- Metabolizm to inaczej przemiana materii, czyli wszystkie procesy biochemiczne i energetyczne, zachodzące w naszym ciele - tłumaczy Anna Pilśniak, naturoterapeuta z Oławy. - Poprzez metabolizm dostarczamy organizmowi mikro- i makroelementy, niezbędne do funkcjonowania. To, czy komórki naszego ciała pracują prawidłowo, zależy od tego, jak się odżywiamy, a tylko w ten sposób możemy dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki. Współczesny tryb życia bardzo nam to utrudnia, a ogólnodostępna żywność jest uboga w wartościowe pierwiastki i witaminy. Co więcej, zawiera dużo substancji szkodliwych i zbędnych organizmowi. W efekcie dochodzi do zaburzenia metabolizmu, co z czasem zaczyna się objawiać różnymi dolegliwościami - gastrologicznymi, dermatologicznymi, kardiologicznymi. Podstawowym krokiem do stwierdzenia tych dolegliwości jest ocena mineralna stanu człowieka, czyli analiza zawartości poszczególnych pierwiastków w organizmie. Można to zrobić, oddając do badania krew, wyniki zależą od wielu czynników - np. pory dnia, emocji, od tego, co zjedliśmy kilka godzin wcześniej. Poza tym stwierdzają zawartość substancji we krwi w danej chwili. Dużo dokładniejszy i bardziej rzeczywisty obraz daje analiza pierwiastkowa włosa. Na jej podstawie możemy stwierdzić nagromadzenie pierwiastków w organizmie.
Do badania potrzebna jest niewielka wiązka włosów, długości około 3-4 cm. Wycina się ją tuż przy skórze z tylnej części głowy, co nie zdeformuje fryzury. Wyniki badania otrzymuje się po trzech tygodniach. Jest to dokładna ocena zawartości pierwiastków w organizmie, ze wskazaniem tendencji chorobowych. Wynik badania zawiera też dokładny opis pierwiastka, jego zadania i funkcje, jaką pełni w organizmie. Do badania dołączona jest lista produktów bogatych w określone składniki, dzięki czemu łatwiej dobrać dobrze to, co jemy.
Zdaniem Beaty Rybackiej z Oławy, na podstawie analizy włosa określa się typ metabolizmu i ustala odpowiednią dietę witaminowo-mineralną. To niweluje braki powstałe w organizmie, umożliwia skuteczną rehabilitację i zabezpiecza przed wieloma chorobami, a także pomaga w leczeniu już nabytych. Poprzez analizę włosa można także wykryć obecność narkotyków, przyjmowanych nawet kilka miesięcy temu.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
Napisz komentarz
Komentarze