- Mając na względzie obecną trudną sytuację związaną z koronawirusem COVID-19 oraz mnóstwem pojawiających się pytań, w przeciągu kilku najbliższych dni będziemy mieli możliwość, aby zadać nurtujące nas pytania specjalistom! - ogłosił jeden z administratorów, radny Jacek Załubski. - Zaprosiliśmy do współpracy osoby, mieszkańców naszej gminy, aby w sposób zrozumiały, jasny i przede wszystkim fachowy odpowiedziały nam na zadane i nurtujące nas pytania. Podzielimy je na cztery grupy: medycyna (doktor Marzena Szóstak), prawo (mecenas Tomasz Bajsarowicz), psychologia (Monika Dymała), działalność gospodarcza, ZUS, zasiłki, urlopy opiekuńcze (Mariusz Hass).
Niżej publikujemy niektóre pytania zadane Marzenie Szóstak i jej odpowiedzi.
*
- Dlaczego profilaktyka leczenia została odłożona na bok, zamknięte ośrodki, nie przyjmują specjaliści? Czy nie będzie za kilka miesięcy tak, że wzrośnie liczba pacjentów onkologicznych, bo nie zostali zdiagnozowani na czas?
- Do 20 kwietnia wstrzymane są badania profilaktyczne i szczepienia ochronne dla dzieci i młodzieży. Oznacza to, że nie wykonujemy badań bilansowych, a szczepienia tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aktualnie nie ma przeciwwskazań do szczepień, ale ważne jest unikanie gromadzenia się większej liczby osób na niedużej przestrzeni.
- Czy jeśli lekarze specjaliści mają zamknięte gabinety, lekarz pierwszego kontaktu wypisze receptę na tabletki antykoncepcyjne bądź inne, które może przepisać ginekolog?
- Teleporada to w chwili obecnej podstawowa forma kontaktu z lekarzem. Przykładowo: pacjent dzwoni do przychodni, zostaje zarejestrowany do lekarza na godz. 10.00. Potem lekarz dzwoni do pacjenta, pyta o dolegliwości, by ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem. Następnie wydaje zalecenia. Może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Jeżeli w czasie rozmowy lekarz uzna, że pacjent wymaga wizyty osobistej, wyznacza konkretną godzinę na przyjęcie pacjenta. Receptę na leki antykoncepcyjne może wystawić każdy lekarz, według sumienia.
- Dziecko, lat 17, leczyło się u psychiatry dziecięcego, dostawało leki. Skończyło 18 lat, pierwsza wizyta u psychiatry dla dorosłych w naszym ośrodku została odwołana. Leki się kończą. Kto i na jakiej podstawie przepisze receptę?
- Leki psychotropowe może nadal wystawiać lekarz, który leczył młodego człowieka przed 18. rokiem życia, ale potrzebna jest dokumentacja medyczna, karta konsultacyjna od psychiatry.
- Cykl szczepień przeciwko rotawirusom musi być zrobiony przed ukończeniem przez dziecko szóstego miesiąca życia. Czy będzie można się umówić na szczepienie nawet w trakcie epidemii? A może szczepienia będą wykonywane w domu pacjenta?
- Można kontynuować szczepienie przeciwko rotawirusom. Trzeba skontaktować się z lekarzem.
- Pytanie dotyczące osób z astmą lub alergiami. Jak przyjmowanie wziewek rozszerzających drzewo oskrzelowe oraz sterydów wpływa na przebieg potencjalnego zapalenia płuc wywołanego wirusem CoV?
- Pacjenci z astmą oskrzelową należą do grupy ryzyka. Powinni regularnie przyjmować swoje leki, a w razie gorączki i kaszlu koniecznie kontaktować się ze swoim lekarzem, najpierw telefonicznie. Jak wiemy, większość zachorowań na koronawirusa przebiega z objawami podobnymi do grypy. Duszność, która występuje przy zakażeniu wirusem SARS CoV-2, jest wynikiem martwicy pęcherzyków płucnych i wziewne leki przeciwastmatyczne nie pomogą.
- Czy lekarze kierowali już mieszkańców naszej gminy na badania w kierunku koronawirusa?
- W naszej gminie są osoby, u których wykonano testy na obecność koronawirusa.
- Co z laboratoriami? Dzwoniłam dzisiaj do przychodni i dostałam odpowiedź, że laboratorium nie pracuje. Mam nieciekawe wyniki i muszę je szybko powtórzyć, a słyszę, że nie ma gdzie tego zrobić i trzeba czekać, aż to wszystko minie.
- Nadal wykonywane są badania laboratoryjne, ale tylko ze wskazań lekarza, dotyczące pilnych sytuacji. Wykonywane są też badania EKG oraz podawane są leki domięśniowo lub dożylnie według zaleceń lekarza.
- Co z innymi urazami, wypadkami oraz drobnymi ranami?
- Wszelkie poważne urazy i wypadki to nadal leczenie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub wzywanie Pogotowia Ratunkowego. Drobne urazy i rany prosimy zgłaszać telefonicznie. Lekarz zdecyduje, w jaki sposób należy pomóc. Przy bólu ucha, jeżeli nie ma gorączki, to należy wziąć lek przeciwbólowy i krople do uszu np. Otoargent. Jeżeli ból nie ustąpi po dwóch dniach, umówić się na wizytę do lekarza.
*
Marzena Szóstak przekazała też dodatkowe informacje, dotyczące innych wątków poruszanych w mediach społecznościowych: - Na drzwiach wejściowych każdej placówki ochrony zdrowia są wywieszone ważne i krótkie komunikaty dotyczące zasad postępowania. Podane są też najważniejsze numery telefonów - do szpitala zakaźnego i sanepidu. Najlepiej zrobić sobie zdjęcie, by móc w każdej chwili skorzystać. Dokładamy wszelkich starań, abyście mimo wszystko czuli się bezpiecznie. Robimy to w takim zakresie, w jakim możemy wam pomóc. Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny w sprawie recept i przy pogorszeniu zdrowia. Większość z nas posiada dodatkowe telefony komórkowe, aby nie blokować numerów do kontaktu z przychodnią. Każdy pacjent, który uzna, że zalecenia otrzymane przez telefon nie przynoszą poprawy jego stanu zdrowia, zostanie zbadany. Prosimy wszystkich o przestrzeganie zasad, które pomogą wielu z nas uchronić się przed zakażeniem. Pamiętajcie, by często i prawidłowo myć ręce, stosować środki dezynfekujące. Unikać skupisk. Obserwować się. Nie dotykać ust i oczu. Na zakupy warto założyć rękawiczki, ale zdjąć je natychmiast po powrocie do domu i umyć ręce. W czasie korzystania z pociągu lub autobusu zaleca się nałożenie maseczki , aby nie wdychać powietrza z zarazkami, gdyby ktoś kaszlał lub kichał. Po opuszczeniu środka transportu należy od razu maseczkę wyrzucić i umyć ręce albo zastosować żel z alkoholem.
Grupę dotyczącą spraw koronawirusa w gminie Jelcz-Laskowice można znaleźć bezpośrednio przez link https://www.facebook.com/groups/2397500010351977/ lub wpisując w wyszukiwarkę Facebooka: "Jelcz + Laskowice".
Opracował Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze