- Można powiedzieć, że nastała moda na zdrowy tryb życia - mówi oławianka Joanna Prokop, pracująca w sklepie ze zdrową żywnością. - Ludzie zaczynają rozumieć, że wszelkie fast foody, kaloryczne i tłuste jedzenie nam nie służy, a wręcz przeciwnie. Prowadzi m. in. do chorób serca, wątroby, otyłości i nowotworów. Oprócz zajęć ruchowych mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju diety. Rezygnują ze starych nawyków żywieniowych na rzecz warzyw i owoców.
Kim są wegetarianie i weganie?
To ludzie, których dieta jest pozbawiona wszelkich produktów mięsnych. Nie wykluczają spożywania mleka, jaj, miodu i serów. Bardziej radykalnymi postaciami wegetarianizmu są: wegetalizm, wiatrianizm i fruterianizm. Pierwszy odrzuca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a odżywiający się w ten sposób spożywają wyłącznie potrawy roślinne. Witarianie odżywiają się jedynie surowymi owocami i warzywami, a frutarianie żywią się wyłącznie surowymi owocami.
Mniej chorują, dłużej żyją
Większość dietetyków i specjalistów do spraw żywienia twierdzi, że przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest jedną z najzdrowszych diet. Potwierdzają to liczne badania epidemiologiczne przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii. Przestrzegający diety wegetariańskiej cechują się średnią masą ciała. Mają niższy poziom cholesterolu, dzięki czemu rzadziej występują u nich zawały serca i choroba wieńcowa oraz miażdżyca, a także nadwaga i otyłość. Udowodniono też, że wegetarianie żyją dłużej.
Zanim jednak zdecydujemy się na zmianę diety, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. - Mięso jest głównym źródłem witaminy B12 i żelaza, które biorą udział w najważniejszych procesach życiowych i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania - tłumaczy dietetyk z Oławy Joanna Graczewska. - Zachowanie prawidłowego bilansu tych składników w diecie bezmięsnej bywa bardzo trudne. Im bardziej radykalne menu, tym więcej składników trzeba uzupełniać. Stosując dietę wegetariańską musimy więc pamiętać o odpowiednim komponowaniu produktów roślinnych, by nie doprowadzić do niedoboru składników, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podsumowując - stosowanie diety bezmięsnej ma wiele zalet, ale trzeba to robić świadomie, w przeciwnym razie możemy doprowadzić organizm do wyczerpania.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
Napisz komentarz
Komentarze