Oława. Możesz pomóc
Oławianin choruje od urodzenia, od czerwca 2005 roku. Ma wrodzoną wadę genetyczną, zespół Ehlersa-Danlosa. Wada cechuje się wiotkością skóry i stawów. Podłożem zaburzeń są nieprawidłowości w syntezie lub obróbce potranslacyjnej kolagenu, czyli głównego białka tkanki łącznej, stanowiacego podstawowy składnik ścięgien. Kolagen jest odpowiedzialny m.in. za elastyczność skóry. Różnorodność zaburzeń, leżących u podstawy zespołu Ehlersa-Danlosa, spowodowana jest występowaniem wielu typów kolagenu oraz wysokim stopniem skomplikowania jego syntezy i dojrzewania.
Potrzebna operacja
U osób zapadających na tę chorobę wśród najpowszechniejszych objawów można wymienić: miękką, delikatną, aksamitną i niejednokrotnie przejrzystą skórę, podatną na zasinienia, obicia, obrzęki, słabe i bardzo powolne gojenie się ran, mięsiste zmiany na skórze w rejonach stałego ucisku, luźne, niestabilne stawy z tendencją do częstych przemieszczeń, częste zapalenia stawów, skoliozę, stopy końsko-szpotawe, słabe napięcie mięśniowe, wypadanie zastawki dwudzielnej serca i problemy ze wzrokiem.
Oprócz problemów ze stawami, Patryk ma wadę serca i epilepsję. Chodzi na wewnętrznej krawędzi prawej stopy. - Od urodzenia jest pod kontrolą ortopedy - mówi mama chłopca, Ewa Matiaszek. - Walczymy o jego zdrowie, jak tylko możemy. Byliśmy już u wielu specjalistów i wiemy, że schorzenie Patryka wymaga wieloetapowej operacji, aby deformacja stóp nie postępowała. Niestety, nie mamy takich pieniędzy. Koszt operacji dwóch stóp to wydatek rzędu 40 tysięcy złotych. Dlatego postanowiliśmy się zwrócić o pomoc do ludzi dobrej woli. W przypadku Patryka czas jest bardzo ważny.
Termin pierwszej operacji jest już ustalony na 5 marca 2013. Rodzina Matiaszków potrzebuje na nią 11.500 złotych. Rodzice robią wszystko, aby Patryk mógł funkcjonować tak samo jak jego rówieśnicy. Siedmiolatek, podobnie jak chłopcy w jego wieku, chce biegać i bawić się beztrosko. Dzięki operacji na pewno będzie bliższy spełnienia marzeń.
Sportowcy pomagają
Patrykowi pomagają nie tylko rodzice. Oławianin Mieszko Rzadkowski również włączył się do akcji, organizując charytatywne zbiórki. - O chorobie Patryka dowiedziałem się pod koniec czerwca, kiedy na tablicy przy drzwiach klasy mojego syna umieszczony został plakat - mówi. - Więcej informacji uzyskałem od wychowawczyni chłopców, pani Anny Fedyny. Postanowiłem w jakiś sposób spróbować pomóc Patrykowi i jego rodzicom. Grając kiedyś w siatkówkę, poznałem fantastycznych ludzi, głównie sportowców i utrzymuję z nimi kontakt do dziś. Mam dwójkę wspaniałych dzieci i chcę, by miały świadomość, że w życiu trzeba umieć nie tylko przyjmować pomoc od innych ludzi, ale też pomagać im bezinteresownie.
Mieszko Rzadkowski, chce by Patryk miał zdrowe nogi, bo być może będzie kiedyś z niego świetny sportowiec albo podróżnik, lekarz lub naukowiec. Na pewno będzie miał świadomość, że należy w życiu pomagać innym ludziom. - Nie dając mu szansy, nie będziemy wiedzieli, czy będzie miał możliwość spełnić swoje marzenia - mówi.
Całą akcję nazwał "Sportowcy pomagają Patrykowi". Pierwszy zaoferował swoją pomoc były reprezentant Polski w siatkówce Marcin Prus, koordynator projektu "Plaża Open", następnie do akcji włączyli się oławianin Konrad Forenc, który przekazał piłkę i koszulkę Arkadiusza Woźniaka oraz proporczyk Zagłębia Lubin. Na wszystkich tych rzeczach znajdują się autografy piłkarzy drużyny Miedziowych. Pomaga też bramkarz Legii Konrad Jałocha, któremu udało się poprosić o wsparcie Artura Boruca. On oraz inni bramkarze Legii - Dusan Kuciak, Wojciech Skaba i Jakub Szumski - przekazali swoje rękawice z autografami, natomiast Konrad Jałocha wysłał koszulkę meczową Legii, wraz z autografami piłkarzy. Swoją pomoc zaoferowały też kluby piłkarskiej ekstraklasy - Wisła Kraków, Górnik Zabrze i walcząca w pierwszej lidze Warta Poznań. Akcję wspierają także Małgorzata Niemczyk - mistrzyni Europy w siatkówce, a obecnie posłanka na Sejm oraz Remigiusz Jezierski - były zawodnik Śląska Wrocław i Jagiellonii Białystok, a teraz komentator i ekspert Canal+. W najbliższym czasie pojawią się również gadżety od Grzegorza Fijałka - olimpijczyka w siatkówce plażowej, koszykarza Marcina Gortata oraz polskich siatkarzy i siatkarek. Swoją pomoc zadeklarował również były olimpijczyk i lekkoatleta Artur Partyka. Wszystkie przedmioty umieszczane są na portalu z aukcjami: allegro.pl. Znaleźć je można wpisując nick "mesiko", albo wraz z linkami do konkretnej licytacji pod zdjęciami, na profilu facebookowym Jana Mieszka Rzadkowskiego. Jest tam także galeria zdjęć przedmiotów, przekazanych na aukcje dla Patryka. Mieszko myśli również o zorganizowaniu meczu charytatywnego piłki nożnej. - Zachęcam wszystkich do skorzystania z internetu, zadania sobie troszkę trudu i przynajmniej jeśli nie licytowania, to udostępnienia na swoich profilach społecznościowych linków do aukcji na rzecz Patryka - apeluje Mieszko Rzadkowski.
Pomoc dla Patryka
Chętne osoby mogą wpłacać pieniądze na leczenie Patryka, na konto:
Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia, ul. Traugutta 112, Wrocław 50-420,
numer konta: 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839.
Tytuł wpłaty: "Matias"
Zbieraj nakrętki
Patrykowi można również pomagać, zbierając nakrętki plastikowe: po napojach, mleku, kawie rozpuszczalnej, chemii gospodarczej i kosmetykach. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasilą subkonto Patryka i zwiększą kwotę, potrzebną na kosztowną i konieczną operację. Państwo Matiaszkowie mogą odebrać nakrętki z określonego miejsca. Wystarczy napisać do nich o tym na e-mail: [email protected], lub zadzwonić na numer telefonu: 600-059-873
Licytuj gadżety sportowe
Rzeczy podarowane od znanych sportowców można oglądać na facebookowym portalu Mieszka Rzadkowskiego:
www.facebook.com/photo.php
Malwina Gadawa
Reklama
Patryk chce mieć zdrowe nogi
Deformacja obu stóp, luźne niestabilne stawy z tendencją do częstych przemieszczeń, słabe i bardzo powolne gojenie się ran oraz skóra podatna na zasinienia, obicia i obrzęki - z tym wszystkim musi sobie radzić 7-letni Patryk Matiaszek
- 24.08.2012 11:55 (aktualizacja 27.09.2023 16:44)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze