- Proszę powiedzieć co według Pani jest najczęstszą przyczyną rozwodów?
- W skali kraju nie wiem, ale bazując wyłącznie na moim doświadczeniu to wymieniłabym trzy główne przyczyny. Na pierwszym miejscu jest tak zwana "niezgodność charakterów". Kolejną przyczyną są zdrady małżeńskie, a następnie używki.
- Jak wygląda współpraca z klientem, który przychodzi do Pani na poradę w sprawie rozwodowej lub chce by prowadzić mu sprawę? Czego może się spodziewać taka osoba?
- Cóż współpraca wygląda różnie, bo każdy Klient ma inne potrzeby i problemy, dlatego staram się być elastyczna, wiem, że sprawy rozwodowe budzą wiele stresu i emocji u Klientów. Mnie osobiście zależy na tym, aby tak poprowadzić w tym trudnym okresie Klienta, aby wszystko było dla niego jasne i zrozumiałe. Zawsze angażuję się w sprawę i nigdy nie owijamy w bawełnę, co raczej Klienci dobrze odbierają. Warto znać wszystkie opcje, nie tylko te dobre. Ważnie jest, aby pełnomocnik swoją postawą nie eskalował sporu pomiędzy stronami. Ostatecznie moja rola kończy się, gdy dochodzi do prawomocnego rozstrzygnięcia
w sprawie, po którym w codziennym życiu Klient zdany jest na siebie, dlatego ważne by tak poprowadzić rozwód by małżonkowie mieli przestrzeń do rozmowy po jego zakończeniu, zwłaszcza gdy mają małoletnie dzieci. Dla mnie jest to niezwykle ważne. Zdarza się też, że niekiedy, gdy widzę płaszczyznę do współpracy Klienta z psychologiem, zwłaszcza gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci proponuję, aby rozważyć, czy oby nie warto spróbować mediacji lub wizyty u psychologa. Czasami inna optyka na sprawę sprawia, że ludzie widzą przestrzeń do rozmowy, co jest ważnie, zwłaszcza gdy są dzieci.
- Proszę jeszcze powiedzieć jak wygląd kwestia podziału majątku małżonków w sprawach rozwodowych?
- Sąd Okręgowy prowadzący sprawę o rozwód bardzo rzadko decyduje się na wydanie rozstrzygnięcia w kwestii podziału majątku wspólnego i oddala wniosek złożony w tym przedmiocie odsyłając jednocześnie strony na drogę osobnego postępowania o podział majątku. Dzieje się tak dlatego, że obowiązujące przepisy pozwalają pozostawić sądowi wniosek strony bez rozpoznania w przypadku, gdy podział majątku spowoduje nadmierną zwłokę w zakończeniu sprawy o rozwód. Warto jednak mieć tę wiedzę, że gdy strony są zgodne co do sposobu podziału majątku, to co do zasady oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia takiego podziału już w sprawie rozwodowej. Sąd może wydać rozstrzygnięcie w przedmiocie podziału wspólnego majątku, o ile z wnioskiem o dokonanie takiego podziału wystąpi choćby jeden z małżonków, a drugi go poprze. Jednak statystycznie najczęściej podział majątku następuje po rozwodzie między rozwiedzionymi małżonkami w ramach osobnego procesu o podział majątku wspólnego z uwagi na istniejący w większości przypadków konflikt w tej materii.
- Dziękuje za rozmowę.
Napisz komentarz
Komentarze