- Przeciętny śmiertelnik nie jest w stanie wypełnić dokumentów dla Urzędu Skarbowego - ocenia Stefan Stachowski, właściciel zakładu introligatorskiego.
- Chociaż jeszcze gorszy jest ZUS. Przy zawieszeniu działalności wystarczyło kiedyś napisać odręcznie zgłoszenie. Teraz mam do wypełnienia cztery strony, żądają tak szczegółowych informacji, że tylko numerów buta i kołnierzyka brakuje.
- Dla mnie to żaden problem - zapewnia Alicja Mostecka z Oławy. - Za to, gdy koleżanki dowiedziały się, jak szybko mi idzie rozliczanie PIT-ów, to jednego roku sześć się pojawiło z prośbą o pomoc.
Do 30 zł od sztuki
Sezon trwa. Biura rachunkowe i osoby odpłatnie zajmujące się wypełnianiem PIT-ów nie narzekają na brak pracy. W dobry dzień przychodzi 15 klientów, a cena waha się od 20 do 30 złotych.
- Część naszych klientów nie potrafi wypełnić zeznania podatkowego, druga grupa po prostu nie ma na to ochoty - stwierdza Magdalena Laferi z biura rachunkowego “Income”. - Dla nas to tylko znikomy procent działalności. Praca dodatkowa i ograniczona w czasie.
- Mam u siebie cały przekrój społeczny - mówi osoba zajmująca się rozliczeniami, która prosi o anonimowość. - Szukają kogoś pewnego, przychodzą do mnie nawet żebym sprawdził, czy sąsiad, który im pomógł, nie zrobił błędów.
Ci, którym brakuje wiedzy jak się rozliczyć, mogą skorzystać z pomocy Urzędu Skarbowego - zajrzeć na strony internetowe www.szybkipit.pl i www.us-olawa.wroc.pl, przyjść na dni otwarte 28 marca i 25 kwietnia. Informacji udziela bezpośrednio dział podatku dochodowego, funkcjonują numery telefoniczne 071-303-94-32 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i 071-303-94-30 dla prowadzących własną działalność.
- Najczęstsze błędy, to wpisywanie aktualnego adresu zamieszkania zamiast obowiązującego na dzień 31 grudnia 2008, podawanie niepełnych danych organizacji, na którą przekazujemy 1% podatku i brak podpisów obu małżonków pod wspólnym zeznaniem - wylicza Magdalena Broszkiewicz, kierowniczka działu podatku dochodowego Urzędu Skarbowego w Oławie.
- Przyrost osób przeznaczających część podatku na cele społeczne jest znaczący. Od 7% w latach 2005 i 2006 do 30% w roku ubiegłym.
Niewiedza kosztuje
Kierowniczka podaje przykład, jak ważna jest szczegółowa orientacja w przepisach: - Wystarczy, by dziecko urodziło się w ostatnim dniu 2008 roku, a już przysługuje ulga prorodzinna, 1173 złotych mniej od podatku.
- Rozliczałem osoby z pierwszą grupą inwalidzką, które jeździły na rehabilitację i w ogóle z tego nie korzystały - opowiada nasz anonimowy rozmówca.
- Przychodzi taki człowiek i pyta, czemu jego kolega z taką samą dolegliwością dostaje zwrot podatku, a on nie. Musiałem z nim przeprowadzić wywiad. Może ma pan grupę inwalidzką? Nigdy pan z tego nie korzystał? I gdy się wszystkiego dowiedziałem, udało mi się dla niego załatwić korektę do pięciu lat wstecz.
Nie warto odsuwać w czasie obowiązku rozliczenia. Trzeba się zdecydować - skorzystać z usług odpłatnych, życzliwości znajomych, lub po uzbrojeniu się w kalkulator i broszurę informacyjną, samemu zabrać się za wypełnianie PIT-u. Magdalena Broszkiewicz twierdzi, że co rok powtarza się ta sama historia - w ostatnich dniach kwietnia urząd przeżywa oblężenie.
Tekst i fot. Xawery Piśniak
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze