Tuż obok dawnych koszar szwoleżerów, gdzie obecnie funkcjonuje Muzeum Miejskie, odbyła się ceremonia odsłonięcia pamiątkowej tablicy, dedykowanej bohaterskim żołnierzom 1. Dywizji Pancernej, wykonanej z brązu. Odsłonił ją prof. Andrzej Maczek i burmistrz Bredy Peter van der Velden. Oparte o pomnik archiwalne zdjęcie przypominało, że dokładnie w tym miejscu siedemdziesiąt lat temu odbyła się pierwsza msza polowa po wyzwoleniu Bredy, w intencji poległych żołnierzy. Wzruszony prof. Andrzej Maczek mówił: "Jestem niezwykle zaszczycony, że stoję obok burmistrza Bredy i mogę odsłonić tablicę upamiętniającą bohaterską 1. Polską Dywizję Pancerną. Zastanawiam się, co jest przyczyną tego, że mieszkańcy Bredy tak szczególnie pielęgnują pamięć o naszych żołnierzach. Odpowiedzią na to jest przypomnienie wydarzeń z 1944 roku, kiedy rozkaz wydany przez mojego ojca ochronił miasto, przed zniszczeniem jego substancji i infrastruktury." Na podkreślenie zasługuje fakt, że właśnie głównie za to wszyscy nasi żołnierze otrzymali Honorowe Obywatelstwo Miasta Bredy. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy odbył się przemarsz ulicami miasta, do kościoła Grote Kerk, gdzie można było zobaczyć okolicznościową wystawę i wysłuchać koncertu zorganizowanego we współpracy Nassau Harmonie Breda z Fundacją Serce Polski. Zwiedzając ekspozycję wzruszyłem się relacją polskiego żołnierza, Edwarda Szczerbińskiego, urodzonego w Łodzi w 1926: - W zamieszaniu, jakie powstało po wyzwoleniu Bredy, dostrzegłem "moją blondyneczkę". Ulice pełne były szalejących z radości ludzi i wśród tego tłumu stała ONA! Niestety, kolumna posuwała się dalej i... straciłem ją z oczu. Ale jednak byliśmy sobie przeznaczeni. Jakiś czas potem, w czasie świętowania wyzwolenia, wpadliśmy na siebie. I tak już 60 lat jesteśmy zakochani!.
W czasie, kiedy część z nas uczestniczyła w koncercie, pozostali z grupy rekonstrukcyjnej "Breda" poznawali okolicę. Dotarli i zapalili znicze nad kanałem Mark, w miejscu gdzie w dniach 31 października i 1listopada 1944 forsował kanał 8. Batalion Strzelców i stoczył na przyczółku ciężkie walki. Rocznica tej bitwy została ustanowiona świętem tego batalionu. Nie był to jednak koniec naszych atrakcji. Stowarzyszenie Kulturalne "Polonia` w Bredzie we współpracy z Fundacją Serce Polski zorganizowało dla nas uroczysty wieczór z okazji wyzwolenia Bredy.
Tekst i fot. Zbigniew Jakubowicz
Reklama
Śladami taty w 70. rocznicę lądowania w Normandii i wyzwolenia Bredy (5)
Na kolejną tegoroczną uroczystość, związaną z 70. rocznicą wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka, udałem się w październiku, wraz z moją małżonką Małgorzatą i członkami Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców
- 15.04.2015 09:45 (aktualizacja 27.09.2023 15:50)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze