Panele fotowoltaiczne na dachu
Panele fotowoltaiczne na dachu są najczęstszym wyborem przy gospodarstwach domowych.
Zalety fotowoltaiki na dachu
Montując w ten sposób instalację, oszczędzamy miejsce na naszej działce i nie ingerujemy w przestrzeń mieszkalną. Dodatkowo koszt fotowoltaiki na dachu jest najczęściej niższy, niż na gruncie. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków nie musimy kupować dodatkowych konstrukcji wspornych.
Ewentualne wady
Niestety panele fotowoltaiczne na dachu nie są zawsze idealnym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że przy ich montażu jesteśmy w pewien sposób uzależnieni od konstrukcji naszego budynku. Jeżeli dach jest mocno zacieniony i jest nachylony w stronę północną, instalacja fotowoltaiczna raczej nie będzie opłacalna.
Na co zwrócić uwagę montując panele fotowoltaiczne na dachu?
Na samym początku musimy sprawdzić, czy dach jest ułożony w odpowiedni sposób. Najlepszym dachem dla fotowoltaiki jest taki, który skierowany jest w stronę południa, a jego nachylenie wynosi około 40°. W ten sposób uzyskamy największą wydajność paneli dla naszego położenia geograficznego. Poza ułożeniem dachu musimy sprawdzić, czy nie jest on zacieniony. Może być to spowodowane kominami, wywietrznikami, drzewami itp. Jak widać, przy projekcie instalacji należy zabrać pod uwagę wiele czynników, które znacząco wpływają na wydajność fotowoltaiki. Właśnie dlatego zaleca się korzystanie z usług profesjonalistów, którzy wykonają specjalistyczny audyt fotowoltaiczny. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nasze panele będą maksymalnie wydajne i opłacalne. Instalacje fotowoltaiczne SunErgo to zespół fachowców, którzy oferują kompleksowe usługi - od projektu, przez montaż, aż do serwisu fotowoltaiki.
Fotowoltaika na gruncie
Jeżeli nasz dach nie jest odpowiedni dla paneli słonecznych lub potrzebujemy większej instalacji, powinniśmy zdecydować się na fotowoltaikę na gruncie. Panele fotowoltaiczne na ziemi musimy odpowiednio zamontować. W tym celu należy zbudować konstrukcję wsporną, która będzie solidna i utrzyma panele przez wiele lat. Dodatkowo pamiętajmy, że wszystkie panele powinny być ułożone pod tym samym, optymalnym kątem. Decydując się na fotowoltaikę na gruncie, w większości przypadków możemy wybudować większą instalację, która będzie generowała więcej energii elektrycznej. Wydaje się, że największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych na gruncie jest możliwość ich zacienienia. Właśnie dlatego musimy sprawdzić, czy w pobliżu naszej instalacji nie będzie w przyszłości wysokich budynków lub drzew, które rzucą cień na panele. Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z fotowoltaiką, zachęcamy do zapoznania się z blogiem firmy SunErgo. Znajdziesz tam takie informacje jak: najnowsze dofinansowania do fotowoltaiki czy budowa konkretnych elementów instalacji (np. budowa falownika - https://sunergo.pl/blog/jak-dziala-falownik-budowa-i-zasada-dzialania/)
Co najlepiej wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych warunków. Jeżeli nasz dach jest w stanie zapewnić optymalną wydajność paneli fotowoltaicznych, to prawdopodobnie będzie to najlepszy wybór na montaż. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie sprawdza się natomiast wtedy, gdy posiadamy dużą działkę, a nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną jest dosyć wysokie. Warto również zastanowić się, czy będziemy musieli często myć panele fotowoltaiczne (np. ze względu na ruchliwą ulicę). Mycie paneli na gruncie jest oczywiście znacznie łatwiejsze, jednak należy pamiętać, że najlepiej skorzystać z profesjonalnych usług. W innym przypadku możemy uszkodzić naszą instalację i narazić się na znacznie wyższe koszty naprawy.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył nieco zagadnienie optymalnego położenia instalacji fotowoltaicznej.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze