- Wszystko po to, aby do końca tego roku zabezpieczyć punkt szczepień dla każdej gminy w naszym kraju - czytamy w rządowym serwisie gov.pl. - Pierwszą grupą, która skorzystaja ze szczepionek jest personel placówek medycznych i aptek. Rejestracja dla tzw. „grupy 0” trwa do 20 grudnia, a zgłoszenia należy kierować do szpitali węzłowych.
Dalej w komunikacie gov.pl czytamy:
Rejestracja punktów szczepień – przed nami II etap naboru
Zakończyliśmy wstępną weryfikację I etapu rejestracji punktów szczepień. 80 proc. gmin w Polsce posiada zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciwko COVID-19. Obejmują one swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski.
W piątek, 18 grudnia, rozpocznie się drugi etap naboru. Wszystko po to, aby zagwarantować Polakom łatwy dostęp do szczepień przeciwko COVID-19. Jak dodał minister Michał Dworczyk, do końca 2020 r. chcemy zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy w naszym kraju.
Szczepienia kadry medycznej – zgłoszenia do 20 grudnia
Pierwszą grupą osób, które w tzw. „etapie 0” będą mogły skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 są:
- pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),
- pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Do 20 grudnia trwa nabór na szczepienia dla tej grupy osób. W tym celu kadra medyczna może zgłaszać się do 509 szpitali węzłowych na terenie całej Polski. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że jeżeli producent szczepionki dotrzyma deklaracji, to szczepienia grupy “0” rozpoczną się jeszcze w grudniu tego roku.
Szczepienia masowe w 5 szpitalach rezerwowych w I etapie
W etapie I uruchomimy szczepienia masowe w pięciu szpitalach rezerwowych w największych miastach – Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Jak poinformował minister Michał Dworczyk na przełomie grudnia i stycznia będą zapadały decyzje o ewentualnym uruchomieniu dodatkowych punktów.
Szczepienia w etapie I będą skierowane do:
- pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
- osób powyżej 60. roku życia,
- służb mundurowych,
- nauczycieli.
Konsultacje z samorządami nt. transportu pacjentów na szczepienia
Podejmujemy kolejne działania, aby szczepienia przeciwko COVID-19 odbywały się sprawnie i bezpiecznie. Zależy nam, aby każda osoba, która będzie chciała się zaszczepić, miała taką możliwość. Dlatego rozpoczynamy konsultacje z samorządami na temat organizacji i finansowania transportu pacjentów na szczepienia. W tej sprawie odbędzie się spotkanie, podczas którego zostaną omówione szczegóły. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że rząd zabezpieczył środki finansowe na to, żeby samorządy nie musiały brać na siebie całego ciężaru organizacji transportu osób najbardziej potrzebujących.
Ruszyła infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko COVID-19
Szczepionka przeciwko COVID-19 to temat, który nasuwa wiele pytań. Zależy nam, aby każda osoba mogła rozwiać swoje wątpliwości i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Dlatego oprócz strony gov.pl/szczepimysie, uruchomiliśmy bezpłatną i całodobową infolinię.
Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień, za pośrednictwem infolinii będziesz mógł również dokonać rejestracji.
Pod jaki numer zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce?
Swoje pytania możesz kierować, dzwoniąc pod numer 989.
Jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy Twój operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod numer 22 62 62 989.
Ważne! Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.
Napisz komentarz
Komentarze