- Jak przebiegło udzielanie pomocy pracodawcom w ramach tarczy antykryzysowej COVID-19 w 2020r.?
- W czasie pandemii niezwłocznie uruchomiliśmy wszelką możliwą pomoc dla przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej, a kwota, którą wydatkowaliśmy na ten cel, sięgnęła w 2020 roku 26 534 974,53 zł. Łącznie przedsiębiorcy z naszego powiatu złożyli 4202 wnioski, na podstawie których udzielono wsparcie.
- Rządowa tarcza antykryzysowa pomogła?
- Ilość rozdysponowanych środków i ogólnie dane liczbowe mogą robić wrażenie w skali powiatu, zwłaszcza w kontekście niespełna rocznego okresu realizacji. Stan epidemii nadal jednak wpływa w sposób istotny na życie lokalnej społeczności i sytuację ekonomiczną obywateli i firm, które w zaistniałej sytuacji związanej z pandemią często borykają się także z problemami bardziej długofalowymi. Firmy potrzebują pomocy, potrzebują żywej gotówki, a my z kolei chcemy wspierać lokalne firmy, bo tworzą łańcuch zależności.
- Jak będzie zatem wyglądało to wsparcie w kolejnych miesiącach?
- Pomoc, którą urząd udzielał w 2020 r. na podstawie tarczy antykryzysowej, tj. mikropożyczki, dofinansowania części kosztów działalności gospodarczej, dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników będzie realizowana do końca czerwca 2021 r., przy czym wnioski będą mogły być składane nie później niż do 10 czerwca 2021 r. Natomiast w przypadku tarczy branżowej, tj. dotacji dla mikro i małych przedsiębiorców z określonych branż, które uruchomiono w grudniu 2020 r., nabór potrwa na mocy ustawy do 31.01.2020 r. Łącznie w 2021 r. otrzymaliśmy na ten cel 1 650 000,00 zł. I nie są to ostatecznie wszystkie środki, o które będziemy się ubiegać.
- Wydaje się, że to niewiele w stosunku do 2020 r.
- Znaczna część podmiotów skorzystała już ze wsparcia w 2020 r.
- W takim razie co z pracodawcami, którzy już skorzystali ze wszystkich dostępnych rozwiązań z Tarczy? Jest dla nich jakaś alternatywa?
- Pracodawcom takim możemy udzielać pomocy w ramach naszej statutowej działalności i finansować m.in. prace interwencyjne, doposażenia miejsca pracy, staże, szkolenia. Już 8 stycznie tego roku umieściliśmy na naszej stronie internetowej ogłoszenia o naborach na te formy, a 25. stycznia ruszył także nabór wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Ponadto Urząd realizuje dwa projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, więc środków jest naprawdę dużo. W 2020 r. działania aktywizacyjne zeszły na dalszy plan, a w pewnym momencie chwilowo były zawieszone, ponieważ pracodawcy zgłaszali głównie zapotrzebowanie na pomoc z Tarczy, więc koncentrowaliśmy się w tym czasie na jej realizacji. W 2021 r. otrzymaliśmy jednak niemal dwa razy więcej środków Funduszu Pracy na aktywizację niż w 2020 r., więc możliwości finansowe na zaspokojenie bieżących i aktualnych potrzeb rynku jak najbardziej są. W obecnej sytuacji pracodawcy będą potrzebowali każdego rodzaju pomocy, a Urząd Pracy prowadzi politykę otwartą na potrzeby pracodawców, zapewnia indywidualne podejście i fachowe doradztwo, więc na pewno warto zrobić krok w naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o możliwości wsparcia i współpracy. Do tego więc serdecznie zachęcam i zapraszam tym samym do kontaktu i do składania wniosków na staże, szkolenia, prace interwencyjne, doposażenia miejsca pracy, dotacje, a także w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Napisz komentarz
Komentarze