Oto liderzy rankingów z poszczególnych województw:
- dolnośląskie – Zuzanna i Antoni
- kujawsko-pomorskie – Zuzanna i Aleksander
- lubelskie – Zuzanna i Antoni
- lubuskie – Zuzanna i Antoni
- łódzkie – Julia i Antoni
- małopolskie – Julia i Jakub
- mazowieckie – Zofia i Jan
- opolskie – Hanna i Jakub
- podkarpackie – Julia i Antoni
- podlaskie – Julia i Jakub
- pomorskie – Zofia i Jan
- śląskie – Zuzanna i Jakub
- świętokrzyskie – Zuzanna i Antoni
- warmińsko-mazurskie – Zuzanna i Antoni
- wielkopolskie – Zofia i Antoni
- zachodnio-pomorskie – Hanna i Antoni
Oryginalne, mniej popularne
Nie wszyscy rodzice szukają inspiracji w pierwszej dziesiątce naszego rankingu. Na DANE.gov.pl sprawdziliśmy też imiona, które występowały najrzadziej.
Zoi, Emi i Eileen - to dziewczęce imiona, które w naszym zestawieniu pojawiają się po dwa razy. Podobnie chłopięce imiona - Javier i Fabien.
Ważne! W naszym rankingu nie ujawniamy, jakie imiona zostały nadane tylko jednemu dziecku. Nie robimy tego z uwagi na ochronę danych osobowych. Łatwo byłoby zidentyfikować takiego malucha, a ani on, ani jego rodzice mogą sobie tego nie życzyć i to szanujemy.
Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające. Co więcej, imię powinno wskazywać też na płeć dziecka. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór.
A co do rejestracji narodzin to najłatwiej zrobić to... oczywiście przez internet.
- W 2019 r. rodzice dokładnie 45 004 maluchów skorzystało z tej możliwości. A to oznacza, że co 10 dziecko urodzone w ubiegłym roku w Polsce zostało online zgłoszone do urzędu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Biorąc pod uwagę, że to wciąż dość nowa usługa, to świetny wynik.
Baza imion nadawanych dzieciom to tylko jeden z ponad 14 000 zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu znajdziecie też wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.
- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne.
Co ważne, niektóre - dostępne na portalu zasoby są otwarte przez API - tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.
Napisz komentarz
Komentarze