OŁAWA Chór
Zespół wokalny „Cantus Olaviensis” działa od 4 lat, przy oławskim Ośrodku Kultury. W jego skład wchodzą absolwenci „Taaakiego Fajnego Chóru”, oławskiej PSM I stopnia oraz zaprzyjaźnieni muzycy.
Przez wiele lat młodzi chórzyści doskonalili swój warsztat wokalny, chcąc wprawiać w zachwyt coraz liczniejszą publiczność. Uczestniczyli m.in. w warsztatach z różnych dziedzin muzyki - chorału gregoriańskiego, chorału bizantyjskiego czy muzyki gospel. W ostatnim czasie zespół specjalizuje się w muzyce chrześcijańskiej - katolickiej, prawosławnej i protestanckiej, ukazując podczas koncertów jej piękno i różnorodność. O coraz wyższym poziomie muzycznym świadczy długa lista uzyskanych wyróżnień i nagród. W roku 2010 „Cantus Olaviensis” zdobył nagrodę specjalną na XXXIII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu oraz główną nagrodę na „Pastorałce 2011”. W maju 2012 zespół brał także udział w Festiwalu Kultury Protestanckiej, wykonując utwory J.S.Bacha, F.Mendelssohna i M.Regera oraz repertuar gospel. Tegoroczne osiągnięcie zespołu - III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce - jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem.
17 maja „Cantus Olaviensis” wystąpił obok 23 zespołów z całego świata, m.in. z Rosji, Białorusi, Serbii i Gruzji. Występ oławian został oceniony bardzo wysoko. Dzień później chór Barbary Szarejko wystąpił na koncercie galowym w Soborze Św. Trójcy, w Hajnówce, rozpoczynając uroczystość hymnem „Gaude Mater Polonia”, a następnie prezentując dwa wybrane przez komisję utwory z prawosławnego repertuaru - „Wo carstwii Twojem” (muz. metr. Hilarion Alfiejew) oraz „Chwalitie imia Hospodnie” (Ps. 134 i 135, muz. I.Smirnow).
- To był mój trzeci występ w hajnowskim soborze - opowiada Barbara Szarejko, kierownik zespołu. - Dwa razy przyjeżdżałam z innymi chórami, raz wystąpiłam jako chórzystka. Festiwal jest tak stały w swych założeniach, że wrażenia za każdym razem są takie same. Zawsze wiem, po co tam jadę, co jest moją motywacją. Przyjeżdżamy z Dolnego Śląska, gdzie prawosławnych niewielu. My jesteśmy chórem świeckim, ale zajmujemy się także muzyką religijną. Jeżdżę na ten Festiwal, żeby moi chórzyści mieli możliwość zetknięcia się z innym światem muzycznym, przy zachowaniu tej samej treści. Jest to muzyka chrześcijańska, a utwory z różnych kościołów mogą wzajemnie się dopełniać w kwestii treści, zrozumienia wiary.
Ze względu na obecność chóru Konserwatorium Moskiewskiego poziom tegorocznego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej był bardzo wysoki, dlatego oławscy chórzyści tym bardziej się cieszą z III nagrody. To duże wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy.
Pasja XXI
Zespół koncertuje z zawodowymi śpiewakami, m.in. Anną Wilczyńską, Marzenną Wojak, Piotrem Bunzlerem oraz z utytułowanymi instrumentalistami. Od 2011 roku wchodzi w skład grupy artystycznej Angelus Silesius Ensemble, biorąc udział w wielu wydarzeniach artystycznych - koncertach chóralnych, orkiestrowych, projektach audiowizualnych. „Cantus Olaviensis” uczestniczył m.in. w trasach koncertowych projektów: Europa Cyryla i Metodego (Kielce, Olkusz, Wrocław), Pasja XXI (Konin, Wrocław, Oleśnica, Tarnów, Kędzierzyn-Koźle), Chrystus Zmartwychwstan jest (Oleśnica, Wrocław, Kępno), oraz corocznych Wrocławskich Spacerach Międzykulturowych.
Zespół chętnie bierze udział we wszelkich imprezach lokalnych - koncertach kolęd czy oprawach artystycznych rozmaitych wydarzeń. Przygotowuje także nowe trasy koncertowe do wielu miejsc Polski, dostosowując program muzyczny do aktualnego zapotrzebowania organizatorów i słuchaczy.
*
Oławianie ponownie będą mieli możliwość wysłuchania „Cantus Olaviensis”. Chór wystąpi 16 czerwca, o godz. 19.30, w sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Zagra koncert na rzecz odbudowy spalonego kościoła świętego Józefa. Zaprezentuje muzykę prawosławną. Wystąpi także dwóch solistów: Anna Wilczyńska oraz Marzenna Wojak.
Aleksandra Żukowska
[email protected]
Fot.: archiwum chóru „Cantus Olaviensis”
Napisz komentarz
Komentarze