- Na rzeczywistą ocenę sytuacji trzeba jeszcze poczekać - mówił burmistrz Tomasz Frischmann
Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej w sprawozdaniu z działalności między sesjami burmistrz Tomasz Frischmann poinformował, że od 19 kwietnia do 18 maja działalność gospodarczą w Oławie zawiesiło 25 przedsiębiorców, a trzech wykreśliło jej prowadzenie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na koniec kwietnia liczba osób bezrobotnych w mieście zwiększyła się o 28 osób, przy czym w marcu w stosunku do lutego spadła o 16 osób. Obecnie w Oławie jest 766 bezrobotnych.
Burmistrz poinformował też, że w okresie sprawozdawczym z powodu covid19 do urzędu miasta wpłynęło 29 wniosków o odroczenie lub zwolnienie z czynszu za najem gminnych lokali użytkowych oraz 1 wniosek o zwolnienie z czynszu.
Radny Paweł Gwiazdowicz dopytywał, czy władze miasta zdecydowały już o tym, na jakie ulgi w opłatach za czynsz mogą liczyć przedsiębiorcy, który złożyli wnioski, i od czego to będzie zależało.
Radny Mariusz Łuczkiewicz prosił natomiast burmistrza o ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej miasta. Jego zdaniem przedstawione dane pozwalają patrzeć na nią pozytywnie.
- Rzeczywiście można patrzeć na obecną sytuację gospodarczą miasta z umiarkowanym optymizmem, ale byłbym w tym bardzo ostrożny - mówił Tomasz Frischmann. - Tak naprawdę jeszcze nie wiemy, z jakim pędem ruszy gospodarka i na ile ta konsumpcja, a w tym ilość zamówień na rynku lokalnym, wzrośnie i spowoduje, że wróci sytuacja sprzed pandemii. Nie chciałbym się na tym etapie wypowiadać o sytuacji gospodarczej miasta. Liczby, które pokazujemy teraz, nie do końca przedstawiają skalę obecnej sytuacji. W moim odczuciu dopiero kolejne trzy miesiące pokażą, jak ta sytuacja naprawdę wygląda.
Jeżeli chodzi o handlowców i zasady umorzenia czynszów, zdaniem burmistrza jest prosta - handlowiec będzie miał o tyle umorzony czynsz, ile stracił obrotów w stosunku do tych, jakie miał przed pandemią.
Przykład: jeżeli ktoś ma salon fryzjerski, kosmetyczny itp. i miał zamknięty lokal przez cały miesiąc, a więc nie uzyskał żadnych dochodów, jego czynsz zostanie anulowany w 100 procentach. Jeżeli jakiś np. sklep był otwarty w okresie pandemii, ale obroty spadły o 40-50 procent, o tyle mniej zapłaci za czynsz.
- Myślę, że to jest dobre rozwiązanie - stwierdził burmistrz i dodał, że inne narzędzia pomocowe jak rozłożenie na raty czy przesunięcie terminów płatności będą ustalane indywidualnie z osobami, które złożyły wnioski.
(WK)
Napisz komentarz
Komentarze