Przed nimi 16 dni wymagającego, poligonowego szkolenia. Większość z nich swoje pierwsze zdziwienie przeżyje, gdy zostaną skierowani na teren obozowiska w Świętoszowie. Poligonowe warunki pobytu to pierwszy sprawdzian wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Obóz to nie hotel z łazienką. Tutaj śpi się pod namiotami. W każdym przebywa po kilka osób. Polowe łóżka i śpiwory dają ciepło, ale nie komfort. Łazienka oczywiście jest, ale oddalona kilkanaście metrów dalej.
Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli budowanie kondycji fizycznej. Gimnastyka i bieg na ok. 1,5 kilometra. Śniadanie 6:30 rano. Niestety na stołówkę trzeba przejść 2 kilometry. Ale nie jest to przypadek. Marsz to jeden z elementów przygotowań do uroczystej defilady i przysięgi. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia.
16 dni to nauka działań taktycznych prowadzonych w lesie, zasad posługiwania się bronią, strzelanie, przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy, dostarczanie amunicji na polu walki, ewakuacja rannego z pola walki. Wszystko to wysiłek, czasem ciężki i wyczerpujący, czasem po prostu trudny do przyswojenia.
Na poligonie trzeba poznać wiele nowych zasad funkcjonowania, polegających na nauce współpracy, jednak innej niż w życiu codziennym oraz nauce współżycia z zupełnie obcymi ludźmi.
Ochotnicy, najbliższe 16 dni spędzą daleko od domu, z dala od przyzwyczajeń i przyjaciół. Każdy dzień będzie inny, każdy przyniesie nowe wyzwania i nowe trudy do pokonania.
Kolejny etap to podsumowanie kursu, zakończone tzw. „pętla taktyczna”, czyli egzamin z nabytych umiejętności. To też egzamin dla instruktorów, którzy zostaną ocenieni za skuteczność nauczania i umiejętność przekazywania wiedzy. I oficjalny koniec zajęć, czyli złożenie uroczystej przysięgi wojskowej. Kolejnego dnia powrót do domu, chwila odpoczynku i kolejne 3 lata dalszej nauki, uzupełnione codzienną służbą dla społeczeństwa.
Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostanie jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, aż do zakończenia procesu formowania, czyli do 2026 roku. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 26 tys. żołnierzy. Dziś kolejni ochotnicy rozpoczynają swoją służbę w16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w której obecnie terytorialną służbę wojskową pełni ponad 550 żołnierzy OT.
Napisz komentarz
Komentarze