- Od ok. 3 tygodni co jakiś czas w szpitalu pojawia się pacjent z podejrzeniem zakażeniem wirusem i skutkuje to czasową kwarantanną części personelu, który miał z nim kontakt - mówi Anna Kotala. - Po uzyskaniu pomyślnych wyników wraca on do pracy. Liczba osób wyłączonych z pracy jest zmienna i dynamiczna. Dotyczyło to dotychczas przede wszystkim personelu Poradni oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Powyższe ma oczywisty wpływ na problemy w funkcjonowaniu szpitala. Potęgują się one jeszcze w związku z ogólną sytuacją tj. np. zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół, gdzie część personelu już korzysta ze zwolnień na sprawowanie opieki a w przypadku przedłużenia się tej sytuacji może być jeszcze gorzej. Zagrożeniem jest również możliwość zastosowania wobec pracowników przez inne placówki medyczne (lekarzy, pielęgniarek, ratowników) nakazu pracy jedynie w rodzimej placówce. Może to wpłynąć na poważne braki kadrowe z dnia na dzień.
W tej sytuacji ZOZ w Oławie wprowadza ograniczenia w działalności rekomendowane przez Wojewodę, NFZ, Głównego Inspektora Sanitarnego. Mogą się one zmieniać nawet z godziny na godzinę.
Aktualnie wprowadzono następujące ograniczenia:
W Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej praca części poradni została wstrzymana, a terminy porad zostaną w miarę możliwości przesunięte na przyszłość. Natomiast w poradniach Onkologicznej, Laryngologicznej, Chirurgicznej, Ortopedycznej i Ginekologiczno-Położniczej przyjęcia pacjentów zostały ograniczone do przypadków wymagających niezbędnych porad: zmiany opatrunków, usunięcia szwów, zdjęcia gipsów, opieki nad ciężarnymi.
W POZ w pierwszej kolejności obowiązuje kontakt telefoniczny, a świadczenia będą udzielane w ramach teleporady ze zdalnym wystawieniem e-zwolnienia i e-recepty. Osobiste zgłoszenie się pacjenta będzie możliwe po uzgodnieniu z lekarzem.
W Poradni Dzieci Zdrowych wizyty zostają wstrzymane a terminy, w miarę możliwości przesunięte.
Oddziały szpitalne i Dział Rehabilitacji zawiesiły planowe przyjęcia od 17.03.2020r. są przygotowane na leczenie przypadków wymagających pilnej hospitalizacji.
Pracownia USG, RTG i TK wstrzymała badania ambulatoryjnej od 17.03.2020 do odwołania (poza diagnostyką onkologiczną)
Zmiana zasad pracy w POZ, NiŚOZ, AOS - WAŻNE !!!
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i Konsultanta Krajowego ds. Medycyny Rodzinnej, aby zminimalizować ryzyko zakażeń wśród naszych pacjentów wprowadzono w Przychodni Lekarza Rodzinnego (POZ), Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej oraz Poradniach Secjalistycznych (AOS) następujące zasady:
Jeśli masz objawy chorobowe (katar, stan podgorączkowy, objawy przeziębieniowe) najlepiej zadzwoń! Skorzystaj z TELEPORADY lekarskiej i pielęgniarskiej.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego (epidemiologicznego) i oceny stanu zdrowia pacjenta lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego - WAŻNE !!!, aby podczas rejestracji (telefonicznej lub osobistej) podać precyzyjne i prawdziwe informacje !!!
Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne (pilne, ostre przypadki) pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza.
Sprawy niewymagające pilnej osobistej wizyty u lekarza np. przedłużenie recept, wystawianie wszelkich zaświadczeń, wniosków, skierowań czy kontrola zlecanych badań nie zaznaczonych przez lekarza jako pilne – należy zgłaszać telefonicznie.
Do końca marca zawieszone zostają badania bilansowe dzieci.
Poradnie specjalistyczne (AOS) - Pacjent z objawami infekcji lub podejrzewający zakażenie koronawirusem powinien TELEFONICZNIE przełożyć wizytę w Poradni Specjalistycznej na inny termin.
Napisz komentarz
Komentarze