Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej przypomina, że przyjmuje zgłoszenia pod numerami telefonów 508-719-706, 512-125-050. Informuje też, że osoba, która może doświadczyć przemocy, powinna sobie przygotować plan bezpieczeństwa. Jak?
* Zrób listę telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy. Trzymaj tę listę przy sobie.
* Zapisz numery telefonów alarmowych oraz do instytucji i organizacji wspierających osoby doświadczające przemocy w swoim telefonie komórkowym.
* W obecnej sytuacji związanej z pandemią, może się zdarzyć, że nie będziesz mogła swobodnie rozmawiać przez telefon. W takiej sytuacji możesz skontaktować się mailowo lub SMS-owo z organizacjami i służbami działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy.
* Zrób listę placówek, w których możesz uzyskać pomoc.
* O swojej sytuacji powiedz bliskim osobom, którym ufasz, rodzinie, sąsiadom itp. Ich pomoc jest dla Ciebie bardzo ważna. Poproś ich, by w chwili zagrożenia twojego bezpieczeństwa wzywali policję.
* W czasie pandemii może dojść do sytuacji, kiedy nie masz możliwości prosić o pomoc zaufanej osoby – powiedz wtedy o tym, że potrzebujesz pomocy osobie, która będzie mogła zawiadomić odpowiednie służby (np. sąsiad, którego znasz tylko z widzenia, listonosz, aptekarka, sprzedawczyni w sklepie, osoba sprzątająca twoją klatkę schodową).
* Ustal z sąsiadami, znajomymi specyficzny sygnał, dźwięk, który powiadomi ich, że potrzebujesz pomocy.
* Przygotuj najpotrzebniejsze dokumenty (lub ich kopie) oraz najważniejsze rzeczy i trzymaj je w miejscu, z którego w razie potrzeby będziesz je mogła szybko zabrać. Przygotuj m.in.: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, pieniądze, karty płatnicze, telefon komórkowy, klucze do mieszkania, samochodu, pracy, lekarstwa, recepty, legitymacja ubezpieczeniowa, świadectwa szkolne i świadectwa pracy, książeczki zdrowia dzieci, notes z adresami i numerami telefonów, akty urodzenia dzieci i akt zawarcia małżeństwa, ubrania dla siebie i dzieci, bielizna, najpotrzebniejsze środki higieny osobistej.
* Pamiętaj, nikt nie ma prawa krzywdzić ciebie i bliskie tobie osoby.
Inne ważne numery telefonów
* policja - tel. alarmowy 112.
* ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" - infolinia 800-120-002 czynna całą dobę.
* telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111 - czynny całą dobę.
(kt)
Napisz komentarz
Komentarze