Reklama
8 czerwca na deskach Ośrodka Kultury zostało wystawione przedstawienie dla dużych i małych, w ramach projektu pod hasłem „Rodzice Dzieciom”. To już szósty raz, a więc tradycja, że rodzice dzieci uczęszczających do Żłobka Miejskiego „Poranek” przez wiele miesięcy przygotowują się do tego nietuzinkowego spektaklu.
Jedenastu rodziców, którzy na co dzień nie są zawodowymi aktorami, przypomniało swoje występy z lat szkolnych, a nierzadko po raz pierwszy stanęło na profesjonalnej scenie teatralnej. Wieczorami w budynku żłobka spotkało się kilku zapaleńców, chcących zrobić przyjemność swoim dzieciom i ich rówieśnikom, ale również dostarczyć rozrywki dorosłej publiczności. Stworzenie przedstawienia teatralnego, które ma bawić i uczyć, to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza jeśli w rolę bohaterów baśniowych wcielają się między innymi pielęgniarka, biotechnolożka, nauczycielka, wykładowca akademicki czy fizjoterapeutka. Dobra atmosfera w trupie teatralnej przeniosła się na atmosferę podczas premiery. Niejedna z osób oglądających przedstawienie zapomniała, że ma do czynienia z amatorami, a to jeden z najlepszych komplementów.
W tym roku rodzice wystawili pełną humoru sztukę „Książę szuka żony”, który z pełną premedytacją tytułem i motywem przewodnim nawiązywała do popularnego programu telewizyjnego. Adaptacji tekstu oryginalnego i tworzenia tekstów piosenek podjęła się Monika Gawron. Reżyserią zajęła się Irena Manecka – Dyrektor Żłobka Miejskiego „Poranek”. Oprawę muzyczną opracował Tomasz Lenartowicz, który był świetny w roli narratora – Stańczyka. Sztuka przeznaczona była przede wszystkim dla dzieci, ale dostarczyła wiele radości także wszystkim dorosłym. Bo kto nie pamięta bohaterów baśni, takich jak dziewczynka z zapałkami, królewna na ziarnku grochu lub Gerda. Bohaterki baśni, ale również dziewczęta o nietuzinkowych osobowościach (można tu tylko wspomnieć Margaritę objadającą się z nudów albo góralkę mówiącą fenomenalnie gwarą podhalańską), stają się kandydatkami na żonę dla bardzo kapryśnego królewicza Edmunda. Tą postać przekonywująco zagrał Piotr Sajdak, a genialnie wtórowali mu jego rodzice – Anna Piechowicz, jako królowa Eleonora i Anna Pszczułkowska, jako król Zenon. Wszystkie role zostały zagrane brawurowo. Aktorzy wykazali niesłychaną swobodę sceniczną. Pełne humoru dialogi nawiązujące do kultury popularnej sprawiły, że nie tylko dzieci miały z tego świetną zabawę. Dodatkową atrakcją były świetnie zaśpiewane piosenki, szczególnie utwór „Mam tę moc” zaśpiewany przez Annę Bartoszewską, która grała Elzę – królewnę bizneswoman z Krainy Lodu. Oczywiście Książę znalazł ukochaną, więc jak to w baśniach bywa, wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Publiczność długo oklaskiwała aktorów, którzy odczuwali wielką satysfakcję i dumę.
Obsada:
Książę Edmund – Piotr Sajdak;
Król – Anna Pszczółkowska;
Królowa – Anna Piechowicz;
Narrator – Tomasz Lenartowicz
Królewna na ziarnku grochu / Dziewczynka z zapałkami – Agnieszka Błachowicz;
Góralka – Dorota Staroń;
Kominiarczyk – Michał Paduchowicz;
Gerda – Kamila Glejzow;
Margarita – Monika Gawron;
Calineczka – Julia Cybulak;
Elza - Anna Bartoszewska;
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze