Dyżurny oławskiej policji otrzymał zgłoszenie od mieszkanki Oławy, która zauważyła znanego jej z widzenia mężczyznę, jadącego skuterem po chodniku. Policjanci wysłani na miejsce zdarzenia pod jedną z klatek schodowych zauważyli śpiącego młodzieńca, leżącego na chodniku obok skutera. Funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Po przebadaniu okazało się, że miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. - W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że 25-latek kilkanaście minut przed przyjazdem policji kierował skuterem w stanie nietrzeźwości, został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie - mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP Oławie. - Po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych okazało się, że nietrzeźwy kierujący ma dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i całkiem niedawno opuścił więzienie, gdzie odbywał karę półtora roku pozbawienia wolności . Teraz 25-latek za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem . Grozi mu zaostrzona kara pozbawienia wolności ponieważ popełnił przestępstwo w warunkach tzw. recydywy. Tym razem kara może wynieść do 7.5 roku pozbawienia wolności .
Przypomnijmy !
Kodeks karny przewiduje zdecydowanie bardziej dotkliwe sankcje dla osób, które ponownie prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. W myśl art. 178a § 4 kk, kto popełnia przestępstwo określone w art. 178a § 1 kk i był już wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub 355 § 2 kk, popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wobec sprawcy przestępstwa z art. 178 a § 1 kk sąd orzeka również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 tys. złotych. Te same sankcje przewidziane są również dla kierowcy, który prowadził pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości podczas orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
Warto nadmienić, że odpowiedzialność karna na podstawie art. 178 a § 4 kk wchodzi w grę wtedy, gdy poprzednie skazanie nie uległo jeszcze zatarciu.
Napisz komentarz
Komentarze