Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przebyli chorobę COVID-19. Do tej pory na liście realizatorów programu na terenie Dolnego Śląska znalazło się 10 podmiotów medycznych z czego 4 to podmioty podlegające samorządowi województwa dolnośląskiego. Kolejne podmioty złożyły już wnioski i czekają na decyzje z NFZ zezwalającą na udzielanie świadczeń w zakresie rehabilitacji pocovidowej.
Marszałkowskie podmioty rozpoczęły już przyjmowanie pacjentów na rehabilitację po przebytej chorobie Covid-19 są to:
-
Uzdrowisko Lądek - Długopole SA
Szpital Uzdrowiskowy "Jubilat", ul. Wolności 4, 57-540 Lądek-Zdrój
tel. 74 814 62 27, 74 814 64 37
-
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji Spółka z o.o
Janusza Korczaka 1, 58-400 Kamienna Góra
Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej,
tel. 75 645 96 25 lub 697 071 559
-
Uzdrowisko Szczawno-Jedlina SA Plac Zdrojowy 9, 58-330 Jedlina-Zdrój
Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej,
tel. 74 849 31 98
-
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci, ul. Koszarowa 5, 51-354 Wrocław
tel. 71 392 53 61, 71 392 53 62
- Problem z coraz częściej występującymi powikłaniami po COVID-19 dostrzegliśmy już pod koniec ubiegłego roku. Zdecydowaliśmy się wtedy na uruchomienie pierwszego ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentem po COVID-19 w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Szybko jednak okazało się, że zapotrzebowanie jest bardzo duże. Dlatego odpowiadając na potrzeby mieszkańców Dolnego Śląska, uruchomiliśmy poradnie pocovidowe, w każdym z subregionów naszego województwa. Cieszę się, że rehabilitacja dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19 jest obecnie rozwijana, dzięki temu z pomocy skorzysta jeszcze więcej osób - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski
Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową. Szybciej powrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.
Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Na rehabilitacje można zgłosić się do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania, które wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19. Ważnym wymogiem w kwalifikacji do rehabilitacji pocovidowej jest przedstawienie wyników badań diagnostycznych, tj. EKG oraz RTG klatki piersiowej z opisem po zakończeniu ostrej fazy choroby, a także wyników badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP).
- Miło nam zakomunikować, że właśnie dziś w Uzdrowisku Lądek-Zdrój ruszyła rehabilitacja lecznicza finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ukierunkowana na specyficzne potrzeby zdrowotne pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Do programu można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19 a pobyt ten będzie w 100% finansowany z NFZ ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa. Rehabilitacja ozdrowieńców w Lądku – Zdroju oparta jest na indywidualnie dobranych zabiegach - w tym tlenoterapii, inhalacji, zabiegach poprawiających ogólną sprawność i wydolność organizmu oraz kuracjach opartych o naturalne surowce lecznicze. Ozdrowieńcy mogą liczyć również na wsparcie psychologa. Konsultacje i warsztaty z psychologiem pomogą uporać się z poczuciem lęku, niepewności i izolacji oraz odzyskać równowagę psychiczną na przykład po przebytej hospitalizacji - mówi Joanna Walaszczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.
Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu, inhalacje, masaże, zabiegi balneologiczne, hydroterapię, fizykoterapię, treningi relaksacyjne, pomoc psychologiczną, edukację prozdrowotną jak również i wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Przez cały okres rehabilitacji pacjent jest pod opieką lekarską i pielęgniarską. Personel medyczny stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. O tym, czy pacjent dochodzi do pełni sił dzięki rehabilitacji, decyduje porównanie wyników badań i testów, które przeprowadza się na początku i na zakończenie leczenia.
Napisz komentarz
Komentarze