Jak znajomy już to wszystko wiedział, pojechał do Wrocławia, bo tylko tam - w Dolnośląskim Oddziale Wojewódzkiego NFZ - można uzyskać dostęp (login i hasło) do swoich danych. Jakże się zdziwił, gdy przejrzał swoją "historię choroby". A że generalnie był zdrowy, niewiele tego było, za to wszystko tym bardziej widoczne - jak na dłoni. I cóż tam było? Okazało się, że on, który nigdy w życiu nie leczył się u dentysty gratisowo, czyli poprzez NFZ, bo zawsze chodził "prywatnie", obciążył nasz wspólny budżet właśnie leczeniem dentystycznym. "Obciążył" to oczywiście za dużo powiedziane. Ktoś w jego imieniu obciążył ten budżet, nie pytając go wcale o zdanie. A jeszcze dokładniej jakiś dentysta, na szczęście nie z Oławy, wpisał jego nazwisko jako swojego pacjenta, który regularnie niby leczył sobie u niego zęby, za co NFZ zwracał kasę. Oczywiście "zwracał" dentyście, nie znajomemu. Zresztą, jakie tam "zwracał"?! W języku fachowym byłoby to zapewne zwykłe wyłudzenie nienależnych pieniędzy za świadczenia medyczne, do których nigdy nie doszło. To jednostkowa historia, której niedawno wysłuchałem. Wtedy przypomniałem sobie te wszystkie utyskiwania, jak to w służbie zdrowia wciąż nie ma pieniędzy. Kto nie ma, ten nie ma. W każdym razie ja też chyba jednak wskoczę do tego ZIP-a. A nuż ktoś i na moje konto wyciąga pieniądze z dziurawego systemu?
Niedawno "Wyborcza" podała, że do NFZ wpłynęło ok. 1350 skarg od osób, które odkryły nieprawidłowości na swoich kontach w ZIP. Te próby wyłudzenia świadczeń z NFZ dotyczą głównie usług dentystycznych, porad specjalistycznych, rehabilitacji, refundacji leków i hospitalizacji. I są coraz bardziej bezczelne. Jedna z kobiet znalazła w systemie ZIP informację, że przeprowadzono u niej badania USG... jąder.
Jerzy Kamiński
Reklama
ZIP prawdę ci powie?
Znajomy wyczytał, że warto sprawdzić w ZIP-ie swoją historię leczenia oraz w jaki sposób je sfinansowano. Prywatnie? Przez NFZ? Czy może z obu źródeł, czy dwa razy za to samo? Najpierw sprawdził, cóż to takiego ten ZIP. Otóż to Zintegrowany Informator Pacjenta, czyli system komputerowy, który od 2008 roku zbiera dane medyczne na nasz temat. Możemy tam sprawdzić, gdzie się leczyliśmy np. w maju 2010 i ile na ten cel poszło pieniędzy z NFZ
- 04.04.2014 08:27 (aktualizacja 27.09.2023 16:07)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze