Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
78 zdjęć
Jarmark trwa! Co tam sprzedają?
Na oławskim Rynku trwa jarmark świąteczny. Można kupić stroiki, lokalne produkty, oscypki z Podhala, wędliny z Podlasia, chleby na zakwasie, różnego rodzaju miody, nalewki, piwo, zabawki, ozdoby choinkowe, wyroby z drewna. Jarmark ruszył o godzinie 10.00 wtedy największe kolejki ustawiały się przy stoiskach z ciastami, wiec osoby, które maja ochotę na coś domowego i słodkiego powinny się pospieszyć! Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się szopka, przy której spaceruje po sianku owieczka. Dziś o godzinie 16.00 nastąpi rozświetlenie choinki i wspólne śpiewanie kolęd
Fot. Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
133 zdjęcia
Oni są najlepsi! Kto jeszcze? ZDJĘCIA
3 grudnia odbyła się gala rozdania nagród w trzech konkursach powiatowych organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie. Za zaangażowanie i organizację konkursów starosta Zdzisław Brezdeń podziękował Danucie Trosce, dyrektor POPPPiDM w Oławie. Zwrócił się też do wyróżnionych i nagrodzonych:
- Te konkursy w pewien sposób kształtują lokalną tradycję - mówił. - Gratuluję wszystkim uczestnikom tych trzech wydarzeń, to jest ważne, że jesteście aktywni, ważne, że chcecie uczestniczyć w różnych takich działaniach, które wykraczają poza typowe obowiązki ucznia. Macie okazję się sprawdzić, rozwinąć. To jest bardzo ważne, żeby nie poprzestać na minimum, dlatego bardzo wam dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy uzyskali dobre efekty. To jest ukoronowanie i docenienie waszej pracy. Zachęcam szczególnie mistrzów ortografii do tego, żeby ćwiczyli tę umiejętność. W dobie, kiedy wszyscy się spieszymy, kiedy skracamy wypowiedzi do minimum, do sylab..., umiejętność prawidłowego mówienia i pisania bez błędów jest rzeczą arcy ważną, żeby za jakiś czas, za parę lat nasza piękna mowa ojczysta nie kończyła się na kilku słowach typu "nara".
Poniżej opisy konkursów i zdjęcia najlepszych uczniów
XVI POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest propozycją skierowaną do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ramach konkursu uczniowie piszą dyktando, które w tym roku nosiło tytuł. ,, Jak rozhasana hałastra harcerzy chimerycznie zmitrężyła czas.” Konkurs jest dwuetapowy: I etap odbył się w szkołach 23 października 2019 i wzięło w nim udział 143 uczniów , finał miał miejsce w siedzibie Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w dniu 26 listopada 2019r. 14 finalistów napisało trudne dyktando, spośród których wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych:
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Piotr Spodniewski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie – I miejsce w konkursie,
Jakub Boratyński, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie – II miejsce w konkursie,
Remigiusz Modliborski, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr I w Oławie – III miejsce w konkursie.
Wyróżnienia otrzymała:
Zuzanna Tomala, uczennica Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.
Organizatorem Powiatowego Konkursu Ortograficznego oraz autorem konkursowego dyktanda była Pani Blandyna Rosół-Niemirowska, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym nr I w Oławie oraz doradca metodyczny Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Oławie. W realizację konkursu byli również zaangażowani nauczyciele języka polskiego ze szkół ponadpodstawowych: Pani Dorota Czarny z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, Pani Justyna Kozłowicz z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie oraz Pani Anna Rej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI
Powiatowy Ośrodek Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie przeprowadził XV edycję obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, która odbyła się w dniach 7.10.2019 – 13.10.2019 r.
W bieżącym roku szkolnym celem przedsięwzięcia było tradycyjnie propagowanie skutecznych sposobów podnoszenia świadomości wśród rodziców, opiekunów, nauczycieli problemu dzieci i uczniów z utrudnieniami w nabywaniu kluczowych umiejętności szkolnych dotyczących głównie kształtowania umiejętności w obszarze czytania i pisania oraz matematyki. Organizatorom zależało na pokazaniu dobrych praktyk, standardowych oraz dostępnych metod, wartościowych i skutecznych sposobów wspierających dzieci i uczniów w rozwiązywaniu na co dzień trudności edukacyjnych.
Zainteresowanie akcją, jak co roku, było znaczne. Liczna grupa rodziców, nauczycieli, uczniów i młodzieży przyjęła zaproszenia organizatorów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji do udziału w proponowanych przedsięwzięciach ( tj. konsultacjach w ramach Punktu diagnozy „Ryzyka dysleksji”, warsztatach ortograficznych i logopedycznych, prezentacji literatury) i Powiatowym Konkursie pt. „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii”.
W dniu 8.10.2019 roku organizatorzy ETŚD zaprosili uczniów kl. VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w Konkursie Powiatowym pt. „I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii”. Konkurs pod względem merytorycznym i logistycznym przygotowała Halina Pawińska i prowadziła – we współpracy z pracownikami pedagogicznymi POPPPiDM: Małgorzatą Kruszakin, Małgorzata Miętkiewicz i Anną Popardą-Amrogowicz.
Tematyka Konkursu mającego formę dyktanda związana była z VIII edycją ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie i nawiązywała do twórczości Marii Konopnickiej i jej noweli pt. „DYM”. Oprawę konkursu stanowiła prezentacja dotycząca życia i twórczości autorki połączona z pokazem i wystawą promującą dorobek autorów polskich nowel, akcję „Narodowego Czytania” wraz ze zdjęciami i notami opisującymi dzieła pisarzy.
W Konkursie wzięły udział 22 osoby (8 osób – uczniowie kl. VIII szkół podstawowych, 14 osób – uczniowie szkół ponadpodstawowych).
W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
- tytuł „Mistrza Ortografii” zdobył uczeń kl. VIII A Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie – Patryk Matiaszek,
- drugie miejsce przyznano – uczniowi kl. VIII F Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie – Kamilowi Wichrowi,
- trzecie miejsce przyznano – uczennicy kl. VIII B Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie – Annie Pakiet,
- wyróżnienie otrzymał – uczeń kl. VIII E Szkoły Podstawowej nr 3 w Oławie – Paweł Góźdź.
W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodzeni i wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
- tytuł „Mistrza Ortografii” zdobyła Zuzanna Sulima – uczennica kl. III E Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie,
- drugie miejsce przyznano – uczennicy kl. IV AR Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie – Darii Podlejskiej,
- trzecie miejsce zdobyła – uczennica kl. III C Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie –Wiktoria Sebzda,
- wyróżnienie otrzymał: Mikołaj Durlej – uczeń kl. I A Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie.
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2019
XI Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany tradycyjnie przez doradców zawodowych Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego w Oławie odbył się w terminie 21-25 października 2019 r pod hasłem: „Pasja, profesja, powołanie”.
Ogólnopolski Tydzień Kariery to coroczne działanie mając na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego – wspieranie edukacji, zawodu, pracy i kariery.
POPPPiDM w Oławie zaproponował różnorodne formy skierowane zarówno do młodszych jak i starszych uczniów, zwracając szczególną uwagę na atrakcyjną formę zachęcającą dzieci i młodzież do refleksji nad planowaniem własnej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Były to warsztaty z zakresu preorientacji zawodowej dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, warsztaty dla uczniów klas VI pod hasłem „Poznaję zawody”, spotkania uczniów szkół ponadpodstawowych z przedstawicielami różnych zawodów pt. „Spotkania z zawodami z pasją” , wystawa literatury z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz seminarium dla nauczycieli zorganizowane w PODN w Oławie pt. „Pasja nauczyciela w kształtowaniu zainteresowań uczniów”.
Tradycyjnie w ramach OTK został również zorganizowany konkurs, który w tym roku odbył się w formie gry zespołowej pt. „Pasja w zawodzie-zawód z pasją” . Uczestniczyli w nim uczniowie VII klas szkół podstawowych. Do konkursu zgłosiło się 8 szkół: Szkoła Podstawowa z Chwalibożyc, Szkoła Podstawowa z Bystrzycy, Szkoła Podstawowa z Marcinkowic, Szkoła Podstawowa nr 6 z Oławy, Szkoła Gminna z Oławy, Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych z Oławy, Szkoła Podstawowa z Osieka oraz Szkoła Podstawowa nr 3 z Oławy. Zadaniem uczniów pracujących w 4-osobowych zespołach było wykonanie kilku zadań m.in.: rozwiązanie łamigłówki, gra w zawodowe państwa-miasta i innych nawiązujących do wybranych zawodów, branż i środowisk pracy. Uczniowie wykazując się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością zmierzyli się z zaproponowanymi zadaniami i w rezultacie wyłoniono zwycięskie drużyny z następujących szkół:
I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Oławie z liczbą punktów 100 w składzie:
Maja Zabielska
Wojciech Biela
Marek Markiewicz
Sebastian Lengole
II miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach z liczbą punktów 97 w składzie:
Hanna Kőpplin
Aleksandra Łotocka
Amelia Kimaro
Nikola Gancarz
III miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Oławie z liczbą punktów 95 w składzie:
Aleksandra Kowalczyk
Oliwia Siuda
Nikola Wild
Hanna Golasz
W zorganizowanie i przeprowadzenie inicjatyw podejmowanych w ramach OTK zaangażowali się pracownicy POPPPiDM w Oławie: Pani Ewa Walejewska - koordynatorka całego przedsięwzięcia, Pani Anna Poprada – Amrogowicz, Pani Aleksandra Bronowicka a także Pani Anna Chawawko oraz Pani Jolanta Malanowska .
XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny, Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, oraz Ogólnopolski Tydzień Kariery 2019 organizowane przez POPPPiDM w Oławie zostały objęte patronatem Starosty Powiatu Oławskiego Pana Zdzisława Brezdenia.
Ilość zdjęć
10 zdjęć
Oławianie przytulają! To będzie coś wyjątkowego!
OŁAWA. To będzie wyjątkowy kalendarz. Parę dni temu w Oławie powstawały zdjęcia do niezwykłego wydawnictwa stowarzyszenia "Podaj łapę" - kalendarza ze zdjęciami adoptowanych zwierząt i ich nowych właścicieli
- Kalendarz będzie sprzedawany, a pieniądze zebrane w ten sposób zasilą konto "Podaj łapę", ale to nie jest główny cel - mówi Marta Aksman, przedstawicielka stowarzyszenia. - Chcemy w ten sposób promować adopcję, pomaganie bezdomnym zwierzętom, w tym też finansowanie ich leczenia. To może być leczenie np. konia po złamaniu nogi i odratowanie go - mieliśmy niedawno taki przypadek, że przepiękny czteroletni koń miał trafić na rzeź tylko dlatego, że złamał kość w czasie wyścigu. A teraz ma szansę na normalne życie, chodzenie w rekreacji, a może nawet na mały sport, ale przede wszystkim może normalnie żyć. Cieszymy się, że możemy pomagać, a ten kalendarz ma być także formą podziękowania tym osobom, które nam pomagają pomagać, czyli np. adoptują zwierzęta.
Autorem zdjęć jest Kryspin Matusewicz ze studia fotograficznego BLANCANIEVES. W sesji wzięły udział osoby i zwierzęta, których połączyła właśnie adopcja. To są byłe bezdomne zwierzęta ze swoimi nowymi właścicielami.
