"Rzeczpospolita Samorządna" zrzesza jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Została założona przez województwo dolnośląskie, powiat lubiński, gminę miejską Lubin, gminę Siechnice i gminę Ścinawa. Z czasem do stowarzyszenia przystąpiły kolejne jednostki samorządu terytorialnego: gmina Wołów, gmina Miękinia, gmina Wądroże Wielkie, miasto Brzeg Dolny, gmina Legnickie Pole, miasto i gmina Syców, miasto i gmina Chocianów, miasto i gmina Prochowice, miasto i gmina Wołów, miasto Oława, gmina Oława oraz ostatnio - miasto i gmina Jelcz-Laskowice.
Podstawowym celem działalności stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i kulturowego, diagnozowanie problemów i barier rozwojowych, aktywne współdziałanie w celu pozyskania środków zewnętrznych, promocja i realizacja wspólnych interesów jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenie działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami. Członkowie stowarzyszenia chcą wymieniać informacje między samorządami lokalnymi a władzami województw oraz wspólnie uczestniczyć w programach Unii Europejskiej i zabiegać o środki unijne. Współpraca ma oznaczać także wymianę doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego, kulturalnego, oświatowego i społecznego, rynku pracy, a także ochrony środowiska. Zdaniem założycieli koordynacja działań umożliwi szersze wykorzystanie potencjału lokalnych społeczności i wzmocni potencjał całego regionu.
O tym wszystkim podczas sesji Rady Miejskiej opowiadał Dariusz Stasiak, radny sejmiku województwa dolnośląskiego: - Jestem bardzo zadowolony z obranego kierunku rozmów. Polityka to interesy. Stowarzyszenie powstało dwa lata temu, jest ugrupowaniem gmin i powiatów, ale też województwa, które wnosi największy wkład w jego działanie (rocznie 600 tysięcy złotych). Przyjęliśmy zasadę, że poszczególne samorządy płacą składkę, która dla gmin wynosi 2 zł na mieszkańca. Cele są proste i myślę, że doskonale je państwo znają. Chcemy bronić idei samorządności, bo uważamy, że zagrożenia są zawsze, niezależnie od tego, kto aktualnie sprawuje władze na poziomie parlamentarnym. To ważne, byśmy mogli swoje poglądy wyrażać. Jeśli chodzi o konkrety, to stowarzyszenie weszło w projekt budowy ponad 1000 kilometrów drogi rowerowej "Blue Velo" i chce ten pomysł doprowadzić do końca. Wcześniejsze próby były nieudane, ponieważ nie przeprowadzono prawdziwych konsultacji z gminami. Razem mamy jednak siłę, której nie było wcześniej. "Blue Velo" ma być rowerową autostradą o bardzo wysokim standardzie. Jedna z odnóg tej drogi na pewno będzie przejeżdżała przez wasz obszar. Rozumiem, że przed decyzją o wstąpieniu do stowarzyszenia mogą pojawiać się wątpliwości. W tym przypadku korzyści mogą być jednak wielokrotnie większe niż składki, które zapłacicie.
Razem będzie łatwiej
Głosowanie poprzedziła długa dyskusja. Radni chcieli znać szczegóły tych korzyści, które ma przynieść członkostwo w stowarzyszeniu. - Jako Rada Miejska od kilku kadencji zwracamy się do sejmiku o wybudowanie ścieżki rowerowej między Oławą a Jelczem-Laskowicami - mówił Tadeusz Babski z Koalicji 2018-2023. Oława ma strefę ekonomiczną, Jelcz-Laskowice również. Tysiące ludzi każdego dnia przemieszcza się między tymi miejscowościami. Droga 455 nie jest w najlepszym stanie technicznym i nie można się temu dziwić, bo ruch naprawdę jest ogromny. Rowerzystów tam jednak wielu nie zobaczymy, bo przemieszczanie się na dwóch kółkach tym odcinkiem jest bardzo niebezpiecznie... Więcej o tej sprawie przeczytasz w e-wydaniu: TUTAJ
Napisz komentarz
Komentarze