Listy, opinie, polemiki
"Burzyć czy nie burzyć" - pyta pan radny Tomasz Frischmann ("GP-WO", nr 17/2014) , prezes Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej (PSM) w Oławie, komentując moją propozycję ("GP-WO", nr 16/2014) w sprawie przekazania przez PSM na rzecz miasta kilku mieszkań dla mieszkańców budynku przy skrzyżowaniu ulic Kutrowskiego-Lipowa, w zamian za kolejną działkę, przekazaną PSM (już po raz piąty od 2005 roku) w trybie bezprzetargowym przez władze miejskie, mocą uchwały Rady Miejskiej z marca br. Pozyskanie tych mieszkań jest niezbędne dla mieszkańców tego budynku komunalnego, w celu podjęcia działań w sprawie budowy ronda na tym skrzyżowaniu. W opinii Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad (GDDKiA) budynek docelowo musi być wyburzony. To ma być nasz wkład w budowę ronda. Oczywiście nie należy burzyć od jutra. Rozmowy z GDDKiA należy podjąć po zapewnieniu mieszkań mieszkańcom budynku.
Prezes PSM twierdzi, że przekazanie na rzecz miasta kilku mieszkań w dzierżawę wieczystą z zasobów spółdzielni, w rozliczeniu za działkę, przekazaną w tym samym trybie na rzecz spółdzielni przez władze miejskie, jest obecnie niewykonalne, ze względów prawnych. Tym niemniej w rozmowie ze mną Tomasz Frischmann powiedział, że taka prawna możliwość istniała do roku 2009. Skoro tak - dlaczego burmistrz Październik i radni klubu burmistrza, czyli Bezpartyjnego Bloku Samorządowego (BBS) przekazali trzy działki w trybie bezprzetargowym w latach 2005-2009 na rzecz spółdzielni, zarządzanej przez prezesa T. Frischmanna - prominentnego członka BBS-u, kandydata na burmistrza w tegorocznych wyborach, nie pozyskując w zamian potrzebnych mieszkań!? Mija trzecia kadencja rządów burmistrza Pażdziernika i BBS-u - nie ma oławskiej obwodnicy, nie ma też ronda na skrzyżowaniu ulic Kutrowskiego-Lipowa.
W sprawie ronda nasuwa się proste rozwiązanie! Kolejną działkę należy zbyć w trybie przetargu nieograniczonego. Po prostu nie stać nas na kolejne zbycie działki w trybie bezprzetargowym, na rzecz Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej. W najbliższych latach władze miejskie muszą pozyskać środki finansowe m. in. na rewitalizację Rynku, dofinansowanie Budowy Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych, modernizację odkrytego basenu itd. Po nowelizacji budżetu, na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, planowany wskaźnik zadłużenia do dochodów w 2014 roku wynosi 43,82% i nie może przekroczyć 65%. Tak więc przy planowanych dochodach w 2014 roku, w wysokości 91.799.166 zł, planowane zadłużenie na koniec roku będzie wynosić 40.226.39,54 zł. Nie jest to mało. Nie stać nas na rozrzutność!
Z poważaniem
Andrzej Grzeszczak
radny Rady Miejskiej w Oławie
Reklama
W sprawie ronda
Radnemu - prezesowi Frischmannowi odpowiada radny Grzeszczak
- 08.05.2014 09:49 (aktualizacja 27.09.2023 16:05)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze