Powiat Imprezy
Uroczyście
Oprócz rozrywki będą imprezy oficjalne. W piątek 1 maja przedstawiciele SLD złożą kwiaty pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Początek uroczystości - o godz. 11.00. W sobotę 2 maja Starostwo Powiatowe zaprasza pod swoją siedzibę, na obchody Dnia Flagi. Rozpoczną się o godz. 12.00 - od ceremonii wzniesienia flagi państwowej na maszt.
Świętowanie trzeciomajowe organizuje oławski Urząd Miejski. Spotkanie pod Pomnikiem Losów Ojczyzny zaplanowano na godz. 12.30. Po złożeniu kwiatów z przedstawieniem wystąpią uczniowie Gimnazjum nr 3. Następnie będzie przemarsz do kościoła pw. NMP Matki Pocieszenia, gdzie odprawiona będzie msza, a po niej koncert zespołu "Cantus Olaviensis".
Sportowo
Majówka to także okazja do poprawy kondycji fizycznej. 1 maja w Jelczu-Laskowicach - X Memoriał Barbary Szlachetki. XIV edycja maratonu to bieg na dystansie 42,195 km, oraz na 10 km i zawody Nordic Walking. Początek o godz. 9.00, na skrzyżowaniu Tańskiego i alei Młodych. W tym samym czasie, na boisku przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 będą biegać dzieci.
Godzinę później w hali sportowej przy ul. Partyzantów rozpocznie się turniej koszykówki - memoriał Pawła "Czmiela" Czmielewskiego.
Oławski Klub Strzelecki Ligi Obrony Kraju udostępni wszystkim chętnym strzelnicę pneumatyczną na Miasteczku, przy ul. 11 Listopada w Oławie. 1, 2 i 3 maja, w godz. 13.00 - 15.00, będzie można tam postrzelać do tarczy. W sobotę 2 maja, w tym samym miejscu - konkurs wiedzy o fladze. Początek o godz. 13.00.
Także w sobotę 2 maja, o godz. 14.00, na stadionie OCKF przy ul. Sportowej w Oławie, odbędzie się piłkarski turniej oldbojów, z udziałem czterech drużyn.
Rozrywkowo
Główną atrakcją majówki są koncerty. Organizatorzy proponują całą mieszankę rytmów - od reggae po punk-rock. 1 maja wystąpią w Oławie "S.I.N.", Mesajah, "Fisz Emade Tworzywo" oraz "Luxtorpeda". Dzień później zagrają w Jelczu-Laskowicach "Bethel", Kamil Bednarek oraz "Enej". Koncerty w Oławie, na Miasteczku, rozpoczną się o godz. 16.00. Na imprezę w Jelczu-Laskowicach organizatorzy zapraszają mieszkańców na plac obok krytej pływalni. Granie rozpocznie zespół "Bethel", o godz. 17.00.
Również dzieci nie powinny się nudzić. W Oławie przygotowano dla nich malowanie twarzy, kącik plastyczny, warsztat małego chemika, animacje z maskotkami oraz kolorowy pokaz mody. W Jelczu-Laskowicach będzie można zobaczyć specjalny program artystyczny.
Zespoły
"S.I.N" to oławska grupa, która powstała w 2009 roku. Dwa lata później wydała pierwsze oficjalne demo z własnym materiałem, stworzonym w sali prób Ośrodka Kultury. Jej twórczość to mieszanka muzycznych inspiracji członków zespołu - połączenie rock&rolla, hard rocka i heavy metalu, świetnie sprawdzające się na koncertach.
Mesajah to polski artysta rodem z Jamajki. W przeszłości członek zespołu "Natural Dread Killaz", a od 2008 solista. Jego pierwsza płyta "Ludzie prości" łączyła reggae, dancehall, dub i hip-hop. Album odniósł sukces i był dużym wydarzeniem na polskiej scenie reggae. W 2012 roku wydał drugi solowy album, który promowały utwory "Do rana", "Ogień" oraz nagrany wspólnie z Kamilem Bednarkiem "Szukając szczęścia". Aktualnie Mesajah promuje trzeci krążek "Brudna prawda" i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów reggae w kraju. Występował na wielu festiwalach, m.in. One Love Sound Fest, Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i Regałowisko, towarzysząc na scenie wybitnym artystom, takim jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.
