Zbliża się czas, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej zera, szczególnie nocą. Warunki pogodowe sprawią, że przebywanie w porze nocnej poza budynkami i pomieszczeniami bez ogrzewania, będzie niebezpieczne dla życia i zdrowia.
Dzielnicowi sprawdzają pomieszczenia dworca PKS w Oławie pod kątem ujawniania osób bezdomnych.
- Problem bezdomności i związanej z nim nieporadności życiowej jest zjawiskiem społecznym, któremu w większości przypadków towarzyszy nadużywanie alkoholu - mówi podinsp. Alicja Jędo z KPP w Oławie. - Niskie temperatury niestety nie są sprzymierzeńcem takich osób. Policjanci przez cały rok starają się monitorować sytuację bezdomnych. Wspólnie z pracownikami ośrodków pomocy społecznej funkcjonujących w powiecie, kontrolują miejsca w których przebywają bezdomni (parki, ogrody działkowe, węzły cieplne, dworce kolejowe, pustostany), oferując im pomoc w zakresie swoich kompetencji, np. informują o adresach noclegowni a w szczególnych przypadkach zapewniają do nich transport.. Wszystkie działania będą mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielą potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o informowanie pracowników pomocy społecznej i policję, o miejscach przebywania bezdomnych i innych osób wymagających pomocy. Przypominamy o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Jest to bardzo istotne w przypadku kiedy posiadamy wiedzę np. na temat, miejsc przebywania osób bezdomnych. Będzie to dodatkowym źródłem informacji dla służb i instytucji zajmujących się statutowo pomocą w takich sytuacjach.
Informację o możliwościach pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać, dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na całodobowy bezpłatny numer: 0 800 100 022
W sytuacjach zagrożenia dzwoń po pomoc na numer alarmowy:
WCPR - 112
Straż Miejska – 986
Pogotowie Ratunkowe – 999
bądź w godzinach urzędowania do:
MOPS w Oławie: 71 -726-36-46
GOPS w Oławie: 71- 381-22-51
MGOPS w Jelczu-Laskowicach: 71-318-15-12
Oficer Prasowy KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo
Napisz komentarz
Komentarze