Dlaczego fotowoltaika to dobre rozwiązanie?
Nie ma co się oszukiwać, opłacalność fotowoltaiki z roku na rok staje się coraz większa. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ceny prądu stale rosną, a instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja na około 25 lat zupełnie bezobsługowej pracy. W zależności od tego, na jak dużą moc instalacji się zdecydujemy, produkcja prądu będzie do niej adekwatna. Panele fotowoltaiczne, których moc będzie równa 1 kWp, wytworzą około 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Koszt montażu takiego systemu jest różny. Bardzo istotne znaczenie ma to, jakie panele wybierzemy, ich marka, jakość oraz skomplikowanie samego montażu.
Średnie zużycie prądu polskiej rodziny wynosi około 3000 kWh w ciągu roku. Jeśli chcemy produkować właśnie taką ilość energii, będziemy musieli liczyć się z wydatkiem około 22 000 złotych. Nie możemy jednak zapomnieć, że wiele programów oferuje bezzwrotne dotacje, które mogą nam pomóc w realizacji naszych założeń. Co więcej, warto wspomnieć, że panele słoneczne nie generują zupełnie żadnych kosztów powiązanych z ich eksploatacją. Co to oznacza? Mówi nam to, że po zainstalowanie fotowoltaiki będziemy mogli po prostu o niej zapomnieć oraz cieszyć się bardzo tanim lub zupełnie darmowym prądem.
Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?
Wbrew pozorom zasada działania systemu fotowoltaicznego jest naprawdę prosta. Całość oparta jest na tym, że foton, który pada na ogniwa fotowoltaiczne, jest natychmiastowo pochłaniany przez krzem, czyli materiał, z którego produkuje się panele słoneczne. Później wybija on elektron, czym zmusza go do ruchu. To właśnie ten ruch sprawia, że wytwarzana jest energia elektryczna. Wykorzystanie specjalnego złącza półprzewodnikowego pozwala na połączenie całego obiegu z siecią energetyczną.
Gdzie montuje się panele słoneczne?
W większości wypadków panele fotowoltaiczne montowane są na dachu konkretnego budynku. Nic nie stoi nie przeszkodzie jednak, aby zainstalować je na gruncie. Jeśli jest taka możliwość, powinny być one skierowane na południe, dzięki czemu nasłonecznienie będzie mogło być wykorzystane do maksimum. Nie możemy zapomnieć, że montaż instalacji powinien zostać poprzedzony odpowiednią analizą zacienienia. Takie działanie sprawia, że system w przyszłości będzie działał po prostu lepiej. Warto to zrobić już na etapie planowania, gdyż w przeciwnym razie wybranie odpowiedniego miejsca może być nieco problematyczne.
Jakie korzyści wynikają z instalacji fotowoltaicznej?
Przede wszystkim wielkie oszczędności na rachunkach za prąd, które jak wszyscy wiemy, nie należą do najmniejszych, a także ochrona środowiska. Nie możemy również nie wspomnieć o tak zwanej niezależności energetycznej. Posiadanie własnego prądu i nieprzejmowanie się rosnącymi kosztami energii to luksus, o którym marzy wielu z nas. Inwestycja w fotowoltaikę to również przyczynienie się do bardzo zanieczyszczonego powietrza.
Wiele osób stwierdzi, że instalacja fotowoltaiczna to zbyt droga inwestycja. Jest to jednak błędne myślenie. Dlaczego? W Polsce działa coraz więcej programów, które zachęcają do montowania fotowoltaiki, za pomocą bezzwrotnych dotacji. Takie działanie sprawia, że system zwróci nam się 2-3 lata szybciej. Jak to wygląda w praktyce? Koszty instalacji fotowoltaicznej zwrócą się w około 7 lat. Jak już wspomnieliśmy, cały system działa bezobsługowo przez około 25 lat. W związku z tym przez całe 17 lat będziemy w stanie cieszyć się bardzo tanim, a może nawet zupełnie darmowym prądem. To naprawdę bardzo dobre rozwiązanie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze