (matura 1948), sekretarzowania podjęła się Genowefa Grzeszczuk (matura 1954), a nadzór nad zjazdową kasą pełniła Ewa Bednarz (matura 1951).
Jak pisze Stefan Gontarz, był to stały skład komitetów organizacyjnych, działający również przy realizacji II i III zjazdu, a także, już pod innym przewodnictwem, w kolejnych. Oczywiście oprócz tej czwórki w przygotowaniach uczestniczyli też inni absolwenci. Krystyna Tyczyńska (z d. Migocka), absolwentka z 1952 roku, od I zjazdu aż do dziś uczestnicząca w organizacji zjazdów, służąca radą i doświadczeniem, przywołuje ich nazwiska: Czesława Palewicz (1948), Teresa Perska z d. Dancewicz (1949), Jadwiga Gachowska z d. Jabczyńska (1949), Regina Werle (1950), Jan Standio, Danuta Stępień z d. Wawrzyniak, Edward Bykowski (maturzyści z 1951), Czesława Lipińska z d. Jaworska (1953), Zbigniew Górski (1954). Być może byli też inni, ale upływ tylu lat pamięci nie pomaga...
Cały tekst można przeczytać w wydaniu elektronicznym Gazety Powiatowej TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze