Wystawiona przed Ratuszem jego makieta stanowi jeden z wielu przewidzianych w projekcie rewitalizacji oławskiej Starówki elementów tzw. "małej architektury". Replika jest wykonana z brązu. Pisaliśmy już kilka razy o tym. Swoje uwagi i zastrzeżenia do tego pomysłu zgłosił wówczas oławski rajca i zarazem miłośnik oraz znawca historii Oławy Przemysław Pawłowicz. Głos w sprawie zabrał też burmistrz Tomasz Frischmann. Przypomnijmy, że rajca Koalicji Obywatelskiej był przede wszystkim zaskoczony "nagłym i niespodziewanym postawieniem makiety, w szczycie sezonu urlopowego". Nie podobało mu się także jej umiejscowienie. Do części tych uwag ustosunkował się już wcześniej szef miasta Zapytaliśmy wówczas m.in. o to, czy postawiona makieta była uwzględniona w planie rewitalizacji centrum Oławy? Jeśli tak, to dlaczego o tym nigdzie dotąd nie informowano? Nie było jej np. na drewnianej makiecie planu rewitalizacji, dostępnej publicznie od kilku już lat na I piętrze ratusza. - Odlew ratusza od początku był uwzględniony w planie rewitalizacji centrum Oławy - wyjaśnia burmistrz. - Zatwierdzona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokumentacja przewiduje umieszczenie takiego elementu, a jego miejsce określone jest w projekcie budowlanym na "Planie Zagospodarowania Terenu". Elementy małej architektury nie są uwidocznione na drewnianej makiecie, gdyż ma ona charakter poglądowy. Dotyczy to nie tylko odlewu, ale śmietników, śmietnika podziemnego, ławek itp. Model ratusza jest elementem rozstrzygniętego w zeszłym roku postępowania przetargowego na kończący się właśnie kolejny etap rewitalizacji. Podobnie zresztą jak śmietniki czy donice słupowe... Chcieliśmy także wiedzieć, kto konkretnie projektował makietę ratusza i kto był jej wykonawcą oraz czy ktoś weryfikował poprawność wykonanych opisów w językach obcych oraz w alfabecie Braille`a?
- Generalny wykonawca rewitalizacji centrum Oławy, czyli firma "Polskie Surowce Skalne - Grupa Budowlana" z Bielan Wrocławskich, zleciła w ramach inwestycji wykonanie odlewu według wzorca modelu kościoła pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki, znajdującego się na Rynku w Nysie - odpowiada Tomasz Frischmann. - Oławska makieta została wykonana w odpowiedniej skali, na podstawie zdjęć oraz pomiarów. Biblioteka "Koronka", w trosce o szczegóły, udostępniła projektantowi zdjęcia detali architektonicznych. Płyta, na której stoi model ratusza, jest granitowa, a sam model pierwotnie miał być wykonany z żeliwa, ale ostatecznie został zrobiony z brązu. Krótki tekst, uwzględniający najważniejsze fakty z dziejów ratusza, został przygotowany przez pracowników Biblioteki "Koronka". Dobór języków - oprócz uniwersalnego angielskiego - wynika z historii tej części Śląska. Natomiast zastosowanie alfabetu Braille`a jest w obecnych czasach obowiązującym standardem. Tłumaczenia tekstów na języki obce oraz sprawdzenie poprawności użycia alfabetu Braille`a, zostały zlecone specjalistycznym biurom tłumaczeń. Umieszczone na makiecie teksty zostały sprawdzone z tekstami otrzymanymi od biur tłumaczących. Wykonawcą makiety jest "Odlewnia Artystyczna - Brązy Polskie" sp. z o.o. z Krakowa.
No i na koniec najważniejsza dla wielu ciekawskich mieszkańców kwestia, czyli koszt makiety wraz z jej montażem. - Wydatek na ten cel był ujęty w postępowaniu przetargowym dla II podetapu rewitalizacji Rynku i wyniósł 18.556,32 zł netto, zgodnie z obowiązującym rozliczeniem w cenach jednostkowych, oferowanych w przetargu - wyjaśnia burmistrz Tomasz Frischmann.
Komu przeszkadzała ta makieta, dlaczego zniszczył maszt i czy odpowie za to? Być może zarejestrowały go kamery monitoringu. Sprawdzimy to.
Napisz komentarz
Komentarze