Szanowny Panie Starosto!
W dni robocze na stronach Starostwa oraz lokalnych mediów publikowany jest „Raport Starosty Zdzisława Brezdenia ws. koronawirusa”, w raporcie tym podaje pan ogólnodostępne statystyki oraz informuje społeczeństwo o ewentualnych nowych ograniczeniach wprowadzonych przez rząd. Próżno w Pana raporcie szukać informacji o podjętych przez Pana działaniach.
W tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji pełni Pan trzy niezwykle istotne dla naszego zdrowia i życia funkcje. Wszak jest Pan nie tylko Starostą, ale też Szefem Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz zwierzchnikiem Oławskiego ZOZ, ponadto to Pan desygnuje osobę na stanowisko Przewodniczącego Rady Społecznej działającej w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Oławie, wszystkim znanym jako Szpital.
Mając na uwadze pełnione przez Pana funkcje oraz niezwykle szybkie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 , kierując się starym polskim powiedzeniem „bardziej opłaca się zapobieganie niż naprawianie zaniedbań i błędów” proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jakie działania zmierzające do podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców podjął Pan przed 06 marca 2020 r. tj. przed dniem pierwszego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego?
2. Jakie działania zmierzające do podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców podjął Pan po dniu 06 marca 2020 r.?
3. Art. 48 ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. 2011 Nr 112 poz. 654 z późniejszymi zmianami) daje Panu i całej Radzie Społecznej działającej przy Szpitalu szerokie kompetencje. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie: czy przed 04 marca 2020 r. tj. przed pierwszym potwierdzonym w Polsce przypadkiem zachorowania na koronawirusa, dokonał Pan inwentaryzacji stanu ilościowego środków ochrony osobistej typu – maski, przyłbice, kombinezony, rękawice, środki do dezynfekcji? Jeżeli działania te nie zostały podjęte przez Pana przed 04 marca 2020 r., proszę o wskazanie daty w której te czynności zostały przez Pana wykonane.
4. Czy wykorzystując prerogatywy jakie dają Panu pełnione przez Pana funkcje, w trosce o nas mieszkańców powiatu oraz osób, które ratują nam życie – dokonał Pan w okresie od 01.01.2020 do 31.03.2020 r. kontroli, najlepiej wizji lokalnej, pomieszczeń wynajmowanych od ZOZ Oława przez Stację Pogotowia Ratunkowego. Jestem przekonana, że oboje stoimy na stanowisku, iż komfortowe warunki pracy Ratowników oraz zachowanie najwyższych standardów BHP na Stacji Pogotowia w Oławie, są niezbędne do walki z podstępnym wrogiem jakim jest SARS-CoV-2.
5. Doniesienia medialne pokazują nam niezwykłą mobilizację i pomysłowość samorządowców. Proszę o odpowiedź na pytanie: czy w celu ochrony rodzin pracowników szpitala – pań salowych, pań pielęgniarek, lekarzy oraz innego personelu, zabezpieczył im Pan możliwość zamieszkania na czas epidemii poza domem?
6. Czy w celu ochrony rodzin pracowników Stacji Pogotowia Ratunkowego, zabezpieczył im Pan możliwość zamieszkania na czas epidemii poza domem? Proszę odpowiadając przypadkiem nie używać argumentu, że Stacja Pogotowia Ratunkowego nie podlega ZOZ Oława. Ratownicy są NASI, ratują NASZE zdrowie i życie. Po prostu czasami zamiast być aż urzędnikiem wystarczy być tylko człowiekiem.
7. Proszę o wyjaśnienie celu i podanie podstawy prawnej utworzenia subkonta bankowego dla Szpitala? Panie Starosto 31.03.2020 r. zakończył się I kwartał tego roku, czy Szpital nie ma już środków finansowych na bieżące potrzeby?
8. Proszę o odpowiedź na pytanie, jaki zysk lub strata zostały wykazane w sprawozdaniu finansowym szpitala za rok 2018 i rok 2019?
9. Nie znalazłam informacji na stronie internetowej starostwa, w Pana raportach również tego nie usłyszałam, proszę więc o odpowiedź na pytanie: czy i w jaki sposób kontroluje Pan sposób odbierania odpadów komunalnych z gospodarstw domowych osób z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 oraz osób na obowiązkowej kwarantannie? I czy wydał Pan w tym celu stosowne zalecenia?
10. Wierzę, że oboje śledziliśmy projekt ustawy nazywanej „Tarczą antykryzysową”. Proszę o odpowiedź na pytanie czy, a jeżeli tak to kiedy konsultował Pan potrzebę zwiększenia częstotliwości wywozu odpadów komunalnych?
11. Petenci korespondencję do starostwa wrzucają do skrzynki. Proszę o odpowiedź na pytanie, jak często skrzynka jest opróżniana i w jakim czasie po opróżnieniu skrzynki korespondencja jest przekazywana pracownikom starostwa?
12. Mając na uwadze żywotność wirusa SARS-CoV-2 proszę o odpowiedź na pytanie: czy pracownicy starostwa pracują w maskach i rękawicach, jeżeli tak, proszę o odpowiedź na pytanie: ile sztuk dziennie jest przeznaczonych dla jednej osoby? I w jaki sposób są one później utylizowane?
Proszę o potwierdzenie wszystkich odpowiedzi stosownymi dokumentami.
Z wyrazami szacunku
Edyta Kubik
Napisz komentarz
Komentarze