- Mam nadzieję, że ich wspólne zdjęcia zachęcą do adopcji - mówi Marta Aksman. - To dziś przepiękne zwierzęta w nowych domach, piękniejące od miłości swoich nowych właścicieli. Ich przykład pokazuje, że każdy może być takim Świętym Mikołajem dla psiaka czy kota, dać mu dom, miłość, opiekę. A kto nie może adoptować, może wspomóc stowarzyszenie, choćby przez zakup naszego kalendarza albo choćby przez wpłacenie jednego procenta na rzecz naszego stowarzyszenia "Podaj łapę".
Kalendarz będzie dostępny przed świętami. Gdzie? W paru miejscach, szczegóły podamy w grudniu - jeśli chcesz, aby był także u ciebie, w twoim sklepie, w twojej firmie, w twoim biurze, skontaktuj się z oławskim stowarzyszeniem "Podaj łapę". TUTAJ: http://schronisko.olawa.pl/ lub https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Podaj-%C5%81ap%C4%99-zapobieganie-bezdomno%C5%9Bci-zwierz%C4%85t-547959592007772/
(ck)
Ilość zdjęć
54 zdjęcia
To jest znak naszej wdzięczności. ZDJĘCIA, VIDEO
Główne obchody z okazji dzisiejszego święta rozpoczęły się o godz. 11.45 przed oławskim, odsłoniętym w ubiegłym roku, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - Pomnikiem Niepodległej. Wiązankę patriotycznych utworów grała Orkiestra Dęta Centrum Sztuki w Oławie, pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka. Było też wspólne śpiewanie hymnu, a repertuar patriotyczny wykonała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Prezentowano rys historyczny, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 1. Brzeskiego Pułku Saperów.
Do mieszkańców zwrócił się starosta oławski, Zdzisław Brezdeń: - Drodzy państwo i ci najstarsi, ci średni wiekiem i ci najmłodsi, którzy są licznie reprezentowani. Bardzo dobrze, że mogliśmy się tutaj zgromadzić w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w takim składzie, w składzie wielopokoleniowym. Kiedy ponad 100 lat temu nadarzyła się wreszcie po wielu latach oczekiwania sposobność, możliwości, okazja do tego, żeby wreszcie Polska mogła odzyskać niepodległość, to włączyli się w to wszyscy i ci najmłodsi jako Orlęta Lwowskie i ci najstarsi, którzy pamiętali jeszcze Powstanie Styczniowe. Gdyby nie ten powszechny zryw wszystkich, wielu pokoleń, skuteczny i zwycięski, to historia na pewno potoczyłaby się inaczej. Po 123 latach niewoli wykorzystaliśmy szansę, którą dała nam historia, którą dała nam opatrzność, i kosztem wielu ofiar, wielkiego poświecenia, ale też wielkiej odwagi, radości Polska odzyskała niepodległość i dostała szansę na budowę niepodległości. I z tej szansy skorzystała i ten pomnik, obok którego stoimy, to jest znak naszej wdzięczności tym wszystkim, którzy wtedy 100 lat temu potrafili odpowiedzieć na wezwanie i stanąć, wtedy kiedy ojczyzna wzywała.Ten orzeł, który wyłania się z tego granitowego bloku to symbol, który łączy nas wszystkich. Ten pomnik, staje się miejscem, w którym 11 listopada wspominamy tamten czas, trudny czas, czas który buduje nas wszystkich i daje wiarę, że ta niepodległość, którą wywalczyli nasi przodkowie, będzie trwała i będzie umacniana.
