Dziś rano do oławskiego szpitala dotarło 150 dawek szczepionki, to dziennie pozwoli zaszczepić 30 osób. Przypominamy, że teraz trwa etap zero, szczepiony jest m.in. personel medyczny, osoby z grupy największego ryzyka zakażeniem. Bardzo ważne jest, że szczepionkę trzeba zużyć w ciągu pięciu dni, tyle czasu szczepionki są ważne po przewiezieniu z hurtowni. Transportowane są w odpowiedniej temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, ale w szpitalnych lodówkach, z temperaturą od 2 do 8 stopni, mogą stać tylko kilka dni. Około 120 godzin. Poniżej VIDEO i zdjęcia z pierwszego szczepienia w Oławie
Co mówi lekarz, który nadzorował dziś moment pierwszego szczepienia: - Jestem przekonany, że to przyczyni się do powrotu do lepszych czasów, jestem tego pewny, zajmuję się szczepieniami od 30 lat i nie mam wątpliwości, że to pomoże - mówi lekarz Krzysztof Olesiuk. - Mieszkańcy powinni się zaszczepić dla własnego bezpieczeństwa, żeby nie ryzykować zachorowania, a po drugie, szczepiąc siebie dajemy poczucie bezpieczeństwa swoim najbliższym i społeczeństwu, to jest taka postawa, że nie myślę tylko o sobie, ale też o innych.
Szczepienie to ogromne wyzwanie pod względem logistycznym. Zajmujący się szczepieniami w oławskim szpitalu tłumaczą, że muszą to wszystko zorganizować, tak żeby tych szczepionek starczyło od poniedziałku do piątku i nie może nic zostać, bo wtedy to trafi do utylizacji, a nie powinno się nic zmarnować. Trzeba dokładnie godzinowo zaplanować każdego pacjenta. Przed każdym szczepieniem pacjent musi wypełnić ankietę i porozmawiać z lekarzem.
A kiedy będą mogli zapisać się zwykli ludzie, nie ci z grupy największego ryzyka? Zapisy ruszają 15 stycznia. Jest kilka opcji. Można to zrobić dzwoniąc na bezpłatną infolinię - 989, poprzez Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na stronie pacjent.gov.pl), przez elektroniczny formularz, który będzie dostępny na stronach Ministerstwa Zdrowia czy NFZ, jest jeszcze opcja zgłoszenia przez lekarza POZ.
Po rejestracji otrzymamy SMS z informacją o miejscu i terminie szczepienia. Trzeba pamiętać, że szczepienie jest bezpłatne. Finansowane z budżetu państwa - szacowany koszt zakupu szczepionek dla wszystkich to ok. 2,4 mld zł. By szczepionka była skuteczna, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek. Pełna ochrona pojawia się po 7 dniach od podania drugiej dawki. Podaje się ją 21 dniach od pierwszego szczepienia.
Fot. Agnieszka Herba
Napisz komentarz
Komentarze