Co wpływa na cenę OC?
Koszt wykupienia polisy OC jest wyliczany dla każdego klienta indywidualnie. Oznacza to, że nie istnieją ściśle obowiązujące cenniki, które pozwalałyby na łatwe porównanie poszczególnych stawek. Przed podpisaniem umowy należy zatem wziąć pod uwagę kilka aspektów, od których zależy dokładny koszt wykupienia polisy.
Czynniki wpływające na cenę OC to m.in.:
-
wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą,
-
miejsce zamieszkania,
-
rodzaj samochodu i jego marka,
-
pojemność silnika,
-
stan techniczny pojazdu,
-
przebieg,
-
wykonywany zawód,
-
płeć,
-
stan cywilny,
-
korzystanie z samochodu przez mniej doświadczone osoby niż jego właściciel,
-
ewentualne zniżki.
Dla kogo cena OC jest najniższa?
Cena OC zmienia się na przestrzeni wieku kierowcy. Najwięcej płacą osoby poniżej 25 roku życia, a najmniej – osoby 55+. Różnice pomiędzy tymi dwoma grupami mogą być ogromne, niekiedy sięgając nawet 300%. Z czego to wynika?
Ubezpieczalnie traktują młodych kierowców jako osoby, które potencjalnie mogą powodować największe zagrożenie na drodze. Z tego powodu składki OC dla studentów są znacznie wyższe niż w przypadku klientów, którzy mają już własną rodzinę i kilkudziesięcioletnie doświadczenie za kierownicą.
Ceny są wyjątkowo niskie również w przypadku emerytów, rencistów oraz osób wykonujących takie zawody, jak na przykład nauczyciel czy policjant. Warto pamiętać również o tym, że ubezpieczyciele bardzo często udzielają rabatów stałym klientom, którzy mają bezwypadkową historię jazdy.
Podsumowując, najmniej zapłaci osoba w okolicach 50 roku życia, która ma rodzinę, pracuje w zawodzie społecznie poważanym i od lat korzysta z usług jednego ubezpieczyciela, nie powodując żadnych wypadków. Ważna jest również kwestia pojazdu. Jeśli taki kierowca korzysta ze standardowego samochodu bez wyjątkowo dużej mocy, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń, ubezpieczenie nie przekroczy nawet 500 zł rocznie. Mniej zapłaci także mieszkaniec wsi lub małego miasteczka, który na co dzień nie porusza się po ruchliwym i niebezpiecznym mieście.
Jak wyliczyć koszt OC?
Wyliczenie dokładnego kosztu OC bazuje na dziesiątkach informacji na temat kierowcy i jego samochodu. Z tego powodu zajmują się tym specjaliści, którzy każdego dnia wyliczają polisy dostosowane do charakterystyki konkretnych klientów.
Jeśli chcesz, możesz także sprawdzić cenę OC bez wychodzenia z domu. Zrobisz to w najlepszej porównywarce ubezpieczeń OC rankomat.pl. System wyświetli informacje na temat przewidywanych cen w konkretnych ubezpieczalniach, co pozwoli na wybranie najkorzystniejszej oferty w Twoim przypadku. Obecnie większość formalności można załatwić online, dzięki czemu wykupienie ubezpieczenia OC staje się jeszcze łatwiejsze.
Gdzie OC jest najtańsze?
W 2020 roku średnia cena ubezpieczenia OC oscylowała w okolicach 850 zł. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli różnią się od siebie, dlatego poszukiwania najlepiej rozpocząć od porównywarek poszczególnych ofert.
Jeśli chodzi o OC, należy brać najtańsze tylko w sytuacji, gdy cena idzie w parze z zakresem świadczonych usług. Często bardzo podstawowe ubezpieczenia mogą nie wystarczyć, dlatego przed podpisaniem umowy zapoznaj się z jej szczegółami.
Zakres, który powinno obejmować ubezpieczenie OC jest regulowany prawnie, jednak liczne ubezpieczalnie oferują również dodatkowe usługi w promocyjnych cenach. Dla wielu osób jest to dobre rozwiązanie. Doskonałym przykładem może być NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów auta. Wykupienie takiego dodatku pozwala na pokrycie kosztów leczenia, a w połączeniu z ubezpieczeniem OC nie jest to zbyt droga inwestycja.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze