List Pani Sandry: - Chciałabym zgłosić to gdzie trzeba, wczoraj po próbie samobójczej, odesłali mojego chłopaka z kwitkiem z oławskiego szpitala, lekarz z nocnej świątecznej opieki pouczył tylko, że nie wolno tak robić, pielęgniarka dała zastrzyk uspokajający. Na prośbę, żeby zawieźli go do szpitala psychiatrycznego, stwierdzili, że by to zrobili, tylko nie mają karetek. Wypuścili chłopaka w ciężkim stanie ze szpitala, trzeba radzić sobie na własną rękę i jechać samemu do szpitala do Wrocławia. A co jakby wychodząc ze szpitala poszedłby i zrobiłby sobie krzywdę? Policja była na miejscu, dziękuję tylko policji, że znaleźli go w bardzo szybkim czasie. Sam policjant stwierdził, że zawiózł by go sam do Wrocławia do szpitala psychiatrycznego na własną rękę, ale niestety nie może tego zrobić. To już nie pierwszy raz, jak oławski szpital pozbywa się pacjentów i nie udziela im pomocy, trzeba w końcu coś z tym zrobić. W końcu zdarzy się krzywda. Chłopak pożegnał się ze mną i dziećmi, to było dziwne zachowanie, zgłosiłam to na policję, znaleźli go bardzo szybko. Dzisiaj dzwoniłam do szpitali i poradni, tam stwierdzili, że nie powinni tak zrobić i go zostawić bez pomocy..."
Kobieta poinformowała, że w tej sprawie napisze oficjalną skargę do dyrekcji oławskiego szpitala.
Na popularnym portalu znanylekarz.pl został poruszony podobny temat. Jedna z kobiet zadała kilka pytań: "Jak wygląda hospitalizacja po próbie samobójczej? Czy można zatrzymać w szpitalu osobę wbrew jej woli? Czy każdorazowo na hospitalizację w takiej sytuacji niedoszły samobójca musi wyrazić zgodę? Jak długo trwa taka hospitalizacja - wyczytałam w ustawie, że nie może trwać dłużej niż 10 dni w przypadku, jeżeli osoba nie cierpi na chorobę psychiczną, czy to prawda? Czy depresja i borderline są klasyfikowane jako choroby psychiczne? Czy jeżeli pacjent nie wyraża zgody na informowaniu nikogo z rodziny o stanie swojego zdrowia (w przypadku próby samobójczej), to w tej sytuacji również obowiązuje tajemnica?" Odpowiedział jej lekarz psychiatra Krzysztof Gil
1. Nie zawsze po próbie samobójczej konieczna jest hospitalizacja psychiatryczna
2. Jeśli jest konieczna (ocenia to lekarz psychiatra), to można przyjąć pacjenta bez jego zgody. Jeśli są wątpliwości, czy jest to choroba psychiczna, czy nie.
3. Jeśli nie jest to choroba psychiczna pacjent może być hospitalizowany max. 10 dni.
4. Jeśli lekarze w oddziale psychiatrycznym, lub lekarz w Izbie Przyjęć przyjmuje takiego chorego z artykułu 23 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Wtedy pacjent może być leczony max. 60 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu w/s tego, czy przyjęcie bez zgody było zasadne.
5. Zawsze, gdy pacjent jest przyjmowany bez zgody, powiadamiany jest Sąd
Rodzinny adekwatnie do miejsca hospitalizacji.
6.Pacjent może odmówić udostępniania danych komukolwiek.
7. Lepiej, gdy chory wyrazi zgodę na hospitalizację. Przyjście do szpitala i chęć leczenia nie znaczy, że zostanie przyjęty.
To tyle z prawa. Polecam Ustawę o Ochronie Zdrowia Psychicznego.
Napisz komentarz
Komentarze