Pasowanie na ministrantów, które odbyło się 2 lutego 1961, w dniu Matki Boskiej Gromnicznej, to uroczystość, pozostająca w pamięci do końca życia. Był to nie tylko specjalny ceremoniał na oczach licznie zgromadzonych rodziców i parafian, ale także cykl późniejszych imprez kulturalnych i rozrywkowych, z poczęstunkiem i pamiątkami. Po tej uroczystości, w każdą sobotę o godz. 17.00 odbywały się zbiórki ministrantów. Przychodzili prawie wszyscy, zbiórki urozmaicane były zawodami i konkursami, a co najważniejsze - dawały wiele radości, nikt się nie nudził. Jakież więc było rozgoryczenie wiadomością, że nasz kapłan odchodzi. Odchodzi, bo służba duszpasterska to praca na odcinku, gdzie są pilniejsze potrzeby...
Dziś jeleniogórski kościół garnizonowy - obecnie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego - jest nie tylko unikatowym zabytkiem sztuki barokowej. Tu odbywają się koncerty "Silesia Sonans", w ramach Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej i tu, jak za czasów ks. Janowskiego, duchowni na czele z proboszczem ks. dr. płk. Andrzejem Bokiejem, czynią posługę, kształtując uczucia religijne wiernych.
Ks. Jan Janowski pozostał do dziś we wdzięcznej pamięci nie tylko piszącego te słowa, ale wielkiej rzeszy jeleniogórzan. Zmarł nagle 28 lutego 1994, gdy szedł odprawić nabożeństwo w kościele pw. św. Józefa w Oławie. Pochowany został 3 marca 1994 na cmentarzu komunalnym w Oławie, przy ulicy Zwierzynieckiej.
Dr Tomasz Gałwiaczek wspomina w swoim artykule, że w pogrzebowej homilii ks. bp Tadeusz Rybak tak scharakteryzował Zmarłego: - Ksiądz Jan był Bożym kapłanem, który czuł kapłaństwo, który nigdy tego kapłaństwa nie poniżył, który na posterunku zakończył życie.
Ostatnie pożegnanie zgromadziło ogromne rzesze mieszkańców, przyjaciół i duchownych, którzy znali i niezwykle cenili prawego i niezłomnego kapłana. Jak szacowna to była postać, niech świadczy fakt, iż na pogrzebie obecnych było wiele dostojnych osób, m.in.: ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, biskupi Tadeusz Rybak i Józef Pazdur oraz ks. infułat Władysław Bochnak, wikariusz generalny diecezji legnickiej.
*
Autor jest emerytowanym nauczycielem języka polskiego. Przed emeryturą był przez 11 lat dyrektorem Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze, o profilu handlowym i gastronomicznym, a w końcówce samorządowej kadencji 2002-2006 zastępcą prezydenta Jeleniej Góry. Obecnie uczy języka polskiego w Centrum Kształcenia "Plejada".
Andrzej Bira
Napisz komentarz
Komentarze