*
Fot. Agnieszka Herba
*
***
Ilość zdjęć
15 zdjęć
Rynek już bez świerków. ZDJĘCIA
Za późno na ratunek. Wczoraj z oławskiego Rynku wycięto świerki. To był bardzo gorący temat. Mieszkańcy w większości nie chcieli wycinki świerków z centrum miasta. Niektórzy wręcz mówili, że przykują się do tych drzew. Problem w tym, że obudzili się za późno, bo teraz już nic z tym nie można było zrobić. Dlaczego? Poniżej przypominamy artykuł, który ukazał się kilka tygodni temu w papierowym wydaniu "Powiatowej". Zobaczcie też zdjęcia. Tak wygląd centrum miasta dziś (6 listopada)
Fot. Agnieszka Herba
Temat na łamach gazety poruszaliśmy kilkukrotnie. Czytelnicy prosili, aby interweniować w tej sprawie i za wszelką cenę próbować ratować iglaki, rosnące po rewitalizowanej właśnie części Rynku. Niektórzy radni, zapowiadali też, że będą poruszać tę sprawę na sesji Rady Miejskiej. Na sierpniowej jednak na ten temat nikt się nawet nie zająknął. - Moim zdaniem radni też wiedzą, że tych świerków już nie da się uratować i dlatego nie poruszają sprawy - mówi Tomasz Frischmann, burmistrz Oławy.
To już pewne, że te drzewa wkrótce stracą życie. Burmistrz podaje kilka powodów i podkreśla, że kiedy był na to czas nikt nie reagował, ani nie zgłaszał żadnych uwag. - Od 2014 roku pokazywaliśmy, jak ma wyglądać Rynek, prezentowaliśmy wizualizacje i od samego początku było wiadomo, że tych świerków tam nie ma - mówi. - Nikt nie zgłaszał uwag. Podczas komisji i spotkań z radnymi również.
Sprawdziliśmy ile razy temat rewitalizacji był poruszany na sesjach RM. Od 2014 roku do teraz - 15 razy. Były pytania o studnie, kubły, nawierzchnię, parking, ruch samochodów, ale o drzewach ani słowa... Poprosiliśmy też o wykaz interpelacji i zapytań, które wpłynęły do biura rady. Od stycznia 2019 było ich 57, ale nikt z radnych nie pytał o drzewa.
Szef miasta zaznacza, że prowadzono też konsultacje społeczne - dwukrotnie - w 2014 oraz 2016 roku. Dotyczyły lokalnego planu rewitalizacji i każdy mógł zgłosić swoje uwagi. W sprawie drzew nikt się nie odezwał. Były inne propozycje. - Mieszkańcy chcieli, aby w Rynku była restauracja, zgłaszali, że zdarzają się tam zachowania nieobyczajne i to im przeszkadza, chodziło o osoby pod wpływem alkoholu, o leżące butelki - wyjaśnia burmistrz. - Inni chcieli, żeby wróciło do centrum życie. To wzięliśmy pod uwagę i o to będziemy się starać. Na remontowanej właśnie części będą pawilony. Mają pełnić funkcję ogródka letniego. Co tam będzie? Wszystko zależy od inwencji przyszłych dzierżawców.
Frischmann mówi, że wycinki nikt nie ukrywał. Dodaje, że makieta z wizualizacją stała przez trzy lata przed wejściem do sali obrad Rady Miejskiej, teraz stoi w Ratuszu na pierwszym piętrze. Wizualizacje prezentowane były też w gazecie, w internecie, na stronie urzędu. W swoich materiałach wyborczych burmistrz też pokazywał jak ma to wyglądać. - Nikt nie miał zastrzeżeń - mówi. - Powiem nawet, że przy wykonywaniu pierwszej części Rynku, gdzie już było wiadomo, że likwidujemy te przypadkowe klomby, krzaki i niską roślinność też nikt nie zgłaszał zastrzeżeń i nie dopytywał, co będzie po drugiej stronie.
Dlaczego nie ma szans na uratowanie chociaż jednego drzewa? Burmistrz podaje kilka powodów m.in. - techniczne, organizacyjne i finansowe. Ale jako pierwszy wymienia stan tych świerków. - Mamy świeżą opinię dendrologiczną, zleciliśmy ją ponownie w tym roku (dendrolog oceniał stan drzew w sierpniu przyp. red.), mimo że na etapie projektu budowlanego też była taka opinia - mówi burmistrz. - Ta najnowsza mówi, że te świerki są chore, to nie jest ich naturalne miejsce wzrostu, zostały tu posadzone przypadkowo. Dendrolog stwierdza wprost, że przesadzanie nie jest zalecane, że najlepiej zrobić nasadzenia zastępcze.
Widzieliśmy tę opinię. Jest w niej między innym odpowiedź dlaczego iglaków nie można przesadzić. Oto fragment: - Podczas przesadzania drzew podejmowane środki powinny być opłacalne i skuteczne - stwierdza Rafał Bodzioch z Krakowa, biegły do spraw dendrologii. - W przypadku starszych roślin, szanse przyjęcia na nowym siedlisku maleją, a koszty drastycznie rosną. Przesadzenie świerków rosnących w rynku nie rokuje szans na ich dalszy wzrost i rozwój. Nowe warunki mogą prowadzić do obumarcia. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wykonanie nasadzeń zastępczych.
Dendrolog zaznaczył też, że świerki są wrażliwe i muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki (wilgotne i czyste powietrze, podłoże). Oceniane świerki mają około 30 lat. Bodzioch mówi, że mają uszkodzone korzenie - niektóre w 50%, inne w 40% i 30%, jedno z drzew w 60%. - Uszkodzenia korzeni oraz podstawy pnia są szczególnie niebezpieczne dla stabilności całego drzewa - wyjaśnia. - Korzenie mogą być osłabione na skutek zmian w otoczeniu, nie tylko wskutek prowadzonych wykopów, ale też suszy spowodowanej niedoborem wód opadowych przedostających się do korzeni, nadsypania gruntu, a nawet zagęszczenia gleby przez parkujące tam samochody. Takie zmiany prowadzą do zamierania części korzeni, a w konsekwencji śmieci całego drzewa.
Na zostawienie iglaków nie chce zgodzić się również konserwator zabytków. Miasto kolejny raz zapytało go o opinię. - Wypowiedział się jednoznacznie, że świerk jest elementem przypadkowym w rynku i już opiniując projekty, wypowiadał się za usunięciem drzew - mówi Tomasz Frischmann.
O zdanie zapytaliśmy też urzędnika, który jest odpowiedzialny za rewitalizację pierzei północnej. - Już na etapie koncepcji rynku robiliśmy badania tych drzew, wtedy było wiadomo, że nie spełniają wymagań nowoczesnej architektury - mówi Marek Kawiński. - Konserwator ponownie stwierdził, że te drzewa będą szpeciły, a po pewnym czasie i tak trzeba je usunąć, bo są chore, a wtedy będzie się to wiązało ze zniszczeniem nowej nawierzchni. Drzewa iglaste kolidują z projektem.
W tej części rynku mają być dwa pawilony gastronomiczne, zbudowane ze stali i szkła, o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Drzewa stoją dokładnie w tej linii. Kolidują też z sieciami i urządzeniami podziemnymi - do pawilonów mają być doprowadzone media.
Czy nie można było wprowadzić zmian w projekcie? - Projekt budowlany na tę część rynku był wykonywany trzy i pół roku - mówi burmistrz. - Mieszkańcy mieli pretensje, że za długo to trwa. Wykonanie projektu zamiennego wiązałoby się rozpoczęciem ponownych uzgodnień, a tutaj konserwatora zabytków nie przekonamy, ponieważ on już się wyraził w tej kwestii. Natomiast samo przygotowanie projektu zamiennego wiąże się z problemami - chodzi o czas, bo rewitalizację musimy zakończyć do sierpnia 2020, mamy wyłonionego już wykonawcę i musiałbym zmienić zasady, a to jest złamanie ustawy o zamówieniach publicznych. Brak wykonania prac w terminie powodowałoby, że stracimy dofinansowanie w wysokości 4 milionów złotych i wtedy jako miasto musielibyśmy zastanowić się, z których innych inwestycji zrezygnować albo brać kredyt, żeby tę dziurę finansową załatać...
W sprawie tych iglaków nic już nie można zrobić. Miasto zapewnia, że wykona nasadzenia zastępcze. Jeszcze nie ustalono ile będzie tych drzew i gdzie, ale swoje propozycje mogą też zgłaszać mieszkańcy w urzędzie. Niektórzy już krytykują głogi posadzone na wyremontowanej części centrum, twierdzą, że są liche i kupione najtańszym kosztem. Temu zaprzecza burmistrz. Poinformował, że jedno drzewko kosztowało około 1500 złotych, ściągnięto je z Belgii lub Holandii, a ostatnio zabezpieczono specjalnymi workami z wodą, dzięki czemu nie są narażone na skutki suszy.
- Mnie też serce boli przed wycięciem każdego drzewa, to trudna decyzja, ale nie mam sobie nic do zarzucenia, bo konsultacje były i wiem, że nic więcej z tym nie da się teraz zrobić, a my jako społeczeństwo miasta musimy z takimi rzeczami się liczyć... - mówi Frischmann i dodaje, że to niejedyna wycinka planowana w mieście.
Kolejne drzewa stracą życie na rzecz ronda na Lipowej. - Radni i mieszkańcy zabiegają też o budowę parkingu na placu Piastów, jego budowa też spowoduje wycięcie drzew - dodaje szef miasta. - Co prawda one też są chore... A to, że staramy się ratować drzewa wskazuje przykład parkingu na 11 Listopada, tu udało się zachować niemal wszystkie, a tylko dwa przesadzić. Ale nie przyjęły się...
Tekst i fot.: Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
67 zdjęć
65 najlepszych! Dostali stypendia
10 października wręczono stypendia najlepszym uczniom szkół średnich za osiągnięcia w nauce i sporcie
- Jesteście kwiatem naszego powiatu - mówiła Małgorzata Łagowska, naczelnik wydziału oświaty, kultury, sportu i zdrowia oławskiego starostwa. Chemy was uhonorować, poprzez przekazanie stypendiów. Stypendium rady powiatu otrzymuje uczeń, który ma ocenę z zachowania co najmniej bardzo dobrą i uzyskał średnią ocen nie mniejszą niż pięć, jest laureatem olimpiad, konkursów o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim lub międzynarodowym, stanął na podium w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim, krajowym lub jest finalistą zawodów sportowych międzynarodowych. To są kryteria uchwalone przez radę powiatu.
Kwota jaką do końca roku szkolnego będą otrzymywać najlepsi uczniowie wynosi 125 złotych miesięcznie. 58 osób wyróżniono za najlepsze wyniki w nauce, a 7 uczniów za osiągnięcia w sporcie.
- Gratuluję i dziękuję - mówił starosta Zdzisław Brezdeń. - To co osiągnęliście to sukces. Stanowicie elitę, osiągacie bardzo dobre wyniki w nauce, ciężko na to pracujecie, poświęcacie czas, angażujecie się w to, co robicie. Taka uroczystość jak dzisiaj, która odbywa się raz w roku, jest dla nas takim radosnym świętem, bo zdajemy sobie sprawę, że rosną kolejne pokolenia ludzi, którzy wiedzą czego chcą, mają plany, stać ich na wysiłek i zaangażowanie i z tego tytułu osiągają sukcesy. Dziękuję też waszym rodzicom i nauczycielom. Efekty waszej pracy to jest pewna symbioza, musi być wspólnota działania - dom i szkoła i wy. Mam nadzieję, że przez to, że uzyskujecie dobre wyniki będzie mogli realizować swoje plany. Wierzcie, że ten wysiłek, który teraz wkładacie, w dorosłym życiu zaprocentuje. Jest takie stare wojskowe powiedzenie - im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju. Zwykle tak jest w normalnym życiu, jeżeli ktoś do czegoś się przyłoży, wypracuje, czasem wymęczy, to potem zaprocentuje.
Tekst i fot.: Agnieszka Herba