Gdy pierwszy raz poinformowaliśmy o możliwości zakupu nowych respiratorów z rekomendacją na COVID-19 na portalu tuOlawa.pl, ktoś z internautów pytał, po co, skoro walka toczy się we wrocławskim szpitalu zakaźnym. Zgodnie z rekomendacjami tam właśnie trafiają zakażeni koronawirusem, ale przy narastającej liczbie chorych może się okazać, że szpitale powiatowe staną się tzw. szpitalami jednoimiennymi, a jeśli nie, to po prostu będą potrzebowały miejsc, aby leczyć osoby z powiatu, bo we Wrocławiu zabraknie miejsc respiratorowych. Lepiej więc przygotować się teraz, a nie za tydzień, dwa, gdy krzywa zachorowań gwałtownie podskoczy.
Zapytaliśmy dyrekcję szpitala, czy i jak szykuje się na taką możliwość.
- Szpital w Oławie od początku uczestniczy w przygotowaniach i działaniach związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiada dyrektor szpitala Andrzej Dronsejko. - Na spotkaniach organizowanych przez Wojewodę Dolnośląskiego deklarowaliśmy gotowość przyjęcia pacjentów ze szpitala przy ulicy Koszarowej w sytuacji, gdyby wymagała tego konieczność zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego. Obecnie Oddział Wewnętrzny, ze względu na podejrzenie zakażenia koronawirusem, wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Dotychczasowe badania pacjentów i personelu nie wykazały infekcji koronawirusem, czekamy jeszcze na ostatnie kilka wyników badań. Niestety, jak widać, pobranie i wykonanie badań nie jest tak szybkie, jak byśmy sobie tego życzyli, bardzo nas to niepokoi i szpital interweniował kilkakrotnie w tej sprawie u Wojewody Dolnośląskiego. Mamy nadzieję że w najbliższym czasie będziemy mogli zacząć przyjmować pacjentów do oddziału wewnętrznego. Kwestia wyposażenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie w dodatkowe respiratory jest jednym z elementów przygotowania szpitala na "najgorsze". Choć mamy nadzieję, że do takich chwil nie dojdzie, to jednak musimy już teraz o tym pomyśleć i mieć takie zabezpieczenie, które pozwoli nam leczyć pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową w szpitalu w Oławie. Przygotowanie takich miejsc, to nie tylko zakup respiratorów, ale również sama organizacja stanowisk intensywnej opieki medycznej: wyposażenie je w kolumny medyczne, kardiomonitory, łóżka, materace p/odleżynowe, pompy infuzyjne i wiele innych elementów koniecznych do prawidłowego leczenie pacjentów w ciężkim stanie. Bardzo ważna, jeżeli nie najważniejsza, jest również sprawa zabezpieczenia personelu medycznego, który w takiej sytuacji zapewnia bezpieczeństwo i prawidłowe leczenie pacjentów. Nie możemy przy tym wszystkim zapominać, że pojawienie się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie spowodowało zniknięcia wszystkich innych przypadków zachorowań czy urazów. Ludzie dalej ulegają wypadkom, chorują na zawały, udary, ostre stany w zakresie jamy brzusznej, które trzeba zoperować, leczyć w oddziałach szpitalnych w tym również na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Pacjenci z COVID-19 to dodatkowa grupa, dla której musimy stworzyć dodatkowe nowe warunki do leczenia. Dotychczas ośrodki dedykowane COVID-19 spełniają swoja rolę, pacjenci z rozpoznanym zakażeniem są kierowani i przyjmowani w szpitalach we Wrocławiu, głównie w szpitalu przy ulicy Koszarowej. Jeśli nasilenie epidemii przekroczy możliwości, które zapewnił Wrocław, musimy być na to przygotowani i zapewnić opiekę pacjentom szczególnie tym w ciężkim stanie tu w Oławie.
WIĘCEJ o tym jak szpital radzi sobie w tym trudnym czasie w najnowszym wydaniu "Powiatowej". DO CZYTANIA JUŻ TERAZ POD TYM LINKIEM
Napisz komentarz
Komentarze