Oława Inicjatywa
- Wniosek o udostępnienie pasa jezdni i zabezpieczenie marszu na trasie Rynek - Brzeska - 1 Maja, który wpłynął do Starostwa Powiatowego, miał charakter instytucjonalny, firmowała go oławska parafia NMP Matki Pocieszenia - mówi Marian Orzechowski, naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego. - Podpisał się pod nim ks. Paweł Cembrowicz. Zgodnie z wystąpieniem księdza, zakwalifikowaliśmy to wydarzenie jako procesję. W tej sytuacji ksiądz jest organizatorem.
Starostwo traktuje marsz jako procesję, która odbędzie się w porozumieniu z policją, Strażą Miejską i innymi odpowiedzialnymi służbami. Zdaniem naczelnika Mariana Orzechowskiego, nie jest to "forma szczególnego wykorzystania drogi", bo wtedy obowiązują inne przepisy.
Urząd Miejski natomiast traktuje marsz jako zgromadzenie publiczne. To zupełnie inny rodzaj aktywności. Mają tu zastosowanie przepisy prawa o zgromadzeniach publicznych. - Na początku lutego otrzymaliśmy zawiadomienie o planowanym zgromadzeniu publicznym - informuje Ewa Szczepanik, sekretarz miasta. - Poinformowano nas, że będzie w nim uczestniczyło około 100 osób.
Oławscy organizatorzy konsekwentnie unikają podawania nazwisk. Tłumaczą, że nie zależy im na rozgłosie, dlatego nie ma ich nawet na plakacie. Są za to loga różnych organizacji: stowarzyszenie Odra-Niemen, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Inwalidów Wojennych RP. Ustaliliśmy, że wnioskodawcą i organizatorem marszu jest Michał Nawrot. Urzędnicy przygotowali mu specjalny identyfikator, ze wskazaniem, że jest on "przewodniczącym zgromadzenia".
Planowany czas akcji - półtorej godziny. W czasie marszu mają być zbierane podpisy, w sprawie nazwy ronda przy ul. 1 Maja. Inicjatorzy akcji chcą, aby nosiło nazwę "Rondo Żołnierzy Wyklętych".
We wtorek 26 lutego poinformowali na Facebooku, że złożyli w oławskim Urzędzie Miejskim 771 podpisów, zamieszczonych na 45 arkuszach. Najwięcej podpisów zebrano w niedzielę.
Pomysł poparło Stowarzyszenie "Inicjatywa Historyczna" z Wrocławia. Uznało, że warto nazwać rondo im. Żołnierzy Wyklętych, żeby uczcić niezłomnych polskich bohaterów podziemia niepodległościowego po roku 1945. W dobie powszechnego braku autorytetów, utrwalanie pamięci o wybitnych Polakach służy kształtowaniu postaw patriotycznych.
(MON)
1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI!
1 marca 1951 roku w podziemiach więzienia Urzędu Bezpieczeństwa przy Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia ppłk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Data śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników została w 2011 roku wybrana na święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Instytut Pamięci Narodowej, tak jak w roku ubiegłym, zaplanował działania przypominające tragiczne losy członków podziemia antykomunistycznego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej.
Już od 25 lutego na stronach Instytutu (http://www.ipn.gov.pl, http://www.pamiec.pl ) oraz na facebooku „Strefa edukacyjna IPN” jest umieszczony wirtualny monument Żołnierzy Wyklętych (http://pamiec.pl/ftp/pamiecpl/pomnik.php). Jednym kliknięciem każdy będzie mógł złożyć im hołd. Akcja ta nabiera szczególnej wagi w kontekście niedawnego zdewastowania pomnika Danuty Siedzikówny w krakowskim parku Jordana.
Danuta Siedzikówna jest jedną z pięciu postaci, które Instytut będzie w tym roku szczególnie przypominał. Oprócz „Inki” na plakatach i ulotkach pojawi się czterech bohaterów powojennego podziemia: płk Franciszek Niepokólczycki, ppłk Łukasz Ciepliński, ppłk Walerian Tumanowicz i mjr Tadeusz Danilewicz.
Do rąk 14 tysięcy nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych w całej Polsce trafi zestaw materiałów edukacyjnych, mający zainspirować ich do zorganizowania szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Materiały zawierają płytę ze spektaklem Sceny Faktu Telewizji Polskiej Pseudonim Anoda w reżyserii Mariusza Malca, opowiadającym historię aresztowania i śmierci porucznika Jana Rodowicza, żołnierza „Batalionu Zośka”. Znajdzie się tam również tekst dr. Tomasza Łabuszewskiego, badacza dziejów polskiego podziemia niepodległościowego, plakaty z wizerunkami wspomnianych pięciorga bohaterów antykomunistycznego oporu oraz propozycje wykorzystania przesłanych materiałów.
IPN rozpoczyna także akcję zbierania zdjęć i relacji dokumentujących obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcamy do przesyłania ich na adres [email protected]. Nadesłane materiały zostaną umieszczone na wirtualnej mapie portalu edukacyjnego IPN www.pamiec.pl.
Na stronie IPN www.pamiec.pl; www.pamiec.pl/wykleci oraz na facebooku Strefa Edukacyjna IPN na bieżąco zamieszczane są materiały dotyczące obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w poszczególnych rejonach Polski.
Informacje o samym powołaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego, jego zeszłorocznych obchodach, rozmaitych działaniach IPN z tego czasu znajdą Państwo pod adresem: http://www.wykleci.ipn.gov.pl/
Źródło: IPN/Oddział we Wrocławiu
Napisz komentarz
Komentarze