"Fisz Emade Tworzywo" to polska grupa, grająca hip-hop, z elementami jazzu, downtempa i funk. Powstała w 2001 roku, w Warszawie, z inicjatywy braci: producenta muzycznego i instrumentalisty Piotra "Emad"" Waglewskiego oraz oraz rapera i wokalisty - Bartosza "Fisza" Waglewskiego. Ich najnowszy album "Mamut", "Gazeta Wyborcza" okrzyknęła najlepszą polską płytą 2014 roku. Śpiewają znakomici goście - Kasia Nosowska i Justyna Święs.
Gwiazdą wieczoru oławskiej majówki będzie także "Luxtorpeda", która powstała w 2010 roku, z inicjatywy Roberta Friedricha. Debiutancki album, zatytułowany nazwą zespołu, ukazał się w 2011 roku. Jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych. Teksty piosenek mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zespół występował na festiwalu w Jarocinie oraz na Przystanku Woodstock. Utwór "Autystyczny" długo zajmował czołowe lokaty na listach przebojów. Muzycy wydali drugą płytę w 2012 roku. "Robaki" szybko zdobyły status złotej i ten rok przyniósł "Luxtorpedzie" występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich gwiazd jak: "Slayer", "Metallica", "Machine Head", "POD", "Motorhead", "Limp Bizkit" i "Sabbaton". Muzycy otrzymali trzy nominacje do Fryderyków 2012. W kwietniu 2014 wydali trzeci album "Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo Że Cukrowe To Jednak 3uraki".
"Bethel" to wrocławska kapela, założona w 2006 roku przez Grzegorza Wlaźlaka. Na jej koncertach można poskakać przy rytmach szybkiego ska oraz pokołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Domeną tej grupy są występy na żywo. Pierwsza płyta, zatytułowana "Muzyka serc", weszła na rynek w roku 2010. To przełomowy moment w działalności zespołu, który od tamtego momentu występował na większości reggaeowych festiwali w Polsce oraz na Przystanku Woodstock. W lutym 2014 roku wydał drugi album "Dobrze, że jesteś".
"Enej" to grupa rockowo-folkowa, założona w 2002 roku, w Olsztynie. Nazwa pochodzi od Eneasza - głównego bohatera "Eneidy" Iwana Kotlarewskiego - i wiele mówi o twórczości. Bo Enej to wesoły Kozak, podróżujący po świecie, zainteresowany muzyką folkową i literaturą ukraińską. Zespół tworzy osiem osób. Dwóch członków ma korzenie ukraińskie, jeden urodził się we Lwowie, a pozostali to Polacy. Ta kulturowa mieszanka nadaje mu wyjątkowy charakter.
W 2008 roku "Enej" wydał pierwszą płytę "Ulice". Trzy lata później wygrał program "Must be the music". To przełomowy moment w jego historii. Już dzień po finale polsatowskiego show, utwór "Radio hello" puszczało większość stacji radiowych. Muzycy podbili serca publiczności, zyskując sławę i wielkie grono fanów. Nie spoczęli na laurach; występowali na wielkich festiwalach, wydając kolejne płyty. Po "Ulicach" nagrali "Folkorabel", "Folkhorod" i "Paparanoje". Ta ostatnia trafiła do sprzedaży 12 lutego 2015. Na koncercie w Jelczu-Laskowicach, można się spodziewać nowego materiału, ale też starych i dobrze znanych utworów - "Radio hello", "Symetryczno-liryczna" i "Tak smakuje życie".
Kamila Bednarka i "Enej" łączą dwie rzeczy - niesamowita energia, którą zarażają na swoich koncertach oraz popularność, zdobyta dzięki występom w telewizyjnym show. 24-letni artysta pochodzi z Brzegu i od 9 lat jest zakochany w klimatach reggae. W latach 2008-2012 był liderem zespołu "Star Guard Muffin", z którym nagrał płytę "Szanuj". Jej premiera zbiegła się z występem Bednarka w "Mam talent", dzięki czemu zyskała gigantyczną popularność, sprzedając się w nakładzie potrójnej platyny.
Od 2012 roku Bednarek występuje pod własnym nazwiskiem. W listopadzie wydał wtedy krążek "Jestem", który również zyskał status potrójnie platynowej płyty. Teledysk do utworu "Cisza", promującego ten album, obejrzało w serwisie YouTube ponad 34 miliony osób. Kamil nie zamierza odpuszczać. Koncertuje w Polsce i na świecie, nagrywa duety, występuje na wielkich festiwalach i angażuje się w akcje charytatywne. Można się więc spodziewać, że nie zawiedzie jelczańskiej publiczności.
Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze