Ratowice. ZUS wymaga. Pacjent płaci
- Od jakiegoś czasu mam problemy z biodrem - mówi Wiesław Wójs z Ratowic. - Nie mogę chodzić, a tym samym pracować. Jestem ubezpieczony. Od lat mam tego samego lekarza pierwszego kontaktu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy dwa razy stawałem przed komisją lekarską ZUS. Pierwszy raz przyznano mi świadczenia rehabilitacyjne. Drugi raz rentę. Za każdym razem musiałem dołączyć do dokumentów opinię o stanie zdrowia, którą wystawia lekarz prowadzący leczenie. Pani doktor wystawiła mi takie zaświadczenia, ale za każdym razem kazała zapłacić 50 zł. To nie były wizyty prywatne. Zapłaciłem, ale po jakimś czasie kolega powiedział mi, że lekarze w innych przychodniach nie pobierają za to opłat. Zdziwiłem się. 100 złotych to dla mnie bardzo dużo. Mam 700 złotych renty. Z tego muszę zrobić opłaty, kupić węgiel, no i żyć. Chciałbym odzyskać pieniądze. Jeżeli się nie uda, to może chociaż inni nie dadzą się naciągnąć.
ZUS popiera
Zainteresowany słowami kolegi pan Wiesław zasięgnął informacji we wrocławskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych - na temat opłat za opinie lekarskie. Poinformowano go, że zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanej ze środków publicznych, lekarz powinien bezpłatnie wystawić zaświadczenie o stanie zdrowia, potrzebne ubiegającemu się o rentę.
Przekonany o tym mężczyzna zadzwonił do „swojej” lekarki: - Przedstawiłem pani doktor swoją sprawę i miałem nadzieję, że zaproponuje mi zwrot pieniędzy, ale ona stwierdziła, że skoro mam problem, to powinienem zgłosić się do rzecznika praw pacjenta i odłożyła słuchawkę.
Sprawdziliśmy. Informację Wójsa potwierdził pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Oławie. Stwierdził, że pobieranie opłat od pacjenta za zaświadczenie o stanie zdrowia jest bezprawne. Reguluje to art. 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Punkt 4 tego artykułu ustawy brzmi: „Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie”.
Zleceniodawcą, o którym mowa, jest ZUS, a nie pacjent. Departament Orzecznictwa Lekarskiego ZUS orzekł w lutym 2008, że osobom ubezpieczonym, które ubiegają się o dokument stwierdzający niezdolność do pracy, zaświadczenie o stanie zdrowia przysługuje w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Lekarka odmawia, rzecznik radzi
Próbowaliśmy porozmawiać o tym z lekarką, która - jak twierdzi mieszkaniec Ratowic - wzięła od niego pieniądze za wystawienie zaświadczenia. Pani doktor uznała, że nie jest to temat dla prasy, tylko dla rzecznika praw pacjenta i nie chciała kontynuować rozmowy.
Poprosiliśmy więc o opinię rzecznika praw pacjenta Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu, Sebastiana Oćwieję. Powołał się na art. 16 „Ustawy o opiece zdrowotnej…” i stwierdził, że lekarz nie może żądać od pacjenta opłaty za wystawienie opinii o stanie zdrowia: - Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, pacjent powinien zażądać od lekarza uzasadnienia decyzji na piśmie. Lekarz musi mu ją wystawić. Następnym krokiem jest złożenie wniosku i uzyskanie decyzji administracyjnej dyrektora oddziału NFZ. Alternatywą wspomnianego zaświadczenia, wymaganego przez ZUS, jest oryginał dokumentacji medycznej o stanie zdrowia pacjenta. Przychodnia i lekarz mają obowiązek udostępnienia jej pacjentowi, który może dołączyć ją do wniosku, ubiegając się np. o przyznanie renty.
Z ustawy o świadczeniach publicznych
Art. 16. 1.
1. Świadczeniobiorcy na podstawie ustawy nie przysługują:
a) orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie świadczeniobiorcy, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także, jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej lub uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego.
4. Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.
Tekst i fot.:
Wioletta Kamińska
Napisz komentarz
Komentarze