- Jakie mamy możliwości leczenia z wykorzystaniem tzw. "komórek macierzystych"?
- Termin komórki macierzyste jest dość szerokim pojęciem. Niewątpliwie aktualnie najczęściej jest on kojarzony z osoczem bogatopłytkowym, ale to nie do końca precyzyjne określenie. Myśląc o komórkach macierzystych powinniśmy myśleć o tzw komórkach mezenchymalnych. Oczywiście istnieje szereg procedur, pozwalających wykorzystywać ten rodzaj leczenia. My w naszej klinice skupiamy się głownie na leczeniu osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową czy lipotransferze powszechnie nazywanym przeszczepem tłuszczu
Jaka jest zatem różnica?
Generalnie komórki macierzyste, to jest ta pula komórek, która znajduje się w naszych tkankach. Jest odpowiedzialna za procesy odnowy, regeneracji poprzez podziały. Poprzez kontrolę i odbudowę tkanek, poprzez namnażanie nowych komórek. Jeśli chodzi o komórki regeneracyjne, są to komórki, które stymulują procesy regeneracyjne, ale poprzez wydzielanie różnych substancji i komunikację między sobą. Jak mówimy o zabiegach, z komórkami macierzystymi, czy to są komórki pobrane z tkanki tłuszczowej, czy to są komórki pobrane z krwi, prawie 90%, czasami nawet więcej, to są komórki regeneracyjne.
- Czym są komórki mezenchymalne? I jakie dają możliwiości terapeutyczne?
- Terminem "mezenchymalne komórki macierzyste" określa się multipotencjalne komórki zdolne do różnicowania się co najmniej w kierunku tkanki kostnej, chrzęstnej i tłuszczowej. Komórkom tym przypisywana jest rola wytwarzania tkanki łącznej stanowiącej składową poszczególnych narządów. Komórki te mogą być pozyskiwane z tkanek pochodzenia płodowego (sznur pępowinowy, krew pępowinowa i łożysko) oraz szeregu lokalizacji w organizmie dorosłym, z których największe praktyczne znaczenie mają szpik kostny i tkanka tłuszczowa. W naszym wypadku jest to tkanka tłuszczowa.
- Jak wygląda taki zabieg?
- Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po wcześniejszej konsultacji i zakwalifikowaniu pacjenta, znieczula się miejsce pobrania. Najczęściej pobieramy tłuszcz z brzucha lub wewnętrznej części uda. Zabieg jest niebolesny i bezpieczny.
Następnie tłuszcz ten poddajemy specjalnemu procesowi preparowania w trakcie którego dążymy do uzyskania odpowiedniej frakcji, zawierającej komórki macierzyste. Trzeci etap zabiegu to jego podawanie. Podawanie tłuszczu odbywa się przez jego wstrzyknięcie w miejsca, które chcemy poddać terapii.
Działa to przede wszystkim jak wypełniacz. Czyli jesteśmy w stanie odtworzyć ubytki. Ponieważ z wiekiem stopniowo tracimy tzw. Tłuszczowe podścielisko w obrębie struktur twarzy, to taka terapia po pierwsze pozwala nam odtwarzać takie ubytki czyli je uzupełniać a po drugie same komórki mezenchylane mają niesamowite właściwości regeneracyjne dla skóry.
Napisz komentarz
Komentarze