Zadbane włosy to oznaka zdrowia i atrakcyjności
Nie da się ukryć, że gęste, lśniące i zadbane włosy są tym co wpływa na atrakcyjność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dlatego też, gdy pojawia się problem z wypadaniem włosów pojawia się niepokój – po pierwsze o stan zdrowia a po drugie o to jak taka dolegliwość wpłynie na nasz wygląd. Po pierwsze, należy nieco się uspokoić, gdyż w większości przypadków problemy z włosami wynikają z dziedziczenia w związku z czym wbrew pozorom rzadko łysienie jest oznaką problemów zdrowotnych (chociaż może oznaczać między innymi zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy lub toczeń). Natomiast co do utraty atrakcyjności fizycznej to również nadmierny niepokój nie jest wskazany. Trzeba po prostu rozpocząć zdecydowane działania w kierunku przywrócenia włosom dawnej kondycji.
Czynniki mające wpływ na kondycję włosów
Po pierwsze, ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost włosów jest regularna higiena. Dokładne mycie włosów eliminuje ryzyko infekcji bakteryjnej oraz daje włosom odżywienie. Pomocne w tym celu są różnego rodzaju naturalne kosmetyki (np. takie jak olej arganowy lub olej jojoba), które nawilżają i odżywiają skórę głowy.
Podkreślamy jednak, że mówiąc o higienie trzeba mieć na uwadze, używanie naturalnych kosmetyków. Produkty zawierające zbyt duże ilości SLS, parabeny lub inne substancje nadmiernie obciążające włosy zdecydowanie utrudniają utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Szczególnie należy unikać zbyt częstego farbowania oraz lakierowania włosów.
Niezbyt polecane jest także stosowanie urządzeń z gorącym powietrzem takich jak lokówki, suszarki lub prostownice. Niestety nadmierne stosowanie takich urządzeń prowadzi do łamliwości włosów i w efekcie przyśpiesza wypadanie.
Paradoksalnie, żeby włosy szybko i zdrowo rosły należy je co jakiś czas podcinać. Najlepiej podciąć chociaż same końcówki co 6-8 tygodni. W ten sposób włosy są stymulowane do wzrostu i tym samym są utrzymywane w zdrowszej kondycji.
Ponadto, na wypadanie włosów ma wpływ wiele innych czynników. Wśród nich między innymi nadmierny stres, nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Zbyt słabe krążenie krwi, nieodpowiednia dieta prowadząca do braku witamin, brak regularnego snu oraz szereg innych drobnych czynników.
Podsumowując, na wzrost włosów wpływ ma wiele czynników. Na niektóre z nich nie mamy dużego wpływu (np. gdy nadmierne wypadanie włosów wynika z przyczyn genetycznych), jednak na wiele z nich możemy wpłynąć (np. poprzez odpowiednią dietę lub unikanie niektórych kosmetyków).
Jak leczyć wypadanie włosów?
Poza tym, że możemy unikać czynników mających wpływ na nadmierne wypadanie włosów możemy też podjąć działania mające na celu wyleczenie. Przykładowe metody dostępne na rynku to między innymi:
- Urządzenia laserowe stymulujące wzrost włosów.
- Stosowanie środków farmakologicznych takich jak finasteryd, który powstrzymuje wytwarzanie DHT, które zwiększa ryzyko łysienia u mężczyzn.
- Przeszczep włosów (dwie najpopularniejsze metody to FUT oraz FUE).
Na rynku jest wiele środków, które pozytywnie wpływają na kondycje włosów. Między innymi witamina A oraz E, kolagen oraz olejek jojoba. Tak czy inaczej stosowanie suplementacji należy stosować pomocniczo a kluczowe znaczenie ma wizyta u lekarza trychologa. Stosowanie suplementów diety na pewno nie zastąpi wizyty u specjalisty.
Źródło zdjęcia: VGstockstudio / Shutterstock.com
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze