Działalność pracowników socjalnych w resorcie zdrowia zorientowana była przede wszystkim na ludzi chorych i starych. Pracownicy jako diagności potrzeb i wnioskodawcy nie mieli wpływu na podjęcie decyzji, gdyż ta przypisana była urzędom administracji.
Konieczność utworzenia jednostek pomocy społecznej na terenie całego kraju związana była ze zmianą organizacji systemu pomocy społecznej wynikającej z decyzji Prezesa Rady Ministrów zawartej w piśmie z dnia 17 stycznia 1990r.
Na poziomie gmin utworzono, ośrodki pomocy społecznej , które realizowały zadania oparciu jedynie o ustawę z 1990 roku. Rola pracownika ograniczyła się wielokrotnie do przyznawania zasiłków pieniężnych. Aktywizację utrudniała często postawa roszczeniowa osób, które nie akceptowały zmian w funkcjonowaniu obecnego systemu społeczno-gospodarczego.
Uchwałą nr XIII/71/90 z dnia 27.04.1990 roku powołano MOPS w Oławie, a pierwszym kierownikiem została Pani Ewelina Mykietyn.
Pod rządami ustawy z 1990 roku pomoc społeczna przechodziła kolejne przeobrażenia. Polegały one m.in. na: weryfikacji kryteriów przyznawania wsparcia, rozszerzaniu katalogu świadczeń. Zapoczątkowano również proces tworzenia i szkolenia profesjonalnej służby socjalnej. Reorganizacja w systemie administracji państwowej przekazała realizacje zadań pomocy społecznej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej. W 1991 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika Ośrodka - z dniem 19 sierpnia 1991 roku funkcję tę zaczęła pełnić Pani Krystyna Sośnicka.
Przez kolejne lata coraz większa liczba pracowników realizowała szereg różnorodnych zadań z zakresu pomocy społecznej dla coraz większej grupy oławskich podopiecznych, poruszając się przy tym w coraz większym gąszczu aktów prawnych wyznaczających podstawę działań Ośrodka.
Zmieniały się przepisy, zmieniała się struktura organizacyjna ,zmieniała się również kilkakrotnie siedziba MOPS-u.
W 1992 roku w związku z ograniczoną ilością pomieszczeń przeprowadzono reorganizację w wyniku której, ośrodek przeniósł się do pomieszczeń po przedszkolu przy ul. Żołnierzy AK 7.
Przełomowym rokiem dla pracowników ośrodka był rok 1997, w którym to zmierzyć trzeba było się z „Powodzią stulecia”. Ta klęska żywiołowa była wielkim wyzwaniem dla Ośrodka, który czynnie uczestniczył w niesieniu pomocy wszystkim poszkodowanym.
„Powódź stulecia” była również pośrednią przyczyną kolejnej zmiany siedziby MOPS. W zawiązku z koniecznością remontu przedszkola przy ul. Chrobrego, tut. Ośrodek w 1998 roku zmienił siedzibę na budynek przy ul. 1 maja 11, w którym realizował statutowe zadania do 2014 roku.
Zmieniały się przepisy, zmieniała się struktura organizacyjna. Od stycznia 2004 roku funkcję Kierownika Ośrodka objęła Pani Ewa Romańczuk. Dla pracowników przyzwyczajonych do różnego rodzaju zmian, najbardziej przełomowym rokiem okazał się rok 2004.
Z dniem 1 maja 2004 roku nastąpiła bowiem zmiana podstawowego aktu prawnego - ustawy o pomocy społecznej, która odwróciła dotychczasowe zadania pomocy społecznej, do których należały przede wszystkim wsparcie finansowe i rzeczowe, ukierunkowując je na wszelkiego rodzaju działania, poprzez pracę socjalną do przezwyciężania trudności określanych jako czasowe, własnymi siłami, jedynie przy niewielkim wsparciu finansowym. A więc odejście od koncepcji państwa opiekuńczego (gwarancje zatrudnienia, wysokie zasiłki itp.) i zastąpieniu go ideą państwa pracującego (wsparcie aktywności na rynku pracy, elastyczność zatrudnienia, niższe koszty pracy).
W tak trudnym momencie Ośrodkowi przekazane zostały jednocześnie dwa inne zadania gminy tj. świadczenia rodzinne oraz dodatki mieszkaniowe.
W kolejnych latach MOPS stał się również realizatorem wielu zadań, a w szczególności nałożonych m.in. ustawami o:
- postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej,
- wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej,
- przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
W związku z likwidacją Domu Dziennego Pobytu , struktura MOPS rozszerzyła się o Sekcję Pomocy Ludziom Starszym, która w kolejnych latach przekazała swoje zadania nowo powstałemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, który został utworzony na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy MOPS w Oławie, Ośrodkiem Kultury w Oławie i Biblioteką Miejską w Oławie.
Oprócz działań statutowych pracownicy ośrodka w okresie od 2009 do 2013 uczestniczyli w projektach systemowych . Pierwszym projektem był Projekt Systemowy „Zainwestuj w lepsze jutro” realizowany w partnerstwie z GOPS Domaniów i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie. Kolejne ośrodek realizował samodzielnie.
Rok 2014 to kolejna przeprowadzka. MOPS przeniósł się do wyremontowanych stajni przy ul. 3 Maja 18 g.
Podsumowując, należy podkreślić, że niewątpliwie od 1990 do chwili obecnej nastąpiło wiele zmian w charakterze pracy służb społecznych.
Przede wszystkim powołano wyspecjalizowane jednostki samorządowe, zatrudniające wykwalifikowaną, jak na tamte czasy, kadrę. Ośrodki pomocy społecznej zaistniały w środowisku lokalnym. Pracownicy instytucji pomocowych są rozpoznawani w środowisku lokalnym (kadra instytucji pomocowych jest zazwyczaj utożsamiana z pracownikami socjalnymi), co świadczy o dużej popularności zawodu pracownika socjalnego.
Coraz więcej instytucji pomocowych pojawia się w strukturze gminy. Na uwagę zasługują projekty socjalne realizowane również z organizacjami pozarządowymi , których celem jest dodatkowa pomoc ośrodka na rzecz potrzebujących.
Przykłady :
- Projekt Wolontariat opiekuńczy
- Projekt Młodsi starsi jeden Świat
- Projekt Młodsi starsi wspieramy się w kryzysie.
Napisz komentarz
Komentarze