DZIAŁAM WIRTUALNIE- RATUJE ŻYCIE REALNIE
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować.. Na szczęście każdy może pomóc. Dołącz do Wirtualnego Dnia Dawcy Szpiku dedykowanego Marcie- 13 letniej mieszkance Bystrzycy i wszystkim Innym Pacjentom potrzebujący przeszczepienia.
Marta od zawsze była niesamowicie pogodną, śliczną dziewczyną i tak jest nadal! Zmianie uległo jednak całe życie dziewczynki. Wyrwana z beztroskiego życia nastolatki uwielbiającej seriale i rozwijającej swoją kosmetyczną pasję trafiła we wrześniu ubiegłego roku na oddział wrocławskiej kliniki. Wyniki badań nie pozostawiały złudzeń- ostra białaczka limfoblastyczna. Rozpoczęła się walka. Tygodnie spędzone w klinice, chemioterapie i brak poprawy nie złamały Marty i jej bliskich. W końcu pojawiło się światełko w tunelu! Marta rozpoczęła właśnie terapię nowym lekiem, która jest ogromną szansa na poprawę wyników badań dziewczynki i może pozwolić na przeszczepienie szpiku.
Moja córeczka ma dopiero 13 lat i całe życie przed sobą. Proszę, daj Nam nadzieję na przyszłość, która teraz stoi pod znakiem zapytania. Wojna z białaczką to wyjątkowe starcie z którego wyjdzie tylko jeden zwycięzca. Nie ma mowy o błędach, o niewykorzystanych szansach. Moja córeczka musi żyć! Tak brzmi apel Mamy Marty- Pacjentki Kliniki „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu.
Daj nadzieję Marcie, że po pokonaniu wszelkich trudów i zakończeniu leczenia nie będzie musiała czekać na dawcę. Pokażmy dziewczynie Nasze wsparcie! Wejdź na stronę i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku: https://www.dkms.pl/pl/szansa-dla-marty
Rejestracja to dla Ciebie kilka minut- dla Pacjenta może być na wagę życia.
Nie zwlekaj- rejestrując się wirtualnie pomagasz realnie!!!
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
Jak wygląda pobranie szpiku?
- Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (ok. 80% przypadków)
Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się metodą zwaną aferezą. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest powtórzenie procedury następnego dnia.
- Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (ok. 20% przypadków)
Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 600 000 (styczeń 2020) potencjalnych dawców szpiku, a już 7594 (styczeń 2020) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Napisz komentarz
Komentarze