Reklama
Gać Inwestycje
Otwarcie największej hali sportowej w gminie Oława odbyło się 20 czerwca. Na razie jednak nie można z niej korzystać
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy i zaproszeni goście - poseł Roman Kaczor, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jacek Pilawa, starosta oławski Zdzisław Brezdeń, radni gminy Oława, dyrektorzy szkół, przedstawiciele LZS oraz działacze dolnośląskiego i opolskiego związku piłki nożnej - Andrzej Padewski i Marek Procyszyn, a także Stefan Majewski - były reprezentant Polski w piłce nożnej, zdobywca srebrnego medalu na mistrzostwach świata w 1982.
- Otwarcie nowej hali sportowej jest bardzo ważnym wydarzeniem dla gminy Oława - mówił Jan Kownacki po przywitaniu gości. - Cieszę się niezmiernie, że mogę dzisiaj razem z państwem uczestniczyć w tej uroczystości. Że po przezwyciężeniu wielu trudności, budowa wreszcie została ukończona. To kolejny obiekt sportowy w naszej gminie, który będzie służył dla dobra nie tylko mieszkańców tej miejscowości, ale całej gminy. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy pochwalić się takim wspaniałym obiektem.
Realizacja inwestycji trwała osiem lat. Jej całkowity koszt to ok. 6 mln zł, w tym 1,5 mln zł dofinansowania ze Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi EKOGOK w Gaci. Kubatura obiektu to ponad 17 tysięcy metrów sześciennych. Mieści się tam boisko o wymiarach 44x24 m, na którym można rozgrywać mecze piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz halowej piłki nożnej. Kurtyna pozwala podzielić boisko na dwa i rozgrywać dwa mecze jednocześnie. Na trybunach może zasiąść 198 osób w tym 6 niepełnosprawnych.
Nowoczesne zaplecze hali tworzy 30 pomieszczeń, w tym węzły sanitarne, szatnie, natryski, sala do gimnastyki, siłownia i pomieszczenie dla trenera. W łączniku ze Szkołą Podstawową w Gaci jest 18 pokoi, których część zaadaptowano na Gminne Przedszkole "Miś". W ramach inwestycji wykonano także termomodernizację budynku szkoły - ocieplono, wykonano elewację, wyremontowano dach. Postawiono też nową kotłownię olejową dla całego obiektu.
Prezentując budowlę wójt dodał, że jego radość oraz rangę spotkania podnosi dobór patrona hali. Osoby nietuzinkowej i zasłużonej dla polskiego sportu - Włodzimierza Lubańskiego, wybitnego piłkarza, mistrza olimpijskiego, który rozegrał 75 spotkań w reprezentacji Polski, w nich strzelił 48 goli, co do dziś jest rekordem kraju.
Lubańskiego nie było na uroczystości, ale - jak twierdzi Kownacki - bez wahania zgodził się objąć patronat i zapewnił, że przyjedzie zobaczyć obiekt, gdy będzie w kraju.
Słowa uznania za determinację i gratulacje złożyli władzom gminy goście. - Głęboko wierzę, że powstanie tej nowoczesnej hali przyczyni się nie tylko do aktywnego spędzania czasu, popularyzacji zasad fair play i sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim do odkrycia niejednego talentu - mówił poseł na sejm Roman Kaczor. - Zrealizowanie tak bardzo oczekiwanej inwestycji jest powodem do dumy i satysfakcji nie tylko władz samorządowych, ale przede wszystkim mieszkańców gminy Oława. Życzę, by nowo powstała hala tętniła życiem i była ośrodkiem promowania sportowej aktywności. Jacek Pilawa, w imieniu władz samorządu województwa dolnośląskiego, dodał: - Tak jak Dolny Śląsk jest liderem w wykorzystywaniu środków na rozbudowę bazy sportowej, tak w naszym regionie ogólnie znanym liderem jest gmina Oława. Znane jest powszechnie zaangażowanie wójta w piłkę nożna i rozwijanie futbolu. Było to dzisiaj widoczne, że ta hala jest pańskim dzieckiem. Jeszcze raz gratulujemy za dokonanie dzieła, żeby jak najlepiej służyło lokalnej społeczności.
Słowa uznania za wytrwałość i konsekwencję przekazał wójtowi starosta oławski Zdzisław Brezdeń: - Mimo, że nie była to łatwa inwestycja, dał pan radę - mówił. - Cieszy, że w 70. rocznicę ważnych wydarzeń, które obchodzimy w tym roku na ziemi oławskiej, sprawy sportu są mocno podnoszone. Ten rok będzie chyba zapisany złotymi zgłoskami w rozwoju bazy sportowej na terenie powiatu oławskiego ponieważ, w trzech gminach powstały piękne obiekty sportowe. Życzę, aby w tej hali kształtował się prawdziwy etos sportowca. Żeby wychodzili stąd mistrzowie.
Podziękowania i ciepłe słowa popłynęły też z ust przedstawicieli gminnej oświaty pań dyrektor szkoły w Gaci, która podziękowała za remont szkoły i wręczyła wójtowi znaczek "ludzie dobrych serc". Wyrazy wdzięczności w imieniu mieszkańców Gaci przekazała sołtys Aneta Zygmunt. Miłych słów nie szczędzili działacze sportowi.
Kończąc oficjalną część uroczystości, dziękował też wzruszony Jan Kownacki. Tym, którzy włączyli się w organizacje uroczystości, pomogli przy budowie hali i za ogrom ciepłych słów. - Jestem tak wzruszony, bo... - mówił drżącym głosem. - Obiekt jest piękny, ale w czasie jego budowy spotkało mnie wiele przykrości i usłyszałem wiele słów goryczy. Mówiono, że wymyśliłem sobie halę, jakby miała być tylko dla mnie. Mam gorąca prośbę, zwłaszcza do młodzieży, by ta hala tętniła życiem i żebyście udowodnili wszystkim niedowiarkom, że ta hala jest tu potrzebna.
*
Mimo otwarcia, z obiektu na razie nie można korzystać. Gmina jeszcze nie załatwiła wszystkich formalności i nie uzyskała pozwolenia na użytkowanie. - Nie ma jeszcze przeglądu technicznego wentylacji - mówi wójt. - Gdy go otrzymamy, będziemy mieli komplet dokumentów i wystąpimy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o wydanie pozwolenia na użytkowanie.
Wójt jest pewien, że z hali można będzie korzystać najpóźniej od początku nowego roku szkolnego.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska [email protected]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze