1384. Wieczór Lisztowski koncentrować się będzie na prezentacji polonezów polskich. Polonez jest naszym tańcem narodowym, który odegrał znaczącą rolę w podtrzymywaniu i kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej Polaków wtedy, gdy Polska nie istniała na mapach świata. Maciej Pabich przedstawi słuchaczom unikalną antologię poloneza, która obejmuje polonezy na fortepian stworzone od XVIII wieku aż po początek wieku XX. W programie recitalu znajdą się zarówno utwory pisane przez najwybitniejszych polskich kompozytorów, znanych powszechnie do dziś, jak i twórców, którzy choć popadli w zapomnienie, za życia cieszyli się sławą i uznaniem w całej Europie. Koncert w Oławie będzie prowadzony przez Juliusza Adamowskiego, który omówi i przybliży słuchaczom prezentowane kompozycje oraz sylwetki ich autorów.
Maciej Pabich jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Muzyk zdobył nagrody w wielu konkursach pianistycznych, zagrał mnóstwo koncertów w Polsce oraz zagranicą, np. w Niemczech, Francji, Rosji czy na Węgrzech. Pabich grał dotychczas z wieloma znamienitymi orkiestrami i dyrygentami, lubi jednak także występy w roli kameralisty. Pianista prowadzi też seminaria metodyczne oraz warsztaty - i dla nauczycieli, i dla uczniów szkół muzycznych – w całej Polsce. Niejednokrotnie pełnił funkcję wykładowcy mistrzowskich kursów pianistycznych oraz jurora w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.
Poznańskie środowisko muzyczne przyznało mu prestiżową nagrodę „Medal Młodej Sztuki”. Więcej informacji o pianiście podaje serwis wygranaonline.
Program recitalu pianistycznego Macieja Pabicha – 1384. Wieczór Lisztowski w Oławie
Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur
Józef Elsner – Polonez B-dur
Karol Kurpiński – Polonez g-moll
Wacław Raszek – Polonez Es-dur
Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11
Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll
Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271
Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth; Polonez As-dur op.53
Organizatorem koncertu jest Centrum Sztuki w Oławie we współpracy z Towarzystwem im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. Transmisja na żywo z recitalu rozpocznie o godz. 18.00 w środę 25 listopada i będzie dostępna bezpłatnie na profilu facebookowym Centrum Sztuki w Oławie.
Napisz komentarz
Komentarze