Według różnych danych w wyniku działań wojennych centrum miasta zostało zniszczone w 45%, a całe miasto w 30% . Nie o polityce chcę tu pisać, ale o naszym mieście, chcę tu na podstawie zdjęć, których jest bardzo mało, pokazać jak wyglądało miasto w początkowych latach swojej nowej historii. Zdjęcia, które w latach 70. otrzymałem do skopiowania od swoich koleżanek i kolegów ze Spółdzielni, w której pracowałem. Ponieważ Spółdzielnia powstała w 1945 r., a przez lata nazwa Spółdzielni się zmieniała, ale słowo „Społem" zawsze było w nazwie - będę więc używał pisząc o PSS Praca, PSS Oława, WSS o/Oława itd. nazwy „Społem”.
Wtedy zrobiłem kilkadziesiąt reprodukcji zdjęć, zostały wywołane i zabezpieczone w albumie do negatywów i dopiero teraz zeskanowałem te zdjęcia, odkryłem je na nowo. Prezentując te zdjęcia, w tym wypadku nie chodzi mi o ludzi pracowników Społem na zdjęciu, którzy są na pierwszym planie. Dla mnie najważniejszy w tym wypadku jest drugi plan - budynki i inne obiekty widoczne na zdjęciu. Takiego ujęcia dziś już nie zrobimy, bo na pustych miejscach po wyburzonych budynkach stoją dziś już budynki wybudowane po wojnie. Ponieważ jestem autorem albumu "Oława w Latach 60. I 70.ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura”, na podstawie wielu rozmów mam świadomość, że wiele zdjęć będzie dzisiejszym mieszkańcom sprawiać trudności z odczytaniem. Będę więc prezentował je i opisywał dokładnie, z którego miejsca zdjęcie zrobiono, co widać i co dziś jest wybudowane jest w tym miejscu.
Aby zrobić to zdjęcie w Rynku fotograf stał tyłem do ulicy Brzeskiej, zdjęcie zrobione w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dla przeciętnego mieszkańca Oławy lokalizacja tego zdjęcia byłaby bardzo trudna, jedynym czytelnym elementem wskazującym, gdzie zdjęcie zostało zrobione, jest dach wieży ciśnień za budynkami w środkowej części zdjęcia. Budynki, które widzimy na zdjęciu, to budynki od podwórka na pl. Zamkowym. Nie ma jeszcze budynków wybudowanych po wojnie z lokalami handlowymi na parterze, czyli Papierniczy, Pasmanteryjny i kiedyś Zabawkowy pod adresem Rynek 30, 31 i 32. Po prawej stronie ciemna plama to budynek rausza.
Na pierwszym planie widzimy grupę pracowników Społem w czasie pochodu pierwszomajowego w Rynku w Oławie
Pozdrawiam Lesław Mazur
*
Poniżej reprodukcja zdjęcia Bronisława Żydły, rok 1945, oławski Rynek, wjazd na ulicę Brzeską
Napisz komentarz
Komentarze