Pomoc unijna
- Zbliża się termin kolejnego konkursu, w którym przedsiębiorcy z naszego województwa mogą ubiegać się o pieniądze unijne. Co to za konkurs?
- Organizowany jest w ramach Priorytetu 1. „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”, Działania 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013” - Schemat 1.1 A2 „Dotacje inwestycyjne dla MŚP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa (z wyłączeniem projektów z zakresu turystyki)”. Mówiąc jaśniej, to konkurs dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą i mogą zdobyć pieniądze, m. in. na rozbudowę, rozszerzenie i unowocześnienie swojej działalności.
- Co należy przez to rozumieć?
- W tym konkursie pieniądze są przeznaczone na inwestycje, które mają na celu utworzenie nowego przedsiębiorstwa, rozbudowę już istniejącego, rozszerzenie produkcji lub zasadniczą zmianę produkcji, czy też świadczenie usług. Nie chodzi tylko o zakup sprzętu, narzędzi, czy wyposażenia, ale też o wartości niematerialne i prawne, które wiążą się z założeniem nowej firmy lub rozbudową już istniejącej, np. zakup licencji, patentów, wdrożenie wzorów użytkowych.
- Kto może wziąć udział w konkursie?
- Przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska, które prowadzą działalność gospodarczą dłużej niż dwa lata i spełniają kryteria mikroprzedsiębiorstwa (zatrudnia do 9 osób), małego (zatrudnia do 50 osób) i średniego (zatrudnieniającego mniej niż 250 osób). Planowana inwestycja musi być realizowana na terenie województwa dolnośląskiego.
- Co trzeba zrobić?
- Wszelkie szczegółowe informacje i zasady opisane są na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej www.dip.dolnyslask.pl. Przed wypełnieniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego, z uszczegółowieniem RPO WD, wytycznymi dotyczącymi danego schematu oraz kryteriami wyboru operacji finansowych. Należy pamiętać, że inwestycja, na którą chcemy pozyskać pieniądze, może być rozpoczęta dopiero po złożenia wniosku w DIP. Wcześniejsze rozpoczęcie inwestycji jest ryzykowne, ponieważ nie ma gwarancji, że będzie przyznana dotacja. Aby planowana inwestycja otrzymała dofinansowanie, musi spełnić określone kryteria.
- Jakie?
- Kluczowe - to te, które muszą być bezwzględnie wykonane. Niespełnienie ich powoduje odrzucenie wniosku. Są to tzw. kryteria dopuszczalności. Na tej podstawie sprawdzana jest poprawność wniosku, kwalifikowalność wnioskodawcy, projektu oraz wydatków, gotowość do realizacji projektu. Jednym z takich kluczowych wymagań jest na przykład wartość projektu. Podana jest w RPO WD i w uszczegółowieniach oraz w ogłoszeniu o naborze wniosków. W omawianym konkursie minimalna wartość projektu wynosi 100 tys. zł, a maksymalna - 8 mln zł. Wniosek o mniejszą lub większą kwotę będzie odrzucony. By nie polec na starcie, trzeba również pamiętać o tym, że wszystkie pola we wniosku muszą być wypełnione. Jeżeli coś nas nie dotyczy, musimy to napisać.
- A co to są kryteria dodatkowe?
- Kryteria dodatkowe brane są pod uwagę przy ocenie merytorycznej wniosku, gdzie oceniana jest wykonalność projektu. Pierwszy etap polega na przeanalizowaniu inwestycji pod kątem punktów, możliwych do uzyskania, głównie w zakresie kryteriów sektorowych. Im więcej ich spełnimy, tym więcej punktów zyskamy, a nasz wniosek znajdzie się wyżej na liście ubiegających się o dotację. Jednym z wysoko punktowanych kryteriów w projekcie jest innowacyjność...
- Co to takiego?
- Innowacyjność można podzielić na produktową i procesową. Pierwsza dotyczy wprowadzenia przez firmę nowego lub znacznie ulepszonego - w stosunku do dotychczasowego - wyrobu lub usługi. Dzięki temu powstają produkty o lepszym działaniu, które dostarczają konsumentom nowych lub większych korzyści. Natomiast innowacyjność procesowa, w wielkim skrócie, to zmiany w metodach wytwarzania, a także w sposobach docierania z produktem do odbiorców. Za wprowadzenie do przedsiębiorstwa tych innowacji można zdobyć w konkursie aż 8 punktów. Potwierdzeniem, że inwestycja ma cechy innowacyjne, jest opinia o innowacyjności. Takie opinie w naszym województwie wydają: Politechnika Wrocławska oraz inne uczelnie wyższe, a także instytucje badawczo-rozwojowe i naukowe np. Naczelna Organizacja Techniczna we Wrocławiu. Dodatkowe punkty uzyskamy też za posiadanie działu badawczo-rozwojowego w firmie, zdobywanie licencji lub patentu, a także podpisanie umowy współpracy np. z jednostkami badawczo-naukowymi oraz z firmami z tej samej branży.
- Wnioski konkursowe mają być rejestrowane elektronicznie. Jak to zrobić?
- Najpierw należy wypełnić formularz wniosku w specjalnej aplikacji elektronicznej - „Generator Wniosków o Dofinansowanie”, dostępnej na stronie internetowej www.dip.dolnyslask.pl. Wypełniony wniosek trzeba zarejestrować w wyznaczonym terminie. Można będzie to zrobić tylko w jednym dniu - 15 czerwca, od godz. 8.00 do 16.00, poprzez Internetowy Rejestrator Wniosków, dostępny na stronie DIP. Po chwili wnioskodawca otrzyma e-mail, potwierdzający rejestrację. Będą w nim dane dotyczące czasu nadesłania wniosku oraz numer zgłoszenia. Wniosek rejestruje się tylko jeden raz. Kolejna rejestracja będzie odrzucana.
- Czy to wystarczy, aby wniosek został zakwalifikowany?
- Nie. W ciągu kolejnych trzech dni od dnia zarejestrowania wniosku, do siedziby DIP we Wrocławiu należy dostarczyć wersję papierową, w dwóch egzemplarzach, oraz wersję elektroniczną - na płycie CD. Po upływie 45 dni dowiemy się, czy wniosek przeszedł ocenę formalną i czy został zakwalifikowany do dalszej weryfikacji - merytorycznej. Ocena trwa 55 dni. Informację o tym, czy przyznano dotację, otrzymuje się po 4 miesiącach.
- Pieniądze przyznawane są na zasadzie refundacji. Co to oznacza?
- Składając wniosek o dofinansowanie, przedsiębiorca musi mieć 100 procent środków finansowych na planowaną inwestycję. Może to potwierdzić poprzez przedłożenie w DIP zaświadczenia z banku (o posiadanych środkach własnych), albo promesy kredytowej (w sytuacji finansowania inwestycji kredytem) lub też promesy leasingowej (przy finansowaniu projektu przez leasing). Pieniądze unijne wypłacane są jednorazowo po zakończonej inwestycji lub w transzach, co trzy miesiące. Wszystko zależy od rodzaju inwestycji i terminów ponoszenia kosztów.
- Ile pieniędzy jest do podziału w tym konkursie?
- Prawie 26 milionów euro. Znaczna cześć to są środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałe pochodzą z budżetu państwa. Mikro i mali przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 60 procent kosztów inwestycji. Właściciele średnich firm mogą liczyć na zwrot 50 procent poniesionych wydatków.
- Czy warto brać udział w takich konkursach i czy nasi przedsiębiorcy są tym zainteresowani?
- Na pewno warto brać udział w konkursach o środki z funduszy strukturalnych, ponieważ mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa oraz na poprawę jego konkurencyjności na rynku. Całe przedsiębiorstwo, jak i stosowane przez niego technologie, mogą się stać także bardziej innowacyjne. Dotacje stanowią dodatkowe źródło finansowania przedsiębiorstw. Obecna sytuacja gospodarcza spowoduje zapewne mniejszy udział mikroprzedsiębiorstw w konkursie. Zauważyłam jednak duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców, którzy już wcześniej aplikowali wnioski.
Napisz komentarz
Komentarze