Oława. Sesja Rady Miejskiej
Poseł Platformy Obywatelskiej pracuje w Komisji Skarbu Państwa i w Komisji Spraw Wewnętrznych oraz w sześciu grupach międzyparlamentarnych. Jest przewodniczącym grupy polsko-chińskiej i wiceprzewodniczącym polsko-indyjskiej.
Przez ostatni rok pracy poseł złożył ponad 50 interpelacji, wśród których były również dotyczące powiatu oławskiego, np. w sprawie zagwarantowania pieniędzy na dofinansowanie budowy hali sportowej z zapleczem, przy szkole w Gaci.
Roman Kaczor włączył się w organizacji mistrzostw świata w uzbeckiej dyscyplinie kurash, które mają się odbyć w Oławie we wrześniu. - Uważam, że organizacja mistrzostw świata w tej tak wciąż mało znanej w Polsce dyscyplinie sportu, będzie doskonałą promocją naszego miasta na zewnątrz oraz przyczyni się do jego większej rozpoznawalności - twierdzi poseł.
Parlamentarzysta mówił o swojej aktywności, która jest kontynuacją działań z poprzedniej kadencji. To odzyskanie - przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa - 2 tysięcy hektarów ziemi od obywatela Niemiec, niewywiązującego się z warunków umowy dzierżawy. Ziemię sprzedano okolicznym rolnikom. Poseł pomagał w pozyskaniu pieniędzy na remont Komendy Powiatowej Policji w Oławie, zorganizował spotkanie w Ministerstwie Skarbu Państwa w sprawie uzyskania bezzwrotnej dotacji 5,2 mln zł dla PKS Oława, na zakup autobusów. Decyzja ma zapaść w połowie kwietnia. Wymienił także inne działania na rzecz społeczności lokalnej: interwencje w sprawie zwiększenia kontraktu na usługi fizjoterapii w oławskim szpitalu, wspieranie remontów lokalnych kościołów (pomoc w uzyskaniu dotacji), wsparcie dla OSP Siedlce, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Jelczu-Laskowicach, pomoc w pozyskaniu pieniędzy z budżetu województwa dolnośląskiego na budowę oławskiej krytej pływalni. Poseł wspomniał także o pomocy podopiecznym stowarzyszenia "Tęcza" i fundacji "Krok po kroku".
Dużą część swojego wystąpienia parlamentarzysta poświęcił obwodnicy Oławy. Zorganizował kilka spotkań na różnych szczeblach władzy i brał w nich udział. Wszystkie wysiłki i wspólne działania doprowadziły do podpisania porozumienia w sprawie budowy obwodnicy. Kolejnym krokiem będzie spotkanie z ministrem transportu i zabieganie o finansowe wsparcie inwestycji.
Sprawa obwodnicy najbardziej interesowała radnych. Do informacji posła sceptycznie podszedł radny PiS Andrzej Grzeszczak. Nie jest zadowolony, zwłaszcza z działań radnego Sejmiku Dolnośląskiego Jacka Pilawy (PO), który nie poparł umieszczenia w budżecie województwa dolnośląskiego kwoty 1,5 mln zł, na projekt obwodnicy. Podobne zastrzeżenia miał Piotr Regiec (PiS). Roman Kaczor zapewniał, że jest zadowolony z działań Jacka Pilawy, ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała porozumienie w sprawie obwodnicy z samorządami i wszystko idzie w dobrym kierunku.
Paweł Gwiazdowicz (PiS) pytał, co poseł robi, aby zahamować ekspansję sklepów wielkopowierzchniowych? Zdaniem posła - parlamentarzyści nie mają takiej możliwości, leży to w gestii lokalnych samorządów. Jego zdaniem tendencja się zmienia - coraz więcej osób kupuje w małych sklepach.
50 - tyle interpelacji złożył w ciągu roku oławski poseł
Monika Gałuszka-Sucharska
Napisz komentarz
Komentarze