Oczywiście, że można! (PRZEPIS PONIŻEJ). Baba wielkanocna musi mieć wygląd, kształt i odpowiednią formę, ale najważniejszy jest smak.
Przypomnijmy, że pierwsze miejsce zdobyła wtedy Ewa Żygadło ze Starego Górnika. Po zejściu z podium wyjaśniła, że najlepszą babkę wielkanocną piekła razem z sołtys Moniką Dziębowską-Łakomską. Kobiety robiły babkę o piątej rano. Ciasto rosło dwa razy. - Monika mnie namówiła do udziału w tym konkursie - mówi Ewa. - Sekretem naszej babki jest to, że są w niej ziemniaki! To staropolski, tradycyjny przepis. Gotowanych ziemniaków jest tam niewiele, ale to one sprawiają, że baba jest wyjątkowa. Chociaż najważniejsze, żeby włożyć w nią serce. Aby zrobić dobre ciasto drożdżowe, serce to podstawa, inaczej nie wyjdzie.
Babka tak smakowała, że niemal natychmiast została zjedzona. Zwyciężczynie dosłownie w ostatniej chwili zdążyły, żeby do zdjęcia zabrać ostatni kawałek.
Monika mówi, że jest podwójnie szczęśliwa z wygranej, ponieważ jednej nocy piekła dwa ciasta. - Syn ma urodziny, dlatego musiałam upiec jeszcze jedno - śmieje się.
Kobiety stwierdziły, że na Wielkanoc nie będą piekły konkursowej babki. - Szczerze? To jest zbyt pracochłonne - mówi Monika. - Wolę upiec zwykłe piaskowe babki.
Co pieką na co dzień? - Potrafię spełniać różne kulinarne marzenia, a to dlatego, że mam dzieci - mówi Ewa. - Jak to, żeby dzieciom nie upiec!? Lubię robić pierniki, serniki, piaskowe babki, ciasto z galaretką.
A co jest kulinarnym hitem Moniki? - Sernik, a od niedawna chleby na zakwasie, takie prawdziwe, bardzo lubię je piec, to mój kulinarny konik - mówi.
*
Monika i Ewa piekąc konkursową babkę korzystały z bloga kulinarnego Mojewypieki.com.
Oto przepis: Uwaga! Składniki na 2 babki:
1 kg mąki tortowej (odsypać jedną szklankę i zastąpić mąką krupczatką)
60 g świeżych drożdży lub 30 g suchych drożdży
10 żółtek
500 ml mleka (lub odrobinę mniej)
200 g masła, roztopionego i przestudzonego
pół szklanki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
3 ugotowane mączyste ziemniaki, zmielone
około 150 g cukru pudru (po przeczytaniu całego wątku o babce dodałam 2 razy tyle, dla mnie było ok)
ekstrakt cytrynowy lub pomarańczowy + świeżo otarta skórka z cytrusów
kieliszek alkoholu (np. rumu)
rodzynki i kandyzowana skórka pomarańczowa - ilość wedle uznania
szczypta soli
*Wykonać rozczyn: drożdże świeże rozetrzeć z łyżeczką cukru, dodać kilka łyżek ciepłego mleka, łyżkę mąki, wymieszać (ma mieć konsystencję gęstej śmietany) i pozostawić do wyrośnięcia na 20 minut w ciepłym miejscu (drożdże suche wystarczy wymieszać z mąką pszenną).
Żółtka utrzeć z cukrem (do jasności), dodać mąkę, wyrośnięty rozczyn, pozostałe składniki (oprócz tłuszczu). Starannie wyrobić ciasto, by stało się masą elastyczną i jednorodną (można mikserem, np. hakiem do ciasta drożdżowego). Pod koniec wyrabiania dodać przestudzone masło i olej.
Dwie foremki na baby wysmarować dodatkowym masłem, oprószyć mąką pszenną. Ciasto wkładać od razu do foremek, ma w nich rosnąć. Włożone ciasto powinno zajmować troszkę mniej niż pół foremki. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (powinno urosnąć aż do brzegów foremki).
Piec około 35 minut w temperaturze 160º do tzw. suchego patyczka. Piekłam z połowy przepisu, na 1 babkę użyłam formy o średnicy 22 cm i wysokości 11 cm.
Tekst i fot.: Agnieszka Herba [email protected]
Wypieki oceniały: Dorota Sala - sekretarz gminy Domaniów, Bożena Polakowska - sekretarz gminy Oława, i Lilla Rzadkowska - sekretarz UM Oława. - Wybór był bardzo trudny, ponieważ miałyśmy oceniać drożdżowe ciasto. Tylko jedna babka nie spełniała kryteriów, bo nie była drożdżowa, ale i tak była pyszna - mówi Lilla Rzadkowska. - Ważny był dla komisji jak najbardziej tradycyjny sposób wykonania i sposób podania. Wygląd był na drugim miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze