Oława. Sesja RM
Rada Miejska zaprosiła na październikową sesję Andrzeja Dronsejkę, dyrektora szpitala w Oławie. Radni chcieli informacji o funkcjonowaniu placówki, sytuacji finansowej i planach na przyszłość.
Dyrektor rozpoczął od informacji o przychodni specjalistycznej. Kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają poradnie medycyny sportowej i chorób naczyń. Do kilku innych specjalistów (dermatologa, chirurga, ginekologa i onkologa), czeka się od jednego do trzech tygodni, do innych można się zarejestrować na bieżąco. U pozostałych (kardiologa, neurologa, okulisty, ortopedy) - nie ma już miejsc. Do laryngologa można się zarejestrować na grudzień. Część pacjentów zarejestrowano do specjalistów na rok 2013. Pod koniec tego roku ma być renegocjowany kontrakt z NFZ. W szpitalu powstały nowe oddziały - gastroenterologiczny i ortopedyczny. W tym roku zaczął też działać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zastąpił szpitalną izbę przyjęć. Mają tam być przyjmowani pacjenci w nagłej potrzebie, z zagrożeniem życia i zdrowia. SOR działa dwa miesiące i jeszcze dopracowywane są szczegóły jego funkcjonowania. Dzięki funduszom Starostwa Powiatowego w Oławie, utworzono hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy.
- Pacjentów jest dużo, a do ortopedy i kardiologa zawsze była kolejka - mówił dyrektor Andrzej Dronsejko o poradach lekarzy specjalistów. - Rejestrujemy do wyczerpania limitu, przyznanego przez NFZ. Często też przyjmujemy ponad limit i liczymy na pieniądze od NFZ. Na 2012 limit został wyczerpany, a na 2013 nie znamy na razie wielkości kontraktu. Staramy się robić wszystko, aby było lepiej, a zakres usług był szerszy. Kontakt z chorym jest często bardzo trudny. Zawsze będą uwagi na temat pracy szpitala, nigdy nie są one przez nas bagatelizowane.
Anna Leszczyńska (PO) pytała o miejsca w hospicjum i zakładzie opiekuńczym. Jest w nim 10 łóżek, a wnioskowano o 30. Jak będzie w przyszłym roku? Dyrektor odpowiadał, że ma nadzieję na zwiększenie kontraktu do 30 łóżek, bo oddział jest duży. Ogromne są też potrzeby. Siedem łóżek w hospicjum jest wciąż obłożonych przez pacjentów. W zakładzie opiekuńczo-leczniczym przebywają głównie osoby starsze i leżące.
Nowością w szpitalu jest też pomoc nocna i świąteczna. Pacjenci są przyjmowani po godzinie 18.00. Małgorzata Pasierbowicz (BBS) pytała o finansowanie SOR i pomocy świątecznej oraz zadłużenie i kredyty, zaciągane przez szpital.
SOR i pomoc świąteczna są finansowane oddzielnie. W SOR jeden lekarz dyżuruje całą dobę i musi tam być na stałe. Kontrakt na pomoc świąteczną wymaga, żeby na 50 tysięcy mieszkańców był jeden lekarz z pielęgniarką. W Oławie pracują dwa takie zespoły. Pomoc świąteczna przewiduje także wizyty domowe.
- Wszystkie kredyty, zaciągnięte przez szpital, są spłacane w terminie, ale jest coraz trudniej je dotrzymać - podsumował dyrektor sytuację finansową. - Czasem prosimy dostawców towarów i sprzętu o przedłużenie terminów płatności. Zadłużenie spłacamy na bieżąco. Wynik finansowy jest dodatni, ale ponosimy stratę na bieżącej działalności.
Dyrektor apelował do pacjentów o powiadamianie szpitala, w przypadku rezygnacji z wizyty u specjalisty, aby nie zabierać miejsc innym.
Monika Gałuszka-Sucharska
Reklama
Dyrektor o szpitalu
Są nowe odziały i więcej specjalistycznego sprzętu, ale coraz trudniej prowadzić bieżącą działalność
- 08.11.2012 18:49 (aktualizacja 27.09.2023 16:37)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze