Głos oddajemy Piorrowi Kuteli z Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii:
- Pamiętacie post ze znikającym kamieniem w pobliżu Bramy Miłoszyckiej? Oto jego przywrócona przez nas historia.
Kamień o wadze 6800kg postawiono w 1977 roku z okazji 25-lecia powstania Jelczańskich Zakładów Samochodowych.
Wtedy wykonawcami napisu "1952-Jelcz-1977" byli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Jelczu.
Kamień stał 43 lata, kilka lat temu napis zniknął, a kamień zarósł i pewnie za jakiś czas po kamieniu nie zostałby ślad.
Na początku roku przejeżdżając często główną drogą fabryczną pomyśleliśmy, że warto byłoby przywrócić napis i przenieść kamień w bezpieczne miejsca, którym jest miejsce w pobliżu Izby Historii Marki Jelcz.
Wszystkie nasze akcje są akcjami oddolnymi, społecznymi, poświęcamy swój czas, by przywracać zapomnianą lokalną historię, po prostu to lubimy.
Gdy zabieramy się do jakiegoś przedsięwzięcia, najpierw załatwiamy zgody, piszemy wnioski, nawiązujemy kontakty z archiwami itp., wszystko zgodnie z prawem.
Tak było z przywróceniem napisu, w połowie roku napisałem prośbę do prezesa Jelcz Sp.z o.o udostępnienie kalki z napisem, co spotkało się z pozytywnym rozpatrzeniem mojej prośby. Dużo w tej sprawie pomógł nam Piotrek Piętkowski z archiwum zakładu, za co bardzo mu dziękujemy.
Następnie musieliśmy troszkę czekać na potwierdzenie WKZ, chodziło o sprawdzenie, czy pomnik nie jest na liście zabytków - okazało się, że nie jest i możemy działać.
Całym procesem wykonania napisu zajął się nasz przyjaciel Michał, wykonał piękny napis, który na pewno Wam się spodoba.
W ubiegłym tygodniu pracownicy Jelczańskiej firmy "Rekord"przetransportowali nam kamień pod Izbę Historii Marki Jelcz, za co bardzo dziękujemy. W tym miejscu chcielibyśmy też podziękować kierownikowi infrastruktury Panu Arturowi Piechocie, który załatwił sprawę transportu. Duże podziękowania składamy Pani Karinie i Panu Jerzemu Oleńczakowi.
W godzinach popołudniowych ukończyliśmy nasze prace przy pomniku.
I jesteśmy zadowoleni.
Po nowym roku mamy parę fajnych pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować.
Bo to, co nas łączy, to historia, która nigdy się nie kończy.
Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy że Jesteście z nami.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Napisz komentarz
Komentarze