Który najładniejszy?
Każdy samorząd wybrał podczas dożynek gminnych swoje najładniejsze wieńce. W gminie Oława pierwsze miejsce zajął wieniec z Niemila, drugie z Chwalibożyc, a trzecie z Oleśnicy Małej.
Podobny konkurs od lat organizuje też Starostwo Powiatowe w Oławie. Komisja, po obejrzeniu wszystkich wieńców z konkursów gminnych, uznała, że ten z Oleśnicy Małej jest najładniejszy i będzie reprezentował powiat na dożynkach wojewódzkich.
Nie warto się wysilać
Ten werdykt bardzo się nie spodobał twórcom wieńca z Niemila. - Nie mielibyśmy nic przeciwko tej decyzji, gdyby nie fakt, że Oleśnica wystawiła stary wieniec, z tamtego roku - mówią rozżalone mieszkanki Niemila, które jednak nie chcą podawać swoich nazwisk. - W tamtym roku w konkursie powiatowym wieniec z Oleśnicy zajął trzecie miejsce, a teraz za ten sam wieniec przyznano im pierwsze. Dlaczego? Taka decyzja jest dla nas upokarzająca. Przez trzy miesiące dwanaście osób ciężko pracowało, poświęcało swój czas i pieniądze. Tymczasem można było sobie zaoszczędzić tego wszystkiego. Wyciągnąć ze stodoły stary wieniec, odświeżyć, naprawić to, co zjadły myszy i gotowe. Tylko gdzie zasady, trud i sprawiedliwość?
Rozżalone kobiety mówią, że przez takie niesprawiedliwe traktowanie, ci, którzy wkładają w pracę całe serce i się starają, są kompletnie niedocenieni. Ich zdaniem takie decyzje powiatowego jury zniechęcają do pracy i kontynuowania dobrej wiejskiej tradycji. Kobiety zapowiadają, że już nigdy więcej nie zrobią wieńca dożynkowego na konkurs i przestrzegają innych, by też się nie wysilali, bo nie warto.
W regulaminie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu oławskiego czytamy, że "mogą wziąć w nim udział wszystkie wieńce, które brały udział w gminnych konkursach dożynkowych, odbywających się na terenie powiatu". Regulamin formalnie nie zabrania więc wystawiania wieńców ubiegłorocznych, ale - zdaniem mieszkanek Niemila - oceniający powinni brać to pod uwagę. Jeżeli nie, to ludzie przestaną robić nowe wieńce i takie sytuacje będą się powtarzać. Ten sam wieniec co roku w tym samym konkursie będzie zajmował inne miejsce, a przecież nie o to chodzi.
Nie pamiętają, co było przed rokiem
W tegorocznym konkursie powiatowym wieńce oceniało czteroosobowe jury, w tym samym składzie, jak w roku 2013 - trzech pracowników starostwa i przedstawiciel środowiska artystycznego. W ocenie brano pod uwagę sposób wykonania, walory artystyczne i zachowanie elementów tradycyjnych, a także ogólny wyraz artystyczny oraz poziom i styl wykonania. W tym roku jury obejrzało i oceniło 50 wieńców. O jeden więcej niż w roku poprzednim. Jak nam powiedziała Elżbieta Semko, członek komisji, wieniec z Oleśnicy Małej zdobył maksymalną liczbę punktów, czyli po pięć w każdej kategorii, dlatego jest na pierwszym miejscu. Zapewnia, że to niezależna i obiektywna ocena. Twierdzi, że co roku ktoś ma pretensje, jest niezadowolony i czuje się niedoceniony. Przed konkursem natomiast dochodzą do jurorów różne głosy na temat wieńców. Np. to, że są skopiowane z internetu, kupione, stare i tym podobne. Jurorzy nie mogą jednak brać tego pod uwagę, bo nie wiedzą, czy te informacje są prawdziwe. Oceniają tylko to, co widzą. Zdaniem Semko, nie można wymagać od jurorów, by pamiętali, jakie wieńce nagrodzili w tamtym roku. Urzędniczka twierdzi, że przy takiej ilości wieńców nie można tego zapamiętać.
Regina Kwećko, jedna z autorek wieńca Oleśnicy Małej, tłumaczy, że prezentowanie na dożynkach starych wieńców nie jest zabronione i inne wioski też tak robią. Odnawiają i zmieniają niektóre elementy: - My tak zrobiliśmy, bo nowego nie miał kto zrobić, a głupio byłoby, żeby gospodarz dożynek nie wystawił wieńca. Nie robiliśmy tego pod kątem konkursu. Sama byłam zdziwiona, gdy się dosiedziałam, jaki jest werdykt komisji powiatowej. Nie spodziewaliśmy się tego. Wiedziałam, że niektórym to się nie spodoba i nawet pytałam, czy dla świętego spokoju nie można zmienić wyników konkursu. Powiedzieli mi jednak, że nie, bo werdykt nie zależy od czyjegoś widzi mi się. Więc co mamy zrobić?
Wioletta Kamińska